Ексклюзивне інтерв'ю біатлоніста для Суспільне Спорт.
Триває підготовка до нового біатлонного сезону — вже 30 листопада топспортсмени збірних вийдуть на перший етап Кубка світу в фінському Контіолахті.
Серед спортсменів, що планують заключні етапи підготовки, — лідер чоловічої збірної України Дмитро Підручний. Минулий змагальний рік він завершив 38-м у загальному заліку провідної серії — найкращий результат серед "синьо-жовтих".
Фактично новий сезон для Підручного, який готується за індивідуальною програмою з екстренером збірної Юраєм Санітрою, розпочався з літнього чемпіонату світу в Отепяя, на якому Дмитро виграв "золото" суперспринту.
В ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт біатлоніст, який наразі відновлюється після хвороби, зазначив: літню частину змагального року оцінює позитивно.
"Загалом літня підготовка пройшла чудово: всі збори і тренування виконані так, як і заплановано, багато позитивних моментів було".
"На жаль, зараз тиждень хворів після збору в Размау, тож трохи випав з підготовки і тиждень був удома. Сподіваюся, не надто багато втратив у плані підготовки".
"Звичайно, коли хворієш — це трохи удар по організму. Тиждень провів без тренувань, але сподіваюся, що сьогодні-завтра вже повернуся і перед збором у Норвегії зможу потренуватися, покращити здоров'я і віднайти форму, відновитися за кілька тижнів до старту сезону [Кубка світу]".
Заключні приготування до старту олімпійського циклу Підручний планує провести в Норвегії, у той час як збірна України готуватиметься у Швеції.
"Запланували вкатку в Шушені, хочемо провести старт сезону, де збираються топкоманди: норвежці, французи. [Плануємо] там провести перші змагання 16-17 листопада, приблизно за 10 днів до старту сезону Кубка світу. Наскільки я знаю, команда [України] найближчим часом вирушає до шведського Ідре, проводитиме збір на снігу".
Останніми сезонами Підручному не вдавалося вчасно розпочинати новий змагальний рік на Кубку світу: в 2022 році втрутилася травма коліна, у 2023-му — ушкодження руки. Наразі корективи в підготовку може внести хвороба спортсмена, проте біатлоніст сподівається, що вона не позначиться на старті нового сезону.
"Маю надію, нічого серйозного не відбулося. Звичайно, це не дуже добре для підготовки, але ніхто від цього не застрахований. Зараз погода така, перепади температури. Повертався зі збору і, можливо, десь застудився — важко сказати, чи це вірус. Але те, що тиждень вже вдома, — це [пропущений] тиждень на зборі, навантаження зменшуються. Сподіваюся, це не сильно заважатиме підготовці".
"На старті попередніх сезонів травми були серйозні. Те, що не вдавалося вчасно розпочинати сезон і нормально його проводити, — не дуже добре, але взагалі те, що я міг повертатися в ті сезони і швидко відновлюватися, було для мене великим сюрпризом. Був дуже радий, що ще не пропускав сезони повністю, не втрачав досвід та ці дорогоцінні роки в спорті".
У новий сезон чоловіча команда України входить з новою тренеркою: словацького спеціаліста Санітру на посаді змінила Надія Бєлова, що й обиратиме склад на прийдешні змагання. Підручний очікує бути в заявці першої команди на Кубку світу, коли перегони стартують наприкінці листопада.
"Наскільки ми домовилися, я потрапляю на Кубок світу за результатами попереднього сезону. Думаю, що на літніх стартах я показав, що заслуговую бути на Кубку світу, і в попередні сезони також".
"Щодо [стартів] хлопців — не впевнений, але в Ідре також буде відкриття сезону, будуть передсезонні старти, де бігтиме шведська збірна та інші команди, які проводять там вкатку. Хлопці теж планують стартувати, і за підсумками цих змагань буде визначатися, хто де виступатиме: чи на Кубку світу, чи на Кубку IBU".
Що ж стосується індивідуальної роботи з Санітрою, Підручний наголосив: віковим спортсменам комфортніше готуватися окремо від молодих біатлоністів у команді, що й підтверджують відомі приклади з європейських топзбірних.
"Для мене [тренуватися окремо] — кращий вибір, бо вже доволі віковий спортсмен. Команда сильно омолодилася, багато спортсменів — 10-11. У моєму віці краще вже тренуватися за тією програмою, яка краще підходить і вже перевірена. В команді багато часу приділяється молодим, а коли тобі 33 роки, а хлопцеві — 19, програма значно відрізняється, і тренерка не може належно приділити всім увагу".
"Для мене було об'єктивніше тренуватися самому, не змушувати себе працювати з групою, що мені за віком не дуже підходить, і не змушувати групу працювати зі мною з тих самих причин".
"Прикладів досить багато. Ті самі Доротея Вірер, Лукас Гофер — здається, ще рік тому він тренувався зі шведською збірною. Йоганнес Бьо деякі збори сам проводить. Таких прикладів достатньо в кожній команді: Зімон Едер, Ліза Тереза Гаузер. За роки у світовому біатлоні таких прикладів було багато, це нормальна практика, коли зрілі спортсмени тренуються окремо за своєю програмою, яка перевірена і враховує вікові нюанси, коли команда не буде під тебе підлаштовуватися".
Тренування за індивідуальною програмою дозволяють Підручному бути "мобільнішим" у своїй підготовці, пояснює біатлоніст: додавати в стрільбі та швидкості ходом, а також зосередитися на головному показнику — стабільності.
"У попередніх сезонах у мене були дуже хороші гонки в плані фізичної підготовки — міг змагатися з топатлетами, але підводила стрільба. А десь коли стріляв [добре], не все вдавалося показати на лижні. Тому для мене насамперед цього року стояло і стоїть завдання покращити стабільність у стрільбі та, звісно, якість. Десь виходить, десь — не дуже, але ми працюємо над цим і сподіваємося, що ці корективи допоможуть покращити стрільбу вже під час сезону".
"Ми також акцентуємо велику увагу на швидкість ходу і збільшили об'єм на 15-20% від попередніх років. Позаяк я тренуюся сам, це легше виконувати, бо в мене більша мобільність у зборах, можливість коригувати підготовку. Те саме стосується Юрая: він став мобільнішим, бо нас лише двоє на зборі. Я перебуваю під більшим контролем. Певною мірою мені це не подобається, але для результату, думаю, це добре, коли тренер може більше контролювати тебе на тренуванні".
"У Норвегії влітку були дуже тривалі тренування по шість годин, і Юрай проводив цей час зі мною. Дивився і спостерігав на тренуванні, допомагав, де треба було".
Старт нового біатлонного сезону: що потрібно знати?
- Завершивши попередній сезон 11-ю в заліку Кубка націй, чоловіча збірна України з нового змагального року втратила одну квоту в особистих стартах Кубка свтіу — виставлятиме не більше чотирьох біатлоністів.
- З новим сезоном Кубка світу та Кубка IBU стартує й олімпійська кваліфікація Ігор-2026 в Італії, яка триватиме до січня 2026 року включно.
- На перший етап Кубка світу 2024/25 в Контіолахті заплановані одразу 10 стартів (30 листопада — 8 грудня). Загалом сезон на рівні серії налічуватиме дев'ять етапів, а 12-23 лютого перериватиметься на голові старти сезону — чемпіонат світу в Ленцергайде.