"Це великий досвід". Настільний тенісист Жмуденко повертається на Олімпійські ігри уперше з 2012 року

Ексклюзивно
Ярослав Жмуденко спілкується з тренером Ченом Хонгвеєм на європейському ліцензійному турнірі, 27 травня 2024. European Table Tennis Union

Ексклюзивний коментар українського спортсмена для Суспільне Спорт.

Ярослав Жмуденко — один з двохОстаточний список учасників Олімпіади буде сформований 18 червня після закриття світових рейтингів представників України у настільному тенісі на Олімпіаді-2024. Олімпійську ліцензію 35-річний настільний тенісист виборов на європейському відбірковому турнірі — увійшов до п'ятірки найкращих за підсумками змагань.

Жмуденко вдруге виступить на Олімпійських іграх у настільному тенісі. Його дебют припав аж на 2012 рік, однак участь на турнірі була недовготривалою: вже у першому ж матчі український спортсмен зазнав поразки.

"Це найважливіші змагання для професійного спортсмена, — розповідає Жмуденко в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт. — Для мене це друга Олімпіада після Лондона, я ще був у Ріо (2016 рік) другим запасним. Потрапити [на Олімпіаду] зараз, під час складних умов, коли важко готуватися та тренуватися, для професійного спортсмена з Європейського континенту дуже непросто".

"У чому буде перевага між Іграми у Лондоні та Парижом? Це досвід, який я пройшов за ці роки. Тоді мені було 23 роки, тепер — 35. Це великий досвід. І досвід останніх років, де я маю можливість тренуватися зі збірною Німеччини, з топами світового настільного тенісу — це дає і вправність щодня тренуватися, і бачити, як тренуються найкращі. Це дає змогу так виступати".

До Німеччини Жмуденко переїхав на початку повномасштабного вторгнення: отримав запрошення від Дмитра Овчарова — німецького гравця українського походження, що в минулому чотири рази ставав призером Олімпійських ігор та був одним із його суперників.

Після переїзду до Дюссельдорфа Жмуденко відновив підготовку та участь у турнірах. У 2023-му українець зміг досягти одного з найбільших результатів у кар'єрі: на турнірі серії WTT Contender у Дурбені українець сенсаційно дійшов до фіналу, де поступився бразильцю Х'юго Кальдерано, №5 світового рейтингу. А у 2024 році — відібрався на Олімпійські ігри, у чому завдячує Овчарову та його особистому тренеру Чену Хонгвею.

"Розраховував і вкладав сили, тренувався, дуже сильно вірив. Готував мене і китайський тренер, який є особистим тренером Дмитра Овчарова. Тенісний світ його знає, він мені дуже допоміг. Ще рік тому я потрапляв за рейтингом, але очки знялися, і не зміг потрапити [на Олімпіаду за рейтинговим списком]. Хочу подякувати президенту федерації, який в мене дуже вірив та допомагав з підготовкою. Коли я поїхав, я просто не міг не виграти цю ліцензію. Віра була неможливою, це можна побачити з моїх емоцій, коли я грав".
Емоції Ярослава Жмуденка від здобутої ліцензії на Олімпіаду-2024. European Table Tennis Union

Потрапляння на Олімпіаду в умовах, коли Україна продовжує перебувати в умовах повномасштабного вторгнення Росії, Жмуденко вважає дуже важливою подією. І наголошує: окрім боротьби за п'єдестал, саме представництво українських спортсменів у Парижі є вкрай необхідним.

"Це дуже важливо. Ми представляємо увесь український спорт. Неважливо, який вид спорту — мені дуже важливо бути там, представляти Україну. Адже це велике досягнення — бути там. Хотілося б зайняти ще перші місця, бути на п'єдесталі. Будемо готуватися для того, щоб вигравати".

Олімпійський турнір з настільного тенісу у чоловічій одиночній сітці відбудеться у Парижі з 27 липня до 4 серпня.

Хто такий Ярослав Жмуденко?

  • 35-річний український настільний тенісист, що народився на Черкащині. Учасник Олімпіади-2012.
  • Багаторазовий учасник чемпіонатів світу та Європи у настільному тенісі. Найкращий результат в одиночних турнірах — 65-ті місця на Євро у 2005 та 2007 роках.
  • Чвертьфіналіст чемпіонату Європи-2017 у складі збірної України.
  • У світовому рейтингу Жмуденко займає 192-ге місце. Його найкращий результат у кар'єрі — 58-ма позиція у 2023 році.