Планують облаштувати домашній музей: родина з Рівненщини колекціонує ікони з фольги

Родина Рачковських з Рівненщини зібрала понад півсотні ікон з фольги і планує облаштувати домашній музей. Частину зображень святих датують кінцем ХІХ століття. Спочатку їх робили селяни, пізніше ув'язнені та люди з порушенням мовлення. Виготовляли ікони з цукеркових обгорток, паперових та тканинних квітів, а на Поліссі використовували весільні вінки.

Про це Суспільному розповіла колекціонерка Ірина Рачковська.

"Осередком такої майбутньої фольгованої ікони стало село Борисівка, що на Слобожанщині. Але зараз — це частина Бєлгородської області. Мій чоловік — перукар. Один з жителів Кам'янки, у якого не було можливості заплатити за стрижку, розрахувався іконою", — зазначила вона.

Ірина Рачковська показує колекцію ікон з фольги. Суспільне Рівне

Ірина Рачковська має ікону Почаївської Божої Матері, яку в період Другої світової війни люди робили з фольги, зокрема обгорток цукерок та шоколаду:

"На мою думку, вона має велику духовну цінність. Тому що, як наголосив власник — це була домашня реліквія. Вона з'явилася в нас удома і стала таким своєрідним символом початку нашої справи".

Вивчати історію створення таких образів Ірина Рачковська почала у 2022 році.

"Якось із Ярославом спілкувалися. Кажу: «Це ж частина традиції. Це те, що нам нагадує наше дитинство». Варто все ж таки акцентувати на цьому, тому що це теж наша культурна спадщина", — зауважила колекціонерка.

Ікона Почаївської Божої Матері. Суспільне Рівне

Над відновленням образу, який передали парафіяни місцевого храму два роки тому, працював чоловік Ірини Ярослав Рачковський.

"Жовті елементи зроблені звичайним меблевим гвіздком, таким капелюшком. Тобто, людина брала кусочок фольги, капелюшком набивала елементи і вирізала ножицями. Це робили вдома. Потім, в якийсь період часу, ці іконки робили ув'язнені. У нас в Березнівському районі — Катеринівка. Звідти багато ікон йшло. Потім в якийсь період часу їх робили люди з порушенням мовлення і продавали", — розповів чоловік.

Ярослав Рачковський реставрує ікону. Скрин з відео Ірини Рачковської

За словами колекціонерки, зараз вони планують зробити перший і єдиний в Україні домашній музей ікон з фольги, який зможуть відвідати всі охочі.

"Це символ такого внутрішнього спротиву нашого українського суспільства щодо знищення і викорінення духовності, знищення духовно-релігійної пам'яті українців", — додала Ірина Рачковська.

Ікони з фольги з колекції родини Рачковських. Суспільне Рівне

Нині в колекції родини налічують понад п'ятдесят таких образів.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook