Перейти до основного змісту

На Тернопільщині можуть закрити два прихистки для переселенців

Через брак фінансів у селі Петриків і в Заводському, що на Тернопільщині, можуть закрити прихистки для переселенців. "Карітас Австрія" припиняє фінансування з 1 липня.

Про це Суспільному розповіла керівниця відділу охорони здоров'я "Карітасу України" Христина Семеген-Бодак.

Ніна Фурсова переїхала з Бахмута. Жінка розповіла, що проживає у прихистку для переселенців у Петрикові Тернопільського району з лютого 2024 року.

"Я в Сіверськодонецьку жила, потім у 2010 році переїхала у Горлівку, а коли на Донбасі почалось у 2014 році, то не захотіла в ДНР жити і переїхала у Бахмут. Там все розбито, немає нічого, де квартира, то там вигоріло все. Міста немає", — сказала жінка.

Ніна Фурсова з Бахмута, мешканка прихистку для переселенців у Петрикові. Суспільне Тернопіль

Також у прихистку живе Надія. Вона переїхала з Харкова, там залишився її син з дітьми:

"Я пробувала залишитись двічі, надовго мене не вистачило. Коли в сусідньому будинку обвалився під’їзд, то мене просто трясло, я не могла говорити. Мені діти зразу купили квиток і кажуть: "Ти сьогодні о третій годині їдеш у Тернопіль". І умови, і безпека, в мене було дві онкооперації, я вважаю що це було лише через нервову систему. Тому кажу, що краще ніж тут, я не знаю де може бути. Дуже шкода, що це все закінчується".

Надія, мешканка прихистку для переселенців у Петрикові, переїхала на Тернопільщину з Харкова. Суспільне Тернопіль

Прихисток для переселенців у Петрикові відкрили 1 серпня 2023 року, до того він функціонував, як дитбудинок "Пресвята родина". З того часу послугами прихистку скористались 103 людей, розповів директор Тернопільського благодійного фонду "Карітас" отець Роман Загородний.

Прихисток для переселенців у Петрикові. Суспільне Тернопіль

Прихисток для переселенців у Петрикові. Суспільне Тернопіль

"Зараз у цьому прихистку проживають 25 внутрішньо переміщених людей: 17 жінок і вісім чоловіків. Практично кожна кімната двомісна, тримісна або чотиримісна. Вони обладнані санвузлами. На першому поверсі є інклюзивна кімната, де можуть проживати троє людей, які пересуваються на кріслах колісних, або їм важко пересуватися. Також ця кімната облаштована спеціалізованим санвузлом, щоб людина на кріслі колісному могла прийняти душ. На харчування однієї людини потрібно 9,500 гривень", — сказав священник Роман Загородний.

Прихисток для переселенців у Петрикові. Суспільне Тернопіль

Також священник Роман розповів, що буде після 1 липня, коли "Карітас Автстрії", який дає кошти на прихисток, призупинить фінансування:

"Ми плануємо скористатися 888 постановою, тобто державним фінансуванням, але, щоправда, тоді в нашому прихистку вже не зможе проживати 25 осіб, а лише вісім".

Директор Тернопільського благодійного фонду "Карітас" отець Роман Загородний. Суспільне Тернопіль

У прихистку, що селі Заводське, проживає Любов із Лиману. Жінка сказала, що зараз її син на фронті, а чоловік помер через хворобу. Якщо прихисток закриють, то вона разом із сусідкою по кімнаті будуть орендувати квартиру.

"Ми знайшли квартиру без ремонту, простеньку, три тисячі оренда на двох і комуналка також, але нам ще треба їсти за щось, ліки купувати. Не знаю, як воно буде, поки так, більше йти нікуди. Я просто не можу поїхати, у мене тут могила чоловіка, у мене сина мобілізували. Я не можу поїхати. Я вимушена бути тут. Пробуємо якось прилаштуватись, але не знаю, як воно вийде".

Любов, мешканка прихистку для переселенців у Заводському, переїхала на Тернопільщину з Лиману. Суспільне Тернопіль

У прихистку в Заводському проживає 20 людей, зазначила менеджерка проєкту "Карітас Чортків" Наталія Гусак.

Прихисток для переселенців у Заводському. Суспільне Тернопіль

Прихисток для переселенців у Заводському. Суспільне Тернопіль

"П'ять осіб ми перевезли в державні пансіонати згідно з постановою Кабінету Міністрів від 31 грудня 2024 року. Зараз в Україні пансіонатів є два: у Трускавці Львівської області, і в Миргороді на Полтавщині. Ми уточнювали кількість місць, п'ять людей переїхали в ці пансіонати на проживання".

Менеджерка проєкту "Карітас Чортків" Наталія Гусак. Суспільне Тернопіль

Наталія Гусак розповіла, що багато людей залишається і вони не мають куди повернутися, адже вдома залишилися без житла.

"Їхні помешкання пошкоджені або повністю зруйновані. І тому ми шукаємо кошти і благодійників, які могли б допомогти продовжити проживання людей надалі в цьому прихистку. Тут для них створили хороші умови, аби проживання було комфортним. Також є психосоціальний супровід, домашня опіка", — сказала жінка.

Одна з мешканок прихистку в Заводському. Суспільне Тернопіль

В Україні таких прихистків є шість. В них проживає 154 людей, зазначила керівниця відділу охорони здоров'я "Карітасу України" Христина Семеген-Бодак. За її словами, щоб зберегти заклад після завершення фінансування, відкрили збір.

"Два мільйони гривень розподілять на всі прихистки, залежно від потреби, бо в кожному знаходяться різні бенефіціари, їхні потреби теж є різними. Наші міжнародні партнери, про яких я згадувала, "Карітас Австрії", нас дуже підтримували на етапі створення цих прихистків, бо ми дуже багато фінансів затратили на адаптацію і реновацію будинків, відповідно до потреб цих людей. Але у зв'язку з тривалими потребами, і тим, що війна в Україні триває, можливості щодо фінансування наших колег вже вичерпуються".

Топ дня
Вибір редакції