Olympic games paris 2024
Літні Олімпійські Ігри 2024 у Парижі

Літні Олімпійські Ігри 2024 у Парижі

"Дуже важко емоційно". Ніка Шарафутдінова оцінила свій дебют на Олімпіаді-2024

Ексклюзивно
Ніка Шарафутдінова. Відділення НОК у Дніпропетровській області/Facebook

Ексклюзивний коментар Ніки Шарафутдінової для Суспільне Спорт.

19-річна Ніка Шарафутдінова – єдина представниця України на Олімпіаді-2024 у плаванні серед жінок. Спортсменка дебютувала на Олімпійських іграх у кваліфікації на дистанції 100 метрів на спині.

Плавання: виступи України на Олімпіадах

  • Україна представлена у плаванні на кожних Олімпійських іграх.
  • Кількість медалей України у плаванні на Олімпіадах – 9 (4 "золото", 3 "срібло", 2 "бронза").
  • Україна здобувала медалі у плаванні на Олімпіадах у 2000, 2004 та 2021 роках. Найуспішнішою є Олімпіада у 2000 році (чотири нагороди).
  • За всю історію Україна має двох мультимедалістів: Яну Клочкову (п'ять нагород) та Михайла Романчука (дві).
  • Яна Клочкова — найуспішніша українська спортсменка в історії на Олімпійських іграх, як за кількістю золотих медалей (4), так і за нагородами загалом (5).

Усі медалі України у плаванні на Олімпіадах:

  • "золото": Яна Клочкова (200 м, комплексний стиль; 400 м, комплексний стиль) — Сідней-2000; Яна Клочкова (200 м, комплексний стиль; 400 м, комплексний стиль) — Афіни-2004;
  • "срібло": Денис Силантьєв (200 м, батерфляй), Яна Клочкова (800 м, вільний стиль) — Сідней-2000; Михайло Романчук (1500 м, вільний стиль) — Токіо-2020;
  • "бронза": Андрій Сердінов (100 м, батерфляй) — Афіни-2004; Михайло Романчук (800 м, вільний стиль) — Токіо-2020.

До півфіналу проходили топ-16 найшвидших плавчинь за підсумком усіх запливів. Дистанцію 100 метрів на спині українка подолала за 1:01.47 хвилини та посіла у загальному заліку 22-ге місце. Цей результат не дозволив Шарафутдіновій кваліфікуватись у півфінал.

В ексклюзивному коментарі Суспільне Спорт з Парижа дебютантка Олімпійських ігор поділилась емоціями від отриманої ліцензії на Олімпіаду-2024, оцінила свій виступ у кваліфікації та розповіла про емоції від змагань з іменитими суперницями.

  • Про дебют на Олімпіаді
"Дуже важко емоційно. Не думала, що перед стартом у мене будуть такі хвилювання. Я завжди дуже спокійна. А тут усе серйозно, велика напруга. Але для ранкової частини, зважаючи на інші мої змагання, це гарний результат. Звісно, хотілося б краще, але я вважаю, що це непогано".
  • Про гірший час, ніж на чемпіонаті Європи

"Мені дуже важко зранку пливти свої найкращі результати. Найліпше в мене завжди виходить у півфіналі. Але ми працюватимемо над тим, щоб зранку я могла плисти з кращим результатом, тому що так мені важко буде по життю далі".

  • Про змагання з іменитими суперницями

"Мотивація прям пре, зашкалює. Дивишся на них і думаєш: рекордсменки світу сидять поруч зі мною! Я сплю, чи що коїться зараз? Це дуже кльово. Я спостерігала за тим, як вони готуються до старту. Вони дуже спокійні, до речі. Просто сидять і чекають. Це супер".

  • Про несподівану ліцензію на Олімпіаду
"Я навіть не очікувала, якщо чесно. На початку року ми провели гарну роботу, як ніколи. Тому на ці результати можна було очікувати. Але що опинюся тут [на Олімпіаді], я й подумати не могла. Усе могло бути, але тільки не це. Я хвилювалася, що можу не поїхати на чемпіонат Європи цього року. Потім проплила там, і мені кажуть: "У тебе квота, ти їдеш на Олімпійські ігри". Я дні чотири не могла в це повірити. Просто сиділа й думала: "Як?! Я — на Олімпійські ігри?" Це дуже емоційний і гарний рік для мене, і сподіваюся, що в мене будуть і кращі.

Як я дізналася, що потрапила на Олімпіаду? Я спала. Моя тренерка [Лілія Біла] поїхала гуляти й пише мені у вайбері: "Олімпіада". Просинаюся й думаю: "Яка Олімпіада?" Вона приходить до кімнати й каже: "Ми побалакали з тренерами, вони мені сказали, що тобі дають квоту". А я ще думаю: якщо це сон, буде дуже важко потім, якщо я прокинуся. Але все ж таки не сон, якщо я тут".

  • Про переїзд через війну

"Я все життя плавала в Кривому Розі, але коли почалася [повномасштабна] війна, переїхала з тренеркою в Угорщину. В Україну я іноді приїжджаю на збори перед якимись змаганнями, коли хочемо більше з командою побути. Це командний дух, мотивація".

  • Про плавців-кумирів
"Перший — це Михайло Романчук, звичайно. Напевне, ще американка Реґан Сміт, яка встановила світовий рекорд на 100 м на спині. Я слідкую за її блогом. Вона часто публікує відео вправ для плавання на спині, багато говорить зі своїми підписниками. У неї є багато чого навчитися. Можливо, Лео [Маршан], але я за ним почала стежити, тільки коли він встановив світовий рекорд. Він також приклад успіху, мотивації сильної. Він — людина-сонце для мене. Від нього наче енергія йде — хочеться всміхатися й радіти".