Стріли з давньоруською автентикою майструє рівненський археолог

. Суспільне Рівне

Стріли за зразком давньоруських з автентичними наконечниками робить археолог Олексій Войтюк. У майбутньому вони поповнять експозицію музейної кімнати, яку облаштовують в Хотині Шпанівської ОТГ.

Процес виготовлення стріл науковець продемонстрував на прикладі сучасної репліки з автентичними наконечником для полювання на пернату дичину.

Залізний наконечник знайшли в Хотині біля Давньоруського городища сільські краєзнавці. І передали його завідділу давньої історії та археології обласного краєзнавчого музею Олексію Войтюку. Науковець попередньо його відреставрував. А нині з цією автентичною знахідкою зробить сучасну репліку давньоруської стріли довжиною 70 сантиметрів.

Суспільне Рівне

"Це буде для експозиції, тобто наближена форма, наближений варіант того, як робили на той час. Початково виганяється ось ця форма", – розповідає археолог.

Суспільне Рівне

Потому майбутню стрілу Олексій Войтюк шліфує і пояснює, що в його випадку, це наждачний папір, а в Давній Русі використовували спеціальний камінь-пісковик. Щоб під час полювання не поранити руку.

Суспільне Рівне

Вушко для тятиви – теж за допомогою сучасних приладів.

Суспільне Рівне

У Давній Русі, каже Олексій Войтюк, була спеціальна професія – стрільники. Для виготовлення стріл вони використовували пера з крил місцевої дикої і свійської птиці.

Суспільне Рівне

"Для того, щоб це зробити, треба нам два пера з протилежних крил", – уточнює Олексій Войтюк.

Суспільне Рівне

Пера до стріли Олексій Войтюк, як і давні русичі, прикріплює риб'ячим клеєм, що виготовлений з повітряного міхура сома.

"Для того, щоб перо не відстало в поході, перо обтягували сухожиллям. Але могли використовувати і звичайну нитку", – додає археолог.

Суспільне Рівне

За таким же принципом діє і Олексій Войтюк і пояснює, що в його випадку – це захист майбутніх експонатів від можливих перепадів температури й вологості.

Суспільне Рівне

"Тепер нам треба вмонтувати наконечник. Взагалі, в той час отвір засверлювався в древко і туди забивався черешок стріли. Але так, як це в нас оригінальний реставрований предмет, нам такого не можна робити", – розповідає Олексій Войтюк.

Суспільне Рівне

Відтак, Олексій Войтюк використовує шматок пластикової соломинки, що виконуватиме роль ізолятора.

Суспільне Рівне

Щоб наконечник не розколов стрілу під час полювання, її обмотували ниткою. Задля рівноваги це робили й зі зворотнього боку. І сучасна репліка давньоруської стріли готова.

Суспільне Рівне

"Це в нас дві стріли, різної довжини. Ця стріла (на фото знизу, – ред.) використовувалася для полювання".

Суспільне Рівне

"Це – бойова (на фото – зверху, – ред.), класифікація – зрізень. Такі стріли, зазвичай, використовувалися проти важкої кінноти", – коментує археолог.

Суспільне Рівне

Загалом, 14 різнотипних наконечників часів Давньої Русі знайшли біля городища в Хотині краєзнавці і передали їх Олексію Войтюку, аби він їх реставрував та виготовив кілька стріл з автентичними наконечниками.

Вони поповнять археологічну експозицію музейної кімнати, яку нині облаштовують в Хотині.