Чотири тисячі просфор за день: як у Рівному печуть літургійний хліб

У Рівному у Свято-Покровському соборі ПЦУ чотири парафіянки печуть літургійний хліб. На приготування просфор вони витрачають два дні, роблять їх щотижня.

Як виготовляють просфори, бачило Суспільне.

68-річна просфорниця Валентина розповіла рецепт приготування літургійного хліба, який вона випікає у Свято-Покровському соборі Православної церкви України. Вона зазначила, що вперше спробувала робити просфори 14 років тому:

"Я колись працювала в кондитерському цеху. Йшла біля церкви й подумала: «Я вже вмію все робити: кондитерське, кухарське, а от ще не знаю, як просфора печеться». Я лише подумала, навіть нічого не робила. Через деякий час, мені запропонували роботу в церкві, кажу: «Я не можу, не вмію». І так, я прийшла, але, щоб ви знали, саме по собі воно не приходить, це з Божою допомогою".

Валентина. Суспільне Рівне

Валентина пояснила, що випікати хліб їй допомагають три парафіянки. За день випікають до чотирьох тисяч просфор, роблять їх щотижня.

"Просфора складається з двох частинок — нижня і верхня. Низ робиться трошки грубший", — розповіла просфорниця та додала, що верхню частину просфори роблять тонкою.

Виготовлення просфор. Суспільне Рівне

Перед випіканням Валентина залишає тісто біля печі на 10 хвилин. Випікається літургійний хліб до 12 хвилин.

Виготовлення просфор. Суспільне Рівне

Як пояснив священник Свято-Покровського собору Володимир Хомко, "просфора" з грецької мови перекладається як "приношення", а випікати її може кожен, хто вірить в Бога:

"Це спеціально спечений хліб для богослужіння. Символізує подвійну природу Ісуса Христа: божественну та людську. Люди вважають, що Богородична просфора — це за здоров'я, а з хрестиком — це за спокій. Це не так. До просфори треба ставитися з побожністю, тому людина, якщо має намір причащатися, їсти не буде. А після причастя якраз бажано споживати просфору. Ні в якому разі її не можна викидати на смітник, якщо можливо, розмочити десь, пташкам дати або навіть в річку чи в якусь водойму віднести".

Священник Володимир Хомко. Суспільне Рівне

Володимир Хомко зауважив, що літургійний хліб вони передають й в інші храми Православної церкви України в Рівненській громаді, які не можуть пекти просфори власноруч.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook