Іздрик у кадрі та сімейна історія: цікаві факти про фільм "Я і Фелікс"

11 квітня в український прокат виходить стрічка "Я і Фелікс" режисерки Ірини Цілик. Суспільне Культура розповідає, що відомо про стрічку та чому її показ не варто пропускати. Фото: ForeFilms

11 квітня в український прокат виходить стрічка "Я і Фелікс" режисерки Ірини Цілик. Прем'єра фільму відбулася ще у 2022 році на Київському тижні критики, а головну роль зіграв письменник Юрій Іздрик.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає, що відомо про стрічку та чому її показ не варто пропускати.

Сімейна історія

Режисеркою фільму виступила Ірина Цілик, для якої "Я і Фелікс" став ігровим повнометражним дебютом.

До цього Цілик вже гучно заявила про себе у документального кіно з фільмом "Земля блакитна, ніби апельсин" (світова прем'єра стрічка відбулася на кінофестивалі "Санденс", де фільм отримав нагороду за найкращу режисуру в категорії світового документального кіно).

"Я і Фелікс" — це екранізація за мотивами роману "Хто ти такий?" чоловіка Цілик Артема Чеха, а роль головного героя у дитячі роки зіграв син режисерки та письменника Андрій.

"Книгу написав український письменник та мій чоловік Артем Чех. Тому створення цього фільму та екранізація книжки є сімейною історією. Та насправді все почалося значно раніше, адже ця книжка має в основі автобіографічну історію. Як дружина автора, яка вже майже 17 років з ним поруч, знала всі ці його сімейні історії, і вони вже стали моїми сімейними історіями. Я знала особисто більшість прототипів героїв цього роману. І тому коли Чех зрештою написав свій роман «Хто ти такий?», я одразу подумала про його кінематографічність", — розповідала Цілик.

Фото: Kinomania

При цьому режисерка зазначає, що ще на початку роботи над фільмом вони з чоловіком домовилися написати сценарій разом, а сама стрічка не мала триматися за літературну основу — скоріше відштовхуватися від світу героїв та сюжетних ліній.

"Фільм має інший характер, інших подих. Я думаю, що фільм значно світліший, але це вже моя особиста оптика. Я, мабуть, по-іншому не вмію дивитися на світ. Але я б і не сказала, що книжка є важкою і похмурою. Вона розповідає про досить травматичні досвіди дитинства, і якщо коротко описати, про що вона, — вона про ті хиткі часи пострадянської реальності 1990-х та наш період дитинства, юності, про наші стосунки з тими дорослими (мамами, татами, бабусями, дідусями). Ці дорослі були поламані новою реальністю, яка впала на їхні плечі, не завжди знали, як дати раду усім цим викликам. Поруч були ми – діти і підлітки, – які вимагали до себе уваги та якоїсь ніжності", — сказала Цілик.

Іздрик на екрані

Однією з найцікавіших рис фільму стала роль Юрія Іздрика, він зіграв Фелікса — колишнього контррозвідника, а також своєрідну фігуру батька для головного героя. За словами Цілик, у житті Артема Чеха справді був такий персонаж — коханий чоловік його бабусі, якого вона в якийсь момент привела в дім.

"Цей чоловік був ветераном Афганської війни, колишнім контррозвідником з очевидним посттравматичним синдромом, страждав на алкоголізм. Але водночас це була харизматична та глибока людина. І коли він не пив, відкривалися якісь інші світи та розмови про музику, про якісь життєві, страшенно цікаві історії з його минулого. Звісно, спілкування з такою людиною залишило глибокі сліди в юному хлопцеві, який зростав поруч", — каже Цілик.

Письменник Юрій Іздрик у фільмі "Я і Фелікс" Ірини Цілик. Фото: ForeFilms

Першочергово Ірина Цілик не збиралася знімати у фільмі ані свого сина Андрія, ані Юрія Іздрика.

