Перейти до основного змісту

Змінили артательє Косміаді на Будинок вчителя: "Центр цифрової історії" переїхав на нову локацію

Будинок вчителя у Рівному. Суспільне Рівне/Facebook Центр цифрової історії

Громадська спілка "Центр цифрової історії" змінила розташування свого простору в Рівному після розірвання договору з Рівненським краєзнавчим музеєм. Відтепер усі події організації відбуватимуться у Будинку вчителя на вулиці Петра Дорошенка, що колись був чеською початковою школою.

Про це Суспільному розповіла виконавча директорка громадської спілки "Центр цифрової історії" Тетяна Самсонюк.

Як поділилася очільниця, команда громадської спілки обирала нову локацію за історичним минулим та площею:

"Дуже добре, що раніше там була фотостудія, кімната зонована, то там вже можна робити якісь виставки. Ми були дуже щасливі, що ми знайшли таке приміщення, яке нам дуже підходить. Загалом ця зала за розмірами, можливо, навіть більше, ніж артательє Косміаді. Тому як подієва і як така додаткова локація міська ще для якихось заходів, подій мистецьких, то вона цілком була для нас відкриттям, що в нас в місті ще і в історичній частині може бути така локація".

Будинок вчителя на вулиці Петра Дорошенка у Рівному. скрин з Google maps

За її словами, вони офіційно орендували частину будинку в юридичної особи, проте у будинку є власники:

"Нам пощастило, що людина, яка володіє цим приміщенням, теж зацікавлена в історичній складовій. От він дуже нас підтримує в цьому і багато нам розповідав і про сусідів, і про ту територію, про чехів, які приїжджали, коли встановили табличку на самому приміщенні. Тому ми працюємо за тією самою стратегією, яку написали на початку існування "Центру цифрової історії".

Будинок вчителя у Рівному. Facebook Центр цифрової історії

На роботу центру переїзд не вплинув, зазначила Тетяна Самсонюк. У новій локації в центрі міста встигли провести першу подію "Пам’ятати, щоб (не) забувати: від “білих плям” історії до деколонізації". Щонеділі у просторі продовжуватиме працювати Школа крапкової графіки. Також центр розпочинає роботу Школи петриківського розпису, яку проводитиме художниця з Дніпра Марина Масловська.

"Центр цифрової історії" працює в тому ж самому руслі, як працювалв раніше, але в новій локації. Ми освоюємо територію, тому що виявляється, що ніхто із нас детально ніколи тією територією не цікавився, а тепер виявляється, що там ще стільки залишків минулої історії, що я просто там ходжу, фотографую окремі будинки, і виявляється, що це така, знаєте, terra incognita історична, власне, міста Рівного. То я думаю, що це теж буде ще один із напрямків, які нам доведеться розвивати", — додала вона.
Будинок вчителя у Рівному. Facebook Центр цифрової історії

Тетяна Самсонюк розповіла, що їхні фахівці оцифрували колекцію картин Косміаді, робота над чим тривала з квітня 2024 року. Тепер полотна почали описувати. Завершені артоб'єкти можна знайти у Facebook громадської спілки.

"Ми не так швидко це робимо, там по декілька в день, але я думаю, що просто цього ніхто раніше не робив. Картини споглядали, але ніхто їх не описував. Тому ми ще займаємося і цим", — зауважила керівниця спілки.

З її слів, команда спілки продовжуватиме співпрацю з Рівненським краєзнавчим музеєм:

"Звичайно, будемо співпрацювати. В нас мережа із 40 музеїв, з якими ми співпрацюємо, з якими ми пишемо спільні проєкти. Тому що із застосуваннями VR-технологій, штучного інтелекту, ми дуже багато займаємося оживленнями картини, фотографій старих".

Що цьому передувало

Як раніше інформувало Суспільне, у жовтні 2024 року у квартирі Надії Косміаді розпочалася інвентаризація майна, яке вона заповіла Рівненському обласному краєзнавчому музею. На той момент приміщення вже пів року використовувала громадська спілка "Центр цифрової історії" відповідно до договору позики, укладеного 1 квітня 2024 року.

Попри дію угоди, під час інвентаризації музейна адміністрація заявила про намір взяти на баланс усі картини, ескізи та особисті речі художника Георгія Косміаді. Представникам "Центру цифрової історії" повідомили, що без дозволу музею вони більше не зможуть використовувати простір, а питання його подальшої долі вирішуватиметься після оцінки майна.

Як відбувався процес інвентаризації речей в артательє Косміаді, дивіться у сюжеті Суспільного.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції