"Раніше в школу батьки нас не віддавали". У Сумах відкрили ромський освітній центр

У Сумах відкрили ромський освітній центр. В ньому діти і жінки ромської громади зможуть отримати знання, які пропустили у школі, або навчитися читати й писати.

Альбіна належить до сумської ромської громади, їй 24 роки. Говорить, її освіта — 2 класи початкової школи: "Я ходила пару класів буквально, і все. Там в мене вже братик появився, і дивилася за братом, допомагала батькам – вони торгівлею займалися, ну і так склалося життя. Я як перестала ходить в школу, в мене батько грамотний, 11 класів закінчив, і коли в нього був вільний час, він мене підтягував, тобто рахувать, писать, таке все я вмію".

Раїсі – 29 років, каже, теж свого часу закінчила лише 2 класи.

"Раніше в школу ми не ходили, батьки нас не віддавали. Раніше так не вважалося важливим навчання, як зараз. В кого робота, хто заміж повиходив, хто що. Зараз зовсім інше життя, інший світ, зараз потрібно, щоб була освіта, щоб була робота".

У сумській ромській громаді чимало людей, які взагалі не вміють читати і писати, це зумовлено давніми традиціями, розповідає керівниця ромської жіночої організації Ольга Михайленко. Каже, особливо обмежені в освіті жінки: "Раніше і не було такої змоги, і бажання не було. Батьки казали: "Та навіщо воно потрібно жінці навчатися, піде заміж. Зараз же навпаки, ми хочемо розвиватись, хочемо бути самостійними, хочемо, щоб розуміли, що ми теж люди, що ми можемо щось робити".

Відтепер в місті діятиме ромський освітній центр, його відкрили на Баранівці – це місце компактного проживання ромів у Сумах, розповідає пані Ольга: "Цей проєкт надав нам ромський фонд, ми йому дуже вдячні, ми давно хотіли такий центр, але в нас не було можливості. Будуть жінки навчатися, які ніколи не ходили до школи, не вміють ні читати, ні писати. Тому ми намагатимемося хоч якось навчити їх, щоб вони могли щось прочитати, щось написати, розписатися. Заповнити якусь квитанцію вони не можуть, прочитати щось там прийшло – вони не можуть, якщо немає поруч людини, яка може це зробити.Дітки ромські, ті, які не мають змогу купити собі гаджет, навчатися, вони будуть ходити зараз до школи. Будуть проводитися уроки два рази на тиждень".

Освітній центр відкрили на базі 5 школи. Її директор Борис Богодушко очолює заклад близько 20 років. Каже, коли прийшов, ромів було дуже мало, а сьогодні їх 27 відсотків від загальної кількості учнів. Розповідає, що здебільшого вони немотивовані, адже багато залежить від сімейних традицій, і дітей часто забирали зі школи, як тільки вони отримають елементарні знання.

"Писать, читать навчилися, а потім що вони роблять? Пишуть заяву, що переїжджають до Росії. Це до війни, зрозуміло, було. Ми в такому випадку повинні їм видати документи. А куди він поїхав – цього ми вже контролювати не можемо", — розповів чоловік.

Серед випускників-ромів є і ті, які потім закінчують коледж, є й такі, хто здобуває вищу освіту, але таких дуже мало, говорить директор.

"Діти навчались, а батько неграмотний. Він, коли потрібно було підпис свій поставити, він поставив букву "Л". Говорить: "Це дитина мене навчила". Дитина його навчила "Л" ставить, а до цього хрестик ставив. Він намагався їх піднімать, але все одно сім’я неграмотна. Вони вивчились, школу закінчили, вони працюють, далі не пішли, тому що сім’я їх зупиняє, тому що в сім’ї не було цього".

Відкриття освітнього центру дозволить побачити ромам нові можливості для розвитку, адже зараз виживати їм особливо важко, каже пан Богодушко: "Яким чином виживали? Збирали метал. Це з одного боку гарно, але він закінчується. Пух-перо. А зараз пух-перо збирають уже не тільки вони. І все. А далі вже збирають бузину, жолуді, каштани. Ну всі ж не можуть цим займатися, тому що на всіх цього просто не буде достатньо".

За словами директора, у ромському освітньому центрі до кожного учня буде індивідуальний підхід, в залежності від його знань, з акцентом на соціалізацію. Грант на розвиток ромських дітей і жінок передбачає отримання пропущених знань, підготовку до школи та навчання грамоті, розповідає Ольга Михайленко.

"По закінченню війни нам треба буде відбудовувати нашу країну. Ми хочемо, щоб ми теж були корисними. Щоб наші діти були корисними", — говорить жінка.

За словами пані Ольги, вже сформовані дві групи, із 25 дітей і 15 жінок. Альбіна віддала на підготовку до школи старшого 7-річного сина. "Я бажаю, щоб мій син здобув більше, ніж я в цьому житті, щоб він був успішною людиною, щоб в нього була офіційна робота, щоб він вмів писати, читати, рахувати. Циганське таке все відходить, і всі люди хочуть, щоб були начитані, щоб були грамотні. Я думаю, що це все залежить від батьків. Якщо батьки хочуть, щоб дитина вчилася, вони для цього все зроблять. Наприклад, я. Я хочу, щоб мій син розвивався, вчився – я це зроблю", — говорить жінка.

Раїса буде навчатися у групі для жінок, говорить: "Сказали, що в першу чергу знати українську мову, вчити, для себе її знати, щоб розмовляти. Хто зміг, той і пішов, тому що в людей діти, сім’ї, чоловіки, це ж просто легко нам сказати. Я не заміжня, дітей немає, я поки вільна, я що хочу, те й роблю".

Ромський освітній центр працюватиме 6 місяців. За словами Ольги Михайленко, це перший освітній проєкт у сумській ромській громаді, але у планах – надалі працювати в цьому напрямку.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram