"Ми знаємо, що ви білоруси". Лукашенко звернувся до "нейтральних" спортсменів перед Олімпіадою-2024

Олександр Лукашенко. REUTERS

У Парижі очікують на участь двох десятків атлетів з білоруськими паспортами.

Білоруські спортсмени зможуть виступити на Олімпіаді-2024 в нейтральному статусі. Відповідний дозвіл Міжнародний олімпійський комітет надав у грудні 2023 року.

Згідно з рекомендаціями МОК, на тлі повномасштабного вторгнення до України "нейтральні" атлети виступатимуть у Парижі без державної символіки Білорусі або РФ. Також учасникам Ігор заборонено висловлюватися на підтримку війни проти України та мати зв'язки зі збройними силами своїх держав.

Аналітики Комітету прогнозують, що до кінця відбіркового циклу путівки на Олімпіаду здобудуть 22 білоруські спортсмени. "Нейтральних" росіян у Парижі очікують у понад півтора рази більше — 36 атлетів.

Невизнаний низкою держав білоруський президент Олександр Лукашенко напередодні Ігор заявив, що в країні не планують оголошувати бойкот Олімпіади.

"Добре було б мати гімн, прапор і так далі, як і має бути. Проте я розумію спортсменів — це їхнє життя. Спортивне життя атлета дуже коротке. Розуміючи це, я не наполягаю на жодному з варіантів — це справа спортсменів".

"Якщо вони вирішать змагатися на Олімпіаді, то будуть лише злішими. Настрій та злість — чималий фактор у спорті".

Водночас Лукашенко закликав атлетів довести під нейтральним прапором, що вони є "справжніми білорусами".

"Якщо ви відібралися та їдете в нейтральному статусі, то розбийте їх, покажіть, що ви — справжні білоруси. Ми все одно знаємо, що ви — білоруси".

Збірна Білорусі за історію участі на Олімпійських іграх здобула 105 медалей: 21 з них — золотого ґатунку, ще 37 — срібного.

Найбільше на літніх Іграх білоруси здобували в легкій атлетиці — три "золота" 2000 та 2004 років у метанні диска (Елліна Звєрєва), штовханні ядра (Яніна Карольчик) та бігу на 100 метрів (Юлія Нестеренко).

"Нейтральні" спортсмени на Олімпіаді-2024: що відомо?

  • Білоруси та росіяни змагатимуться під стягом AINAthlete Individuel Neutre — «нейтральний індивідуальний спортсмен».. Здобуті ними нагороди не будуть враховані до медального заліку Парижа-2024.
  • Росіяни й білоруси не братимуть участі в церемонії відкриття Олімпіади-2024. Рішення щодо їх залучення до церемонії закриття ухвалюватимуть пізніше.
  • Національний олімпійський комітет розробив для українських спортсменів протокол поводження з "нейтральними" атлетами: відповідні правила напередодні окреслив президент НОК Вадим Гутцайт.