У Сумах згадують ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС

. Суспільне Суми

Згадати ліквідаторів катастрофи на Чорнобильській АЕС прийшли ті, хто має відношення до аварії, а також звичайні сумчани та представники влади. Вони поклали квіти до пам’ятника жертвам Чорнобиля та пригадували часи 1986 року.

Микола Сема працював у рік аварії в міліції, дільничним інспектором. Він і ще п’ятеро його колег виїхали у Чорнобиль у день вибуху – 26 квітня.

"Уже знали, що критична обстановка, і почали всю міліцію збирать. Перших участкових, які могли б виселити місто Прип’ять, де 35 тисяч населення. – згадує ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Микола Сема. – Яка задача? Приходите в квартиру і кажете: ви маєте виїхати на 3 дні всього, не беріть ні баулів, нічого. А ми самі не знали, нас так проінструктували. Ну от і виселили ми їх за 4 дні. Я працював два місяці там, приїхав, знову начальник викликає і каже: "Ніхто не хоче їхать, ти виселяв – ти опять їдь туда, на цілий місяць, командіровка".

Під час місячного відрядження, пан Микола супроводжував місцевих жителів, які приїздили забирати свої речі. Він пробув у чорнобильській зоні 32 дні та отримав 2 групу інвалідності. Каже, з шістьох дільничних, які в перший день аварії поїхали до Прип’яті, нині живі тільки двоє.

Суспільне Суми

Григорій Демченко працював на чорнобильській станції 46 днів, отримав 25 рентген опромінення. Майже 30 років очолював чорнобильські організації. Був одним з ініціаторів встановлення у Сумах пам’ятнику жертвам Чорнобиля, який виготовили за спонсорські кошти.

"Самі чорнобильці організували встановлення пам’ятнику, і вірменська діаспора пішла нам на зустріч. Їх скульптор зробив цей пам’ятник, привезли граніт. Це було в 1989 році", – розповідає ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Григорій Демченко.

Біля цього пам’ятника вшановують ліквідаторів-чорнобильців двічі на рік – 14 грудня, коли був зведений саркофаг над четвертим енергоблоком, та 26 квітня, в річницю аварії.

Що відомо:

  • У Сумах на обліку перебуває 2 516 осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Серед них 1400 ліквідаторів, а також діти-інваліди та дружини померлих чорнобильців.
  • Чорнобильці вимагають зберегти диспансер радіаційного захисту у Сумах.