Хокей: чемпіонат світу

Україна потрапила на Білорусь у фіналі кваліфікації за вихід на Олімпіаду-2026 з хокею. Як це можливо?

Збірна України з хокею. Фото: ФХУ

Цей матч, найімовірніше, не відбудеться.

Чоловіча збірна України з хокею дійшла до фінального раунду відбору на Олімпійські ігри-2026. У прекваліфікаційному турнірі українці фінішували першими у групі з Польщею, Республікою Корея та Естонією, здобувши три перемоги в трьох матчах.

Востаннє так далеко у хокейній кваліфікації Україна заходила перед Іграми-2014, коли фінішувала останньою у вирішальному етапі. Наступні дві Олімпіади (2018 і 2022) – виліт уже в прекваліфікації.

Для виходу на Олімпіаду-2026 Україні потрібно здолати ще один раунд. Через низький рейтинг "синьо-жовта" збірна потрапила в групу з найбільш рейтинговою командою, що не відібралася напряму на Ігри. А ще одним суперником поки що значиться Білорусь.

Це, втім, не означає, що Україна гратиме проти Білорусі у раунді за вихід на Олімпіаду-2026 з хокею. Суспільне Спорт розбирає цю ситуацію.

Що відомо про вихід України у фінал кваліфікації на Олімпіаду-2026

  • Група: Словаччина, БілорусьЗбірна залишається відстороненою від змагань. Рішення щодо участі буде ухвалене в березні 2024 року., Казахстан, Україна
  • Що потрібно для відбору на Олімпіаду: фінішувати на першому місці у цій групі
  • Формат групи: мінітурнір, усі команди зіграють по одному матчу між собою
  • Де й коли відбудеться група: господар – Словаччина, дата – 29 серпня - 1 вересня

Як Білорусь потрапила в олімпійський відбір у хокеї

У лютому 2022 року IIHF (Міжнародна федерація хокею) відсторонила Росію та Білорусь від міжнародних змагань. Це рішення залишається чинним й досі – збірні пропустили чемпіонати світу у 2022 та 2023 роках.

Водночас рейтинг обох команд вирішили заморозити, а не обнуляти. Відтак, і Росія, і Білорусь не втрачають позиції у світовому рейтингу – а саме на його основі будувалася система відбору на Олімпіаду-2026. Через це Росія автоматично відібралася на Ігри, а Білорусь – потрапила у фінал кваліфікації.

Однак це не означає допуску до змагань цих збірних. IIHF позначає місця цих збірних як "теоретичний посів команд, якщо їх повернуть до міжнародних змагань".

Коли ухвалять рішення щодо участі Білорусі

Востаннє перегляд відсторонення Росії та Білорусі від змагань у хокеї відбувався у березні 2023 року. Тоді президент IIHF, Люк Тардіф, заявив, що раніше березня 2024 року до цього питання не повертатимуться.

Водночас у квітні 2023 року Тардіф у коментар ESPN підкреслив, що до кінця війни в Україні збірні Росії та Білорусі не будуть відновлені в правах.

Щорічний конгрес IIHF буде проведений в травні 2024 року під час чемпіонату світу. Це одна з можливих дат, коли може бути розглянуте це питання. Це може відбутися й раніше, адже питання розглядає Рада IIHF, яка може зібратися раніше.

Чи можуть допустити Білорусь до кваліфікації на Олімпіаду-2026?

Згідно з рекомендаціями МОК щодо допуску росіян та білорусів до змагань, участь команд та національних збірних заборонена. МОК не допустив до літньої Олімпіади-2024 команди з Росії та Білорусі, лише "нейтральних індивідуальних атлетів".

Більшість міжнародних федерацій виконує рекомендації МОК, особливо у контексті відборів на Олімпійські ігри.

Це не заважає, втім, Білорусі змагатися у футбольних турнірах під егідою УЄФА та ФІФА. Однак футбольні федерації не відсторонили Білорусь від змагань від початку повномасштабного вторгнення.

Що буде, якщо Білорусь допустять до турніру?

Україна не бере участі в змаганнях, де Білорусь та/чи Росія змагаються не в нейтральному статусі. Участь українським збірним заборонена у змаганнях, де виступають росіяни та білоруси «під своїми національними прапорами, та/або використовують національну символіку, та/або своїми публічними діями чи заявами висловлюють приналежність до Росії, чи Білорусі».

Через відбір Білорусі до фінальної частини чемпіонату світу-2024 з пляжного футболу, Україна знялася з турніру.

Відповідно, якщо цей наказ Міністерства молоді та спорту не буде переглянуто, а Білорусь таки допустять до відбору – Україна, найімовірніше, бойкотуватиме старт.

Що буде, якщо Білорусь не допустять до турніру?

У правилах відбору на Олімпіаду-2026 цей пункт не деталізовано. Однак, найімовірніше, місце команди займе найбільш рейтингова команда, що уже вибула з відбору – це Угорщина.

Угорці також показали найкращий результат серед усіх других збірних на прекваліфікації до Олімпіади-2026. Тобто якщо до уваги братиметься не рейтинг, а виступ у попередньому раунді – Угорщина також є першим претендентом на заміну білорусам.