Стівен Кінг, Євгенія Кузнєцова та Ілларіон Павлюк — книжки саме цих письменників найбільше читала аудиторія Суспільне Суми у 2024 році. У Facebook та Instagram ми опитали читачів про улюблене прочитане та зібрали перелік згадуваних.
Тож які романи найбільше вразили, а який нонфікшн виявився найзахопливішим для читачів — далі у добірці.
Книги українських авторок та авторів
- "Там, де заходить сонце" Олени Пшеничної від "Лабораторії". Це історія про 72-річну жінку, яка опиняється у будинку для літніх людей і відчуває самотність. Син жінки постійно волонтерить, а невістка з дітьми евакуюються за кордон.
"Замість відкритих, гостинних стареньких жінка зустрічає у Будинку зранених, колючих стариганів, що з дня у день просто спостерігають, як їхні життя, неначе сонце, закочуються за обрій. Що приховують ці самотні старечі серця? І які труднощі здатне витримати материнське серце?", — йдеться на сайті видавництва.
- "Хто ти такий?" Артема Чеха. Це історична автобіографія в якій показані 90-ті. Перед читачами постає хлопець Тимофій, який багато дозвілля проводить з партнером бабусі — Феліксом. Цей чоловік воював в Афганістані, має психологічні травми та алкогольну залежність.
У 2024 році вийшов у прокат фільм "Я і Фелікс" за мотивами книги. Режисерка стрічки — Ірина Цілик. Головну роль зіграв письменник Юрій Іздрик, а роль маленького Тимофія — Андрій, син Чеха та Цілик.
- "Весілля Настусі" Ольги Богомаз. Авторка пише про 2016 рік та поїздку 27-річних двійнят Олега та Яри на рідну Донеччину. Герої зустрінуть старих знайомих, побачаться з рідними, та чи відсвяткують вони весілля молодшої сестри Настусі, заради якого їхали додому ?
Це дебютна книга авторки.
- "Танець недоумка" Ілларіона Павлюка. Головний герой книги — космічний біолог Гіль, який мав багато військових операцій. На початку книжки чоловік переживає безробіття, безгрошів’я, а його сім’я на межі розлучення. Крім того, є висока ймовірність, що проявиться спадкова генетична хвороба, в якій швидка смерть — це чи не найкращий фінал, пишуть на сайті "Видавництва Старого Лева".
"І ось неочікувано з’являється пропозиція роботи, яка, здавалося б, вирішує всі проблеми одночасно: наукова експедиція на далеку планету. Хороші гроші, медична страховка, мінімальні ризики. Чи виявиться рішення летіти, до якого підштовхує страх, правильним? І чи такі вже мінімальні ризики на далекій і химерній планеті Іш-Чель?", — зазначають на сайті.
"Білий попіл" Ілларіона Павлюка. Це трилер у стилі нуар, де читачі та читачки разом з детективом Тарасом Білим розгадують вбивство панночки. У цьому злочині підозрюють семінариста Хому Брута. Проте чи все так просто ? Адже хутір, де сталося вбивство, незвичайний. У ньому дотримуються своєрідних звичаїв й здається, що кожен і кожна щось приховує.
- Дебютний роман Марії Олекси "Перші". Це історія двох юних людей — Равлика та Вла.
"Літній табір, помаранчевий светр, листи та прогулянки старим Києвом. 68 червня, їхнє літо не мало закінчитись ніколи. Але, звісно ж, так не буває", — йдеться на сайті "Віхоли".
- "Спитайте Мієчку" Євгенії Кузнєцової. Кінець літа, три абсолютно різні сестри зі своїми дорослими проблемами, бабусин дім, дощ та затишок — така атмосфера книги.
"Що робити сестрам, яким так легко загубитися у власних думках і бажаннях у великому місті? Все наче й добре, але хочеться поставити життя на паузу, хоча б до вересня, та повернутися у місце свого дитинства. Заплетені стіни старого будинку відгороджують від усього світу з його безліччю питань, а бабуся Тея нічого не запитує, зате завжди поруч", — пишуть на сайті видавництва.
- "Драбина" Євгенії Кузнєцової. Події у книзі відбуваються під час повномасштабного вторгнення. Герой книжки Толік нарешті здійснив свою мрію – купив будинок. Проте з початком великої війни до нього переїхали рідні.
"У той час, коли в Україні розносить вибуховими хвилями вікна, гинуть сотнями й тисячами люди, у будинку Толіка війна не окопна, вона отака, життьова: у деталях побуту людей, які намагаються в чужій країні створити свою тимчасову домівку із запахом помідорів. Тут є та нестерпна простота повсякдення людей, душі яких — вдома, в Україні. Але війна — весь час з ними. Вона — як та драбина, яка має багато щаблів, висот і вимірів", — описують книгу у видавництві.
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" Панаса Мирного у співавторстві з братом Іваном Біликом. Це українська класика, де автори зобразили українське село й життя та страждання у ньому.
Головний герой Чіпка Вареник — селянин-бунтар, та чи вдасться йому дотримуватись правильного шляху і лишитися людяним, попри всі труднощі ?
Книги іноземних авторок та авторів
- "Середня стать" Джеффрі Євгенідіса. У книзі розповідається про Калліопу Стефанідіс і три покоління греко-американської сім’ї Стефанідісів. Дівчина відрізняється від решти одноліток та розуміє, що не така як інші.
"Цей роман — немов окремий відвертий, емоційний та інтимний світ, у якому Калліопа, що перетворюється на Калла, пізнає своє особливе тіло, здобуває сексуальний досвід, вчиться приймати й розуміти себе. Ця книжка розповідає нам історію про те, що забувають люди, але пам’ятають гени", — йдеться в описі книги.
- "Не відпускай мене" Кадзуо Ішіґуро. Роман має елементи наукової фантастики та антиутопії. Головна героїня Кеті намагається зрозуміти та прийняти своє дитинство і юність у привілейованій школі-інтернаті Гейлшем. Також героїня намагається усвідомити свою інакшість від людей, написали у видавництві.
- "Непокірні" Емілії Гарт. Книга має кілька часових проміжків — 1619, 1942 та 2019 роки. У ній розповідаються історії трьох жінок з різних століть, які насправді мають багато спільного.
- "Маленьке життя" Ганьї Янаґігара. Це історія чотирьох колишніх однокласників, які переїздять у Нью-Йорк, де кожен намагається знайти свій шлях у житті.
- "Голлі" Стівена Кінга. Головний герой — детектив Голлі Гібні, який вирішує допомогти жінці Пенні Дал знайти її доньку. Саме неподалік місця, де зникла дівчина, живе немолоде подружжя професорів, яке має таємниці.
- "11/22/63" Стівена Кінга. І знову загадкова історія від автора, щоправда, тепер у книзі буде портал, який переносить героїв до 1958 року. Назва книги обрана не випадково, адже це дата вбивства тодішнього президента США Джона Кеннеді.
У шкільного вчителя Джейка Еппінга є спокуса жити у минулому, їздити на раритетних авто та витрачати мало коштів. Проте його завдання не розважатися (а жаль), а знайти вбивцю президента та завадити цій смерті, аби переписати історію.
- "Ковток повітря" Джорджа Орвелла. Головний герой книги переживає кризу середнього віку і все частіше задумується про те, що його доросле життя позбавлено будь-якого сенсу. Але ж лишаються спогади про дитинство і саме туди вирушає чоловік. Це як уявна, так і реальна мандрівка.
"Тим часом світ завис над прірвою нової великої війни, залишаються лічені місяці колишнього спокійного життя – в небі все частіше пролітають величезні чорні бомбардувальники, провіщаючи безповоротні, стрімкі і страшні зміни", — додали в описі книги.
- "Чоловік на ім'я Уве" Фредріка Бакмана. Уве добрий буркотун, якого неодноразово випробовувала доля. Вийшовши на пенсію та втративши кохану дружину, він змушений наново відшукувати сенс буття, йдеться в описі.
- "Сім чоловіків Евелін Г'юґо" Тейлор Дженкінс Рід. Перед нами постає літня та замкнута в собі голлівудська ікона кіно Евелін Г'юґо, яка нарешті готова розповісти правду про своє гламурне та скандальне життя. Буде драма, амбіції, кохання і звісно, сім чоловіків.
- "Те, що видно звідси" Маріани Лекі. Це філософський роман-роздум про абсурдність життя і смерті, безсмертя, таке різне й подеколи недоречне кохання, зазначено в описі.
"Не вистачило упаковки стікерів, коли позначала влучні думки і фрази, які сподобалися", — ділиться читачка Суспільного Тетяна Тимошенко.
- "Чарлі та шоколадна фабрика" Роальда Дала. Нарешті щось по-дитячому хороше... Ми хоча б трохи пам'ятаємо кадри з цього фільму, а як щодо книжки ? На свята хочеться саме чогось щирого та щемкого, чи ні ?
"Жив собі бідний хлопчик, якому раз на рік — на його день народження — дарували єдиний дарунок — маленький шоколадний батончик. Але хлопчик мав добре серце, і тому з ним трапляється неймовірна пригода", — пишуть на сайті "А-ба-ба-га-ла-ма-га".
Нонфікшн
- "Свідоцтво про життя" Ади Роговцевої. Українська акторка протягом 10 років працювала над цією книгою розшифровуючи записи про своє життя у щоденниках.
Нагадаємо, Ада Роговцева родом з Глухова на Сумщині, яке нині активно обстрілюють росіяни вбиваючи людей.
- "Діана: справжня історія з її вуст" Ендрю Мортона. Напередодні своєї загибелі, принцеса Діана дала інтерв'ю для книги Ендрю Мортона. Вона запам'яталась тим, що порушувала правила королівської родини, проте це не заважало їй займатися благодійністю та не зраджувати собі.
- "Моє життя та робота" Генрі Форда. У своїй автобіографії засновник корпорації "Форд Мотор" ділиться підходами до виробництва, що допомогли створити сучасну автомобільну індустрію, як йдеться в описі книги.
- "Я рада, що моя мама померла" Дженнетт Маккерді. У цій книзі зірка серіалу "Айкарлі" розповідає про свою алкогольну залежність, розлади харчової поведінки та нездорові стосунки з матір'ю.
Улюблені автори
- Український письменник Всеволод Нестайко, який творив дитинство для дітей, бо не мав свого через Другу світову війну. Автор "Тореадорів з Васюківки" про пригоди друзів Яви та Павлуші.
- Британський нейрохірург Генрі Марш. Він підтримує Україну та долучається до волонтерських ініціатив.
Ви ще тут добірку дочитуєте ? Клас ! Насправді редакція Суспільне Суми теж любить книжки. Читаємо їх у перервах між вибухами або дорогою на зйомки. Нижче світлини одних з наших найулюбленіших за 2024 рік, але спочатку можете підписатись на нас у Telegram, WhatsApp, Viber та Instagram.
Більше відповідей читайте у нашому Facebook та Instagram.
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram