"Не контактувати в принципі". Гутцайт окреслив правила поводження спортсменів України з "нейтральними" атлетами на Іграх

Вадим Гутцайт. Фото: НОК

НОК вже надіслав відповідний протокол на погодження Комісії спортсменів.

Президент Національного олімпійського комітету Вадим Гутцайт окреслив правила поводження українських спортсменів з "нейтральними" суперниками на Олімпіаді-2024. Відповідний коментар він надав в ефірі Радіо Культура.

У грудні 2023 року Міжнародний олімпійський комітет офіційно дозволив росіянам та білорусам виступити на Олімпіаді-2024. У Парижі вони зможуть змагатися виключно на умовах нейтралітету, тобто без символіки двох держав.

У відповідь на рішення МОК в Україні не виключали можливості бойкоту Олімпіади — зокрема, можливість такого сценарію минулого року припускав виконувач обов'язків міністра молоді та спорту Матвій Бідний.

Зрештою, Україна буде представлена на Олімпіаді-2024. Спортсмени збірної отримають від керівних організацій настанови щодо поводження із "нейтральними" суперниками — експерти МОК очікують, що їх у Парижі буде 58.

"Це дуже прості речі [в протоколі] і всі спортсмени це все знають: не тиснути руку, не фотографуватися, не стояти поруч, не розмовляти. Тобто робити все так, щоб вони бачили, що ми взагалі не хочемо поруч із ними стояти. Не контактувати в принципі. Не давати спільні інтерв'ю", — пояснює Гутцайт програму дій українських олімпійців.

"Дай Боже, щоб наші спортсмени стояли на п'єдесталі. Але потрібно всім зрозуміти, що медаль на Олімпійських іграх — це таке задоволення, що спортсмен може й забувати, хто стоїть поруч. Уже були такі випадки. Тому потрібно, щоб вони це контролювали".

"На Олімпійських іграх є обов'язкові моменти. Наприклад, коли на п'єдестал виходять наші спортсмени і там будуть спортсмени з «тієї країни». Звісно, що вони будуть під нейтральним прапором, у білих костюмах. Але потім, як зазвичай — це за протоколом МОК, — [робиться] спільне фото. Таких фото не робити".

Очільник українського НОК наголосив, що міжнародні спортивні організації мають з розумінням поставитися до позиції "синьо-жовтих" спортсменів — з огляду на повномасштабну війну, що третій рік триває в Україні.

Гутцайт очікує, що після скандальної історії з Ольгою Харлан керівні федерації не погрожуватимуть українським атлетам спортивними санкціями за відмову дотримуватися протоколу. На чемпіонаті світу-2023 українська шаблістка відмовилася тиснути руку "нейтральній" суперниці, за що була дискваліфікована.

Харлан відмовилася потиснути руку "нейтральній" Анні Смірновій. Ольга Харлан на ЧС-2023 з фехтування. Фото: Getty Images

Після апеляцій до Міжнародної федерації фехтування організація переглянула відсторонення Харлан. МОК натомість надав чотириразовій призерці Олімпіади пряму путівку до Парижа-2024.

"Після випадку з Ольгою Харлан Міжнародна федерація фехтування дозволила не тиснути руку після поєдинку. Вони погодилися бити клинок об клинок, як Ольга і пропонувала зробити російській суперниці", — додає Гутцайт.

"Потім ми разом із президентом Асоціації спортивної боротьби України Юрієм Копитком звернулися також до Міжнародної федерації боротьби — вони нам теж дозволили. Потім звернулися у Федерацію дзюдо. Тобто ми почали звертатися до всіх видів спорту, де потрібно тиснути руку".

"Вже по тій ситуації, яка відбулася у фехтуванні, — це був приклад для всіх міжнародних федерацій, що це можливо на сьогоднішній день, щоб ми не тиснули руки, і всі нам дозволили. І Міжнародний олімпійський комітет із цим погодився".

"[Фотографування?] Я думаю, що ми не будемо фотографуватися. Не можу сказати, що впевнений, але відчуваю, що всі міжнародні федерації розуміють те напруження, яке відбувається між нашими країнами. І що наші спортсмени відчувають у той час, коли поруч стоїть спортсмен з Росії. Тому я думаю, що фотографуватися теж не будемо".

Протокол вже надіслали на розгляд спортсменам — після їхнього погодження НОК зможе офіційно затвердити документ.

"Він зараз на обговоренні. Ми це питання відпрацювали і надіслали для обговорення нашій Комісії атлетів, куди входять провідні спортсмени, щоб вони його погодили. Тоді ми вже на рівні НОК будемо затверджувати цей протокол".

Олімпіада-2024: що відомо

  • Українські атлети вже кваліфікувалися на Олімпіаду-2024 у 14 видах спорту. Найбільше спортсменів "синьо-жовті" делегують у футболі (18) та гімнастиці (13).
  • Аналітики компанії Gracenote за 100 днів до початку Олімпіади очікують, що Україна здобуде в Парижі 13 нагород різних ґатунків, зокрема три "золота".
  • Що стосується "нейтральних" суперників, на Олімпіаді-2024 їхні нагороди не будуть враховані до медального заліку Ігор. Також вони не братимуть участь у церемонії відкриття змагань.