На Рівненщині зріс попит на лічильники зонного обліку. Як вони працюють

Зріс попит на лічильники зонного обліку. Фото: Суспільне Рівне

На Рівненщині зріс попит на лічильники зонного обліку. Вони визначають кількість спожитої електроенергії окремо за різними зонами доби. З таким лічильником можна платити за світло відповідно до різних тарифів, зокрема вночі за удвічі дешевшим — "нічним тарифом".

Детальніше про лічильники зонного обліку в етері Українське радіо. Рівне розповів директор із взаємодії з клієнтами "Рівнеобленерго" Андрій Ахромкін.

— Чи зріс попит на встановлення лічильників зонного обліку?

— Так, зріс. У більшості споживачів у багатоповерхових будинках однофазні лічильники, які поділяються на двозонні і тризонні. Найбільш популярні — це двозонні. Не треба плутати однофазні лічильники з трифазними, бо це — зовсім різне.

— Чим відрізняються двозонний та тризонний лічильник?

— У двозонному приладі облік споживання ділиться на два періоди. Із 23:00 до 07:00 діє "нічний тариф", коли коефіцієнт 0,5. В інший час — одиниця, тобто звичайний тариф. А при встановленні тризонного приладу доба ділиться на три періоди. Додаються ще пікові години: із 08:00 до 11:00 і з 17:00 до 20:00 години. Це час найбільшого споживання електроенергії по всій країні. Тому в цей час тариф найбільший, з коефіцієнтом — 1,5. Тобто 4,32 гривні множимо на півтора.

— Скільки лічильників зонного обліку наразі встановили на Рівненщині?

— Загалом в області є 430 тисяч побутових споживачів. З них орієнтовно 66 тисяч встановили такі лічильники, зокрема 28 тисяч — у Рівному. Число невелике.

— Як встановити собі такий лічильник?

— Це просто. У кожного побутового споживача вже є встановлений лічильник. Якщо людина хоче мати зонний облік електроенергії, то вона за свої гроші має купити двозонний лічильник.

— Де його можна придбати?

— Можна замовити у нас, і він буде орієнтовно через місяць. Ми беремо їх безпосередньо із заводу виробника. Потрібно тільки взяти з собою паспорт та ідентифікаційний код і прийти до нас написати заяву. Але хочу попередити, що лічильники із заводу йдуть непрограмовані і програмуємо їх ми. Також можна придбати такий лічильник самостійно в іншому місці, ми його запрограмуємо і також встановимо.

— Скільки коштує послуга програмування?

— Первинне програмування — безкоштовне. Це коли лічильник ще не встановили, а він вже стоїть, то послуга стає платною. Заміна однофазного лічильника буде коштувати орієнтовно 1 000 грн. Це транспортні витрати й витрати нашого персоналу.

— Коли після встановлення нового лічильника починається зонний облік?

— Як тільки лічильник замінили, то з того дня він рахується як зонний.

— Скільки коштує лічильник, якщо його безпосередньо замовляти в "Рівнеобленерго"?

— Однофазний лічильник коштує і в нас, і на ринку орієнтовно півтори-дві тисячі грн.

— Нові двозонні лічильники передають показники за замовчуванням?

— Найдешевші лічильники не надсилають дані і споживачу потрібно самостійно їх передавати. Нагадаю, показники треба передати за три дні до кінця місяця і три дні на початку нового місяця. Якщо ми говоримо про лічильники з технологією PLC, то такі коштують від трьох тисяч гривень.

— А як працює ця технологія PLC?

— Наприклад, у багатоквартирному будинку сигнал з лічильника проходить по електричних проводах до основного лічильника. Основний лічильник, маючи процесор, запам'ятовує всі ті показники. Ми за допомогою нашого програмного забезпечення зчитуємо ці дані. Тому споживачу не потрібно передавати показники, бо ми їх вже знаємо.

— За якими критеріями вибирати лічильника, якщо купуєш його самостійно?

— Заходите на сайт "Рівнеобленерго", шукаєте посилання для споживачів — і там є про всі типи лічильників, які ми рекомендуємо для придбання. В Україні дуже багато лічильників, кожен потрібно обслуговувати в процесі експлуатації. Зобов'язання "Рівнеобленерго" — його поремонтувати. У мене є орієнтовно десять програмних забезпечень, якщо лічильник буде іншого виробника, то я просто не зможу його швидко обслужити. Це довгий процес.

— Чи є варіанти встановлення лічильника безплатно?

— Зараз таких програм немає. Але, наприклад, голови ОСББ можуть писати заяви на встановлення таких лічильників для цілого будинку, тоді це може бути безплатно.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook