"З Богом і в національному дусі": як священник на Рівненщині облаштовує церковне подвір'я

Пам'ятні знаки різної форми встановив настоятель Свято-Покровської церкви у Млинові на Рівненщині Василь Ліщук. За його словами, кожен з них відображає певний етап історії України. Об'єкти почали з'являтися з 90-х років, коли храм, якому майже дві сотні років, одним із перших в області перейшов до Київського патріархату. Нещодавно тут встановили розп'яття Христа-Спасителя.

Про пам'ятні знаки на подвір'ї храму настоятель Млинівської Свято-Покровської церкви Василь Ліщук розповів Суспільному.

Розп'яття Христа-Спасителя — найновіше з усіх об'єктів на території. Його встановили два місяці тому. Священник розповів, що ця ідея з'явилася на початку повномасштабного вторгнення РФ:

"Півтора року ми виносили ідею, думали, радилися з фахівцями, збирали поради — і ось таке вийшло. Саме розп'яття ми замовили й привезли аж з Закарпаття. Бо там є майстер, який це робить. А хрест виливали самі".

Розп'яття Хреста-Спасителя.

Біля підніжжя на одній стороні — уривок з поеми письменника та політв'язня Миколи Руденка. На трьох інших — образи-символи трагічних подій в історії України:

"Поєднаний козак, упівець і сучасний кіборг. На задній стороні — трагедія у Батурині, де козак розіп'ятий на хресті. З іншої сторони — трагедія голодомору, через яку пройшла Україна. І як сьогодні вона відстоює те, щоб цього не повторилося", — розповів отець Василь.

Підняжжя розп'яття Хреста-Спасителя.

На території храму — десятки пам'ятних знаків. Настоятель пригадав, що їх почали встановлювати в 90-х роках XX століття, коли Свято-Покровська парафія в Млинові однією з перших на Рівненщині перейшла до Київського патріархату:

"Відвоювали церкву і з 1992 року почали жити цією парафією. Постійно щось оновлюємо та додаємо, стараємося поєднатися з громадою. Хто з людей біля церкви, бачать, що ми робимо — та й при можливості допомагають. Знаєте, мій батько був упівцем і він говорив: «Мені не треба радянської України, мені треба українська Україна, яка була б з Богом і в національному дусі».

Свято-Покровський храм та розп'яття Хреста-Спасителя.

Частину пам'ятних знаків на території храму присвятили сучасним подіям. Зі слів отця Василя, після того, як він побував на Революції Гідності, вирішив облаштувати місце для вшанування героїв Небесної Сотні:

"Автор — директор художньої школи. Він нам накинув план і ми зробили ось таку Небесну сотню. Тут теж символічно — Україна. З камінців виклали кожну область".

Місце для вшанування героїв Небесної Сотні.

Також є алея пам'яті військовослужбовців, які загинули в російсько-українській війні. Доповнили композицію трофеями, які передали з фронту.

"На фоні знака ЗСУ ми поставили портрет першого героя, потім другого. Є й наш сучасний молодий хлопець, який з дитинства в церкві паламарем був", — додав Василь Ліщук.

Місце пам'яті загиблих військових Млинова.

Місце пам'яті загиблих військових Млинова.

Священник зазначив, що місце, де зараз Алея пам'яті — символічне:

"На цьому місці був повішений упівець. Сюди радянська влада зганяла людей, дітей. І демонстративно організовувала страту... Це місце справді святе і полите кров'ю".

Огорожа біля Свято-Покровського храму Млинова.

На огорожі зобразили релігійні й історичні місця України: Зарваницю, Почаїв, меморіал "Поле Берестецької битви, Михайлівський собор та інші.

Пам'ятник Божої матері.

На подвір'ї Свято-Покровської церкви є й композиція на честь храмового свята:

"Ми вирішили поставити пам'ятник Божої матері, яка покриває всю нашу Україну. Сюди сходиться все селище, ми служимо молебень, тут відбувається мітинг. Це таке центральне святе місце для всього нашого краю. Тут все в нас в трояндах. Коли воно зацвітає, то символічно покриває Україну. Й Україна — в кольорі й цвіті".

Пам'ятні знаки на території храму.

Нині священник планує створити макет скульптури "Христос Боремельський" та встановити її на території храму:

"В пам'ять тих, хто загинув у сучасній війні. Зображення — Спаситель несе свій хрест. Так, як і наші покійні солдати несли свій, на свою Голгофу України. Я хочу увіковічити їхню пам'ять".

Пам'ятні знаки на території храму.

Настоятель храму Василь Ліщук.

Свято-Покровська церква у Млинові.

Православне молодіжне братство архангела Михаїла, яке діє при храмі.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook