5 червня в Конгрес-центрі СумДУ відбулась презентація фільму “Виходячи за межі: історія евакуації іноземних студентів із Сум”. Головними героями фільму стали безпосередні учасники тих подій — студенти, які тікали від війни, а сьогодні повернулись продовжити навчання.
На початку березня 2022 року у гуртожитках СумДУ проживало близько 1 700 іноземних студентів, тоді Суспільне розповідало про це. Зокрема кадри сюжету стали частиною фільму, створеного в Сумському державному університеті.
Вже 8 березня 2022 року з міста організували перший “зелений” коридор — тоді виїхала колона з іноземними студентами та мешканцями.
“У нас 2023 року, до першої річниці евакуації виходив подкаст, присвячений евакуації, цього року ми вирішили знову згадати ці події, бо вони для нашого університету та міста, є надзвичайно яскравими, надзвичайно пам’ятними”, — пояснила авторка фільму Марина Осюхіна.
Деякі секрети створення фільму розкрив ректор університету Василь Карпуша: “Фільм побудований на діалогах зі студентами, і на документальних кадрах. Ми знімали фільм, коли студенти повернулися в Суми. Є відеоряд, який знімали, Суспільне знімало, ще там є навіть виступ Путіна”.
Не всі студенти захотіли стати героями фільму, додала Марина Осюхіна, частина молодих людей дотепер налякані.
“У фільмі були якісь певні розбіжності, якість факти не збігалися, але це через те, що кожен запам'ятав ці події по своєму. Мабуть, в цьому є цінність цього фільму, тому, що є факти, якісь об'єктивні, але поряд з цим це суб'єктивне сприйняття кожного з учасників, воно може відрізнятись, але має найбільшу цінність для нас, як для авторів”, – пояснила авторка фільму.
Студент шостого курсу університету Шамель Мені з Індії — один із тих, хто повернувся до Сум. Говорить, що з початком повномасштабного вторгнення ситуація залишається напруженою.
“Ми маємо багато проблем, зокрема з електроживленням і водопостачанням. Усе через обстріли та ракетні атаки на місто. Це трохи страшно, адже ми гадки не маємо, що може статися наступної миті. За останні декілька тижнів побільшало повітряних тривог та відключень світла. Одним словом, жити в Сумах стало трохи важче”, – розповів студент Шамель Мені.
Та не дивлячись на непросту ситуацію, студенти повертаються до Сум, після консультацій з тими, хто тут вже живе та рідними.
“Я обрав продовжити навчання, і я щасливий, що зробив це. Це місто стало для мене другим домом, бо тут почалися мої студентські роки. Я сумував за людьми, за культурою та тими щасливими моментами, що ми тут мали. Коли повернувся до Індії, я дуже сумував за Сумами. Моє життя ніби стало на паузу. Я не знав, що робити. Лише весь час думав, як бути далі, де продовжити навчання. Найкращим варіантом було повернутися”, — пояснив студент Азіт.
Нині, розповів ректор університету Василь Карпуша до них повернулось близько 500 студентів.
“Ми суттєво зменшились у 2014 році, причому це були студенти з певних країн, уряди яких проросійськи налаштовані, вони зі сльозами на очах їхали, вони не хотіли від'їжджати, тікати з міста Суми. Потім з 2014 року попри те, що війна продовжилась, вони стали повертатись. Маю надію, що ми будемо нарощуватись, збільшувати кількість студентів”, — зазначив ректор СумДУ Василь Карпуша.
Як розповів Василь Карпуша, у 2024 році близько 50 іноземних студентів вступили до університету, переважно на дистанційну форму навчання, але вони планують приїхати до Сум. Зараз тут перебуває близько 70 студентів, які повернулися — це, в основному, випускники вишу.
Безпосередньо перед повномасштабним вторгненням у Сумському державному університеті навчалося 2150 іноземних студентів. Під час вторгнення військ РФ у гуртожитках вишу перебували 1750 іноземних студентів, яких у березні 2022 року евакуювали. Фільм можна переглянути на ютуб-каналі університету.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram