На День Вишиванки у підвалі Охтирського краєзнавчого музею відкрили культурний простір. Будівля закладу була пошкоджена російським бомбардуванням. Тепер в підвалі музею можна приймати відвідувачів та влаштовувати виставки.
16 травня музей, який був пошкоджений від російських бомбардувань у перші дні повномасштабного вторгнення, відновив свою роботу. Всю будівлю відремонтувати не вдалося. Поки переобладнали підвальне приміщення, там облаштували культурний простір.
На День Вишиванки у чотирьох залах відбулися виставки – “Україна і українці”. Відвідувачам з фондів національного центру народної культури “Музей Івана Гончара” та власних фондів представили фотографії, вишивки, ляльки в автентичних вишиванках.
"Колекція ляльок виготовлена майстринею декоративно-ужиткового мистецтва Світланою Бєлік і членом національної спілки майстрів декоративно-ужиткового мистецтва Надією Гордієнко. Нас поєднує давня співпраця і ці проєкти вони надзвичайно цінні, тому що вони з історичною достовірністю передають строї жіночі і чоловічі", – розповіла директорка музею Людмила Міщенко.
Також народний ансамбль “Калина” представив концертну програму. Керівниця ансамблю Катерина Макаренко розповіла: для концерту обрала 14 автентичних українських пісень. Історія, культура, музика — все це як наша вишиванка, утворює єдиний візерунок, переконана Катерина Макаренко: "Ми хотіли людям показати красу не тільки вишиванок, а красу української народної автентичної пісні. Ми без мікрофона співаємо. А тут глухувато. Але ми витримали. У нас годинний концерт був. Є сховище. А там прекрасна піч. А для мене автентика і поряд з утварью і побутом українським народним — це підсилює, підтримує наш виступ".
"До реалізації проєкту щодо української печі були залучені майстер, муляр, охтирчанин Сергій Стобород, який за кресленнями стародавніх козацьких печей відродив піч у нашому музеї. До того ж розписувала цю піч професійна художниця, давній друг нашого музею Наталія Іванченко", – розповіла директорка музею.
З міркувань безпеки про захід інформацію завчасно не поширювали. Після урочистої частини завітати до частково відновленого закладу запрошували перехожих.
"Бачу багато цікавих локацій створено. Мабуть, в укритті, приміщенні підвальному. Трошки нестандартно оформлено. Цікаво. Ми прийшли колективом наших працівників культури громади, ті що зараз евакуювались, працюють в місті Охтирка. Прийшли пофотографувались, фотозону відвідали. Все ж таки традиції намагаємось зберігати", – сказав начальник відділу культури, молоді та туризму Великописарівської селищної ради Іван Сіденко.
Директорка музею розповіла: відновити діяльність закладу допомогли місцева влада, українські та закордонні донори. World Monuments Fund, Cultural Emergency Recponse, Міністерство закордонних справ Нідерландів виділило 1 млн 459 тис. грн на консервацію будівлі та World Monuments Fund виділили 1 млн 908 тис. грн на стабілізацію та реставрацію підвалу.
Опалення в підвалі з'явилось завдяки Марині Довсон з Бразилії. Її брат – охтирчанин Олексій Гуртовий. Він попросив сестру допомогти у відновленні музею після того, як 8 березня 2022 року заклад був пошкоджений російськими бомбардуваннями. Сам чоловік загинув в бою за рідне місто. Сестра виконала волю брата.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram