НОК вже надіслав відповідний протокол на погодження Комісії спортсменів.
Президент Національного олімпійського комітету Вадим Гутцайт окреслив правила поводження українських спортсменів з "нейтральними" суперниками на Олімпіаді-2024. Відповідний коментар він надав в ефірі Радіо Культура.
У грудні 2023 року Міжнародний олімпійський комітет офіційно дозволив росіянам та білорусам виступити на Олімпіаді-2024. У Парижі вони зможуть змагатися виключно на умовах нейтралітету, тобто без символіки двох держав.
У відповідь на рішення МОК в Україні не виключали можливості бойкоту Олімпіади — зокрема, можливість такого сценарію минулого року припускав виконувач обов'язків міністра молоді та спорту Матвій Бідний.
Зрештою, Україна буде представлена на Олімпіаді-2024. Спортсмени збірної отримають від керівних організацій настанови щодо поводження із "нейтральними" суперниками — експерти МОК очікують, що їх у Парижі буде 58.
"Це дуже прості речі [в протоколі] і всі спортсмени це все знають: не тиснути руку, не фотографуватися, не стояти поруч, не розмовляти. Тобто робити все так, щоб вони бачили, що ми взагалі не хочемо поруч із ними стояти. Не контактувати в принципі. Не давати спільні інтерв'ю", — пояснює Гутцайт програму дій українських олімпійців.
"Дай Боже, щоб наші спортсмени стояли на п'єдесталі. Але потрібно всім зрозуміти, що медаль на Олімпійських іграх — це таке задоволення, що спортсмен може й забувати, хто стоїть поруч. Уже були такі випадки. Тому потрібно, щоб вони це контролювали".
"На Олімпійських іграх є обов'язкові моменти. Наприклад, коли на п'єдестал виходять наші спортсмени і там будуть спортсмени з «тієї країни». Звісно, що вони будуть під нейтральним прапором, у білих костюмах. Але потім, як зазвичай — це за протоколом МОК, — [робиться] спільне фото. Таких фото не робити".
Очільник українського НОК наголосив, що міжнародні спортивні організації мають з розумінням поставитися до позиції "синьо-жовтих" спортсменів — з огляду на повномасштабну війну, що третій рік триває в Україні.
Гутцайт очікує, що після скандальної історії з Ольгою Харлан керівні федерації не погрожуватимуть українським атлетам спортивними санкціями за відмову дотримуватися протоколу. На чемпіонаті світу-2023 українська шаблістка відмовилася тиснути руку "нейтральній" суперниці, за що була дискваліфікована.
Після апеляцій до Міжнародної федерації фехтування організація переглянула відсторонення Харлан. МОК натомість надав чотириразовій призерці Олімпіади пряму путівку до Парижа-2024.
"Після випадку з Ольгою Харлан Міжнародна федерація фехтування дозволила не тиснути руку після поєдинку. Вони погодилися бити клинок об клинок, як Ольга і пропонувала зробити російській суперниці", — додає Гутцайт.
"Потім ми разом із президентом Асоціації спортивної боротьби України Юрієм Копитком звернулися також до Міжнародної федерації боротьби — вони нам теж дозволили. Потім звернулися у Федерацію дзюдо. Тобто ми почали звертатися до всіх видів спорту, де потрібно тиснути руку".
"Вже по тій ситуації, яка відбулася у фехтуванні, — це був приклад для всіх міжнародних федерацій, що це можливо на сьогоднішній день, щоб ми не тиснули руки, і всі нам дозволили. І Міжнародний олімпійський комітет із цим погодився".
"[Фотографування?] Я думаю, що ми не будемо фотографуватися. Не можу сказати, що впевнений, але відчуваю, що всі міжнародні федерації розуміють те напруження, яке відбувається між нашими країнами. І що наші спортсмени відчувають у той час, коли поруч стоїть спортсмен з Росії. Тому я думаю, що фотографуватися теж не будемо".
Протокол вже надіслали на розгляд спортсменам — після їхнього погодження НОК зможе офіційно затвердити документ.
"Він зараз на обговоренні. Ми це питання відпрацювали і надіслали для обговорення нашій Комісії атлетів, куди входять провідні спортсмени, щоб вони його погодили. Тоді ми вже на рівні НОК будемо затверджувати цей протокол".
Олімпіада-2024: що відомо
- Українські атлети вже кваліфікувалися на Олімпіаду-2024 у 14 видах спорту. Найбільше спортсменів "синьо-жовті" делегують у футболі (18) та гімнастиці (13).
- Аналітики компанії Gracenote за 100 днів до початку Олімпіади очікують, що Україна здобуде в Парижі 13 нагород різних ґатунків, зокрема три "золота".
- Що стосується "нейтральних" суперників, на Олімпіаді-2024 їхні нагороди не будуть враховані до медального заліку Ігор. Також вони не братимуть участь у церемонії відкриття змагань.