Авторські читання драми Богдани Олександровської "Знаки Соломона в часовій петлі" відбулися в приміщенні благодійної організації "Сумський єврейський фонд Хесед Хаїм" 17 грудня.
Над своєю новою п’єсою авторка працювала з квітня по грудень 2022 року. У творі йдеться про Голокост під час Другої світової війни у місті Охтирка на Сумщині, а також про нинішній геноцид українців з боку росіян в цьому місті.
П’єса створена на замовлення і за сприяння Охтирського краєзнавчого музею. Людмила Міщенко, що 35 років працює в музеї, почала вивчати тему Голокосту 10 років тому, зрозумівши, що вона хвилює містян. Ознайомившись з дослідженнями жінки, Богдана Олександровська й вирішила написати літературний твір.
"Для мене сьогодні – особливий день. Я його проживаю в особливих емоціях, тому що я робила все, що можу робити, щоб тема Голокосту в Охтирці була вивчена", - говорить директорка музею.
У квітні, після деокупації міста, завдяки місії Червоного Хреста авторці вдалося потрапити до музею. Без цієї поїздки, говорить Богдана Олександровська, п'єси б не було.
"Треба було побачити це, відчути, бути на розборах завалів і там це робити. П'єсу присвячено місту-герою Охтирці, Охтирському краєзнавчому музею, який був одним із перших розбомблений під час війни, один із музеїв, за яким першим почали плакати, тому що знищено було багато", - говорить письменниця.
На літературно-історичному заході були присутні представники єврейської громади Сум.
На окупованих територіях Радянського Союзу жертвами злочинів нацистів стали 1900 єврейських громад, у тому числі й Охтирська. Такі заходи - можливість нагадати людям про важливість збереження пам'яті, вважає директорка фонду "Хесед Хаїм" Єлизавета Шерстюк.
"Завдяки тому, що Богдана Олександровська провела з іншими людьми потужне дослідження, ми маємо змогу сьогодні почути п’єсу, яку вона написала", - сказала вона.
Охтирський краєзнавчий музей включений до міжнародного проєкту "Мережа пам’яті" по вшануванню жертв Голокосту. До нього долучаються міста і села України. Проєкт реалізується фондом "Меморіал убитим євреям Європи", Українським центром вивчення історії Голокосту та громадською організацією "Інша освіта" за підтримки Міністерства зовнішніх справ Німеччини.
"Ми знаходимо паралельні напрямки, як історія Голокосту може нас вчити темі війни. Про те, як люди в той період виживали, як вони справлялися з цією травмою. Сьогодні ми спостерігаємо, що навіть правнуки єврейських людей, які пережили такі події, - у них досі є травма поколінь. І через тему Голокосту ми можемо досліджувати, що зараз відбувається з нами", - вважає менторка Охтирської громади в проєкті "Мережа пам'яті" Марія Литвиненко.
Біля Охтирки є захоронення, дослідження якого зупинив початок повномасштабної війни Росії проти України. Небайдужі історики, краєзнавці і літератори Сумщини чекають, коли робота з відновлення історичної пам’яті продовжиться.
Що відомо
- У квітні Охтирський музей перевіз свою експозицію після російського бомбардування.
- Богдана Олександровська також є авторкою п'єси про часи Голодомору "Із Тарасом через морок".
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram