Релігійна організація ПЦУ в Почаївській лаврі: що кажуть прихожани та греко-католики

. Суспільне Тернопіль

На Території Почаївської лаври створюють релігійну організацію Православної церкви України. Це буде монастир під назвою "Свято-Успенська Почаївська Лавра" у складі Тернопільської єпархії. Про це розповів Суспільному Митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор.

За його словами, це рішення ухвалив Синод ПЦУ. Відповідні документи подають у державну службу України з етнополітики та свободи совісті. Розповідає, роблять це, аби Почаївську лавру, як і Києво-Печерську Лавру, передати в користування ПЦУ.

Нестор, митрополит Тернопільський і Кременецький ПЦУ. Суспільне Тернопіль

"Звичайно, це не означає, що відразу ж після цього рішення всі приміщення монастиря "Свято-Успенська Почаївська Лавра" перейдуть з Московського патріархату в Православну церкву України. Але це рішення означає, що ми декларуємо те, що в цьому процесі беремо участь і готові вже зараз починати процес оформлення документів", – каже митрополит.

Нагадаємо, відповідно до рішення Синоду, митрополит Нестор відтепер – священноархімандрит Почаївської лаври.

Згідно з договором оренди, Почаївська лавра має перебувати в користуванні УПЦ МП до 2052 року. До її комплексу входить 18 споруд.

Прихожани Почаївської лаври. Суспільне Тернопіль

Кореспонденти Суспільного побували на літургії в Свято-Успенському соборі лаври. Після богослужіння поспілкувалися з вірянами, аби дізнатися, як вони ставляться до реєстрації ПЦУ в лаврі.

Ксенія розповідає, відвідує цей храм три роки. Якщо тут служитимуть священники Православної церкви України, приходити сюди не буде.

Ксенія, прихожанка Cвято-Успенської Почаївської Лаври. Суспільне Тернопіль

"Ні, не готова сюди приходити"

На запитання, як ставиться до того, що Українська православна церква пов’язана з Росією, відповіла:

"Якби більше вникнути в документи, то слово "Росія" – це слово, до якого негативно ставляться у зв’язку з даними обставинами, у зв’язку з війною. Взагалі, яка Росія? Лавра яке відношення має до Росії? Мені здається, що ніякого".

Прихожанин Андрій приїжджає до лаври з Волинської області. Каже, в те, що її можуть передати в користування іншій церкві, не вірить.

Андрій, прихожанин Cвято-Успенської Почаївської Лаври. Суспільне Тернопіль

"Не заберуть. Хочуть попробувати з Богом воювати – будь ласка. Але для себе погано будуть робити й закінчать також погано. Це не я кажу, це історія показала, що не треба цього робити. А переходити хтось кудись – я не можу зрозуміти, чому напали на православ’я? Чого бракує людям? Більше нема проблем?"

– А як ставитеся до співіснування церков на території Почаївської Лаври?

– Такого не буде.

– Чому?

– Бо це все Господнє.

– Але ж Православна Церква України та греко-католики також мають право молитися тут чи ні?

– У вас є свій будинок? Я можу у вас жити? Є державні закони, а це церковні устави. Монастирські, лаврські.

До храму прийшла й Валентина.

Валентина, прихожанка Cвято-Успенської Почаївської Лаври. Суспільне Тернопіль

"Я звикла тут. А українською перевчатися я вже не можу, мені 78 років, куди вже. Скільки я ще проживу? Скоро помирати, тому не знаю. А що хочуть з лаври зробити українську чи що?"

– Чи готові будете молитися тут, якщо буде ПЦУ?

– Як буде, то буду молитися".

Священники, яких кореспонденти Суспільного зустріли на території лаври, спілкуватися не захотіли.

"Немає з вами про що говорити".

Священники в Почаївській лаврі відмовляються спілкуватися з кореспондентами Суспільного. Суспільне Тернопіль

Також журналісти намагалися зв’язатися з адміністрацією Почаївської лаври. Коментарів на разі не отримали.

Державна влада дипломатично відреагувала на бажання Української Греко-Католицької Церкви служити в Почаївській лаврі. Про це йдеться на сайті УГКЦ.

Можливу передачу Почаївської лаври ПЦУ прокоментував синкел Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ отець Віталій Козак.

Отець Віталій Козак, синкел Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ. Суспільне Тернопіль

"Ми є за то, щоби держава повернула собі ці пам’ятки, які мають величезне культурне значення для цілого українського народу, належать до заповідника і протягом багатьох десятиліть чомусь були монополізовані однією конфесією (відомо якою). Тому що вона хотіла відчувати себе трохи рівнішою, аніж усі інші на рівні держави. Тому ми однозначно за цей процес повернення, тим самим відкриття цих пам’яток, щоб вони були доступними для всіх українців і не було ніякої конфесійної заангажованості в цих питаннях, вказування, хто має куди приходити, а хто не має туди приходити".

На території Почаївської лаври. Суспільне Тернопіль

Митрополит Нестор прокоментував можливість користування Почаївською лаврою греко-католицькою церквою.

"Моя особиста позиція, що Почаївська Лавра повинна стати такою ж загальною святинею, як знайома всім Зарваниця. Тобто, вона належить греко-католицькій церкві, але коли православні священники з парафіянами приїжджають, як паломники, вони мають право там молитися".

Що відомо