Однак, готуючись до пітчингів Держкіно, вона мала зняти відео та презентувати ідею. І оскільки на той момент у режисерки не було затверджених акторів, для відео вона вирішила використати тих, хто були під рукою: свою дитину і свого приятеля Іздрика, з яким вони вже давно були знайомі.

"Мене вразило, що тоді сказав Іздрик: «Як довго я чекав, щоб ти мене десь зняла». Це стало для мене несподіванкою, бо навіть не підозрювала, що у нього були такі бажання і амбіції", — поділилася режисерка.

Сам Іздрик розповів, що йому подобається зніматися в кіно, тому що він — "сценічна тварина по життю", а пропозиція від Цілик була особливо важливою.

"Я кажу їй: Ірка, про що ти говориш? Таке враження, що Мартін Cкорсезе запитав у Аль Пачіно, чи він хоче зніматися в його фільмі. Та звичайно, що хочу, яка різниця, який сценарій та який герой", — сказав письменник.

Зрештою такий підбір акторів спричинив яскраву екранну хімію між героями маленького хлопчика та старого військового, тому Іздрик та Андрій з'явилися не тільки у тизері, а й у повнометражному фільмі.

"Коли ми провели три знімальні дні і я спостерігала за обома на майданчику, мене вразила якась хімія між цим двома. Вони спілкувалися про все на світі, говорили і про космос, і про гриби, і про жінок. Усі ці розмови були такі живі, що треба було тільки прислухатися, ловити, запам’ятовувати, щось занотовувати для сценарію", — поділилася режисерка.

Для Іздрика працювати на майданчику разом з Андрієм також виявилося надзвичайно важливим.

"Для мене суттєво, щоб саме він грав, ми з ним страшно заприятелювали на зйомках тизеру. Дивовижний хлопчик, і я не уявляю собі нікого іншого, з ким би отак за три дні заприязнився, не уявляю, чи я зміг би ше з якимось малим актором увійти в такий контакт. Бо очевидно, що ні я, ні Андрій акторами не є, і ми могли би проживати тільки самих себе на майданчику перед камерою", — поділився письменник.

Фото: ForeFilms

Під час підготовки до ролі Іздрик складав психологічний портрет героя всередині себе.

За його словами, колишній ГРУшник – це далека йому людина, але для Іздрика як для літератора було б важливо знайти для свого персонажа автентичну правильну мову, тож письменник вносив корективи навіть у вже прописані репліки. Іздрик поділився, що просто мусив знайти для себе органічну мову, адже це була основа його гри і психологічного портрета.

За свою роль Юрій Іздрик отримав кінопремію "Золота дзиґа" ("Найкраща чоловіча роль другого плану").

Відзнаки на кінофестивалях та нагороди

Окрім "Золотої дзиґи" для Іздрика, стрічку відзначили низкою нагород та премій на кінофестивалях.

Наприклад, у 2023 році "Я і Фелікс" отримав спеціальну відзнаку журі Національного конкурсу кінофестивалю "Молодість", а також спеціальну відзнаку польського фестивалю українського кіно та культури UKRAINA! Festiwal Filmowy.

Також серед нагород — приз The CGS Award (Social-cultural Cineclubs for Young People) від італійського кінофестивалю Giffoni.

Що говорять українські критики

Оскільки "Я і Фелікс" вже показували на Київському тижні критики: частина глядачів і кінокритиків мали змогу подивитися стрічку та скласти про неї свою думку.

Загалом відгуки вийшли позитивними — відмічають теплоту історії, загальну атмосферу та харизматичність Іздрика.

"«Я і Фелікс» — це чудова історія про людей: молодих і спантеличених, старих і загублених. Картина про татів, які «крутилися», мам, які тягнули на собі приблизно все та дітей, що вчились дружити, невдало закохувались, вплутувались у небезпечні компанії і проживали свої великі-маленькі проблеми. Це розповідь про одного хлопчика та його дивного названого діда, яку з великою любов’ю та теплотою переповіла одна дівчинка", — зазначають критики.

"Надзвичайно тонка, емпатична, ніжна та глибока розповідь про 90-ті, про те, як назавжди ранить війна", — описують журналісти.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media