На Рівненщині відзначили 875-річчя села Пересопниця

875 років тому в Київському літописі зафіксували першу згадку села Пересопниця на Рівненщині. Цю дату відзначили 18 травня, у рамках заходів також організували благодійний збір для 36-ї бригади морської піхоти.

Про це Суспільному розповів директор культурно-археологічного центру "Пересопниця" Іван Солодуха.

"У Київських літописах є згадка про те, що була Пересопниця. Місто було захищене і, відповідно, тут був князь, уділ і вона [Пересопниця — ред.] була столицею. Наприклад Львів, має менше років ніж Пересопниця", — зазначив він.

Макет пересопницького дитинця ХІІ-ХІІІ ст.

У день села відвідувачам музею презентували реставровану амфору, якій приблизно чотири тисячі років. Її виявили під час розкопок в липні 2023 року, зазначила т.в.о. завідувачки відділу археології та реставрації музею Віта Коцюбайло.

"Вона датується середнім бронзовим віком, це III-II тисячоліття до н.е. Ми можемо говорити, що чотири тисячі років тому тут було якесь життя в урочищі Пастівник. На жаль, не знайшли такого комплексу поблизу. Тобто, окрім амфори, по цьому періоду — практично нічого. Ці амфори могли класти, під час поховання людини".

Археологічні розкопки на урочищі Пастівник у 2023 році. Культурно-археологічний центр "Пересопниця"

Реставрація знахідки тривала впродовж чотирьох місяців, додала музейниця:

"Це складна форма – куляста. Потрібно, щоб воно все добре зійшлося, тримало форму, ніде не завалилося. Тобто, щоб добре можна було її далі показати, наприклад якісь експозиції, на виставці використовувати, але, оскільки ці частини були втрачені, довелося їх замінити гіпсом".

Відреставрована амфора, яку знайшли під час археологічних розкопок в урочищі Пастівник у 2023 році.

Під час відзначення річниці організатори збирали гроші, щоб допомогти бійцям.

"Благодійна допомога на автівку для 36-ї бригади морської піхоти, безпосередньо там, де я служив. Вони на контрнаступі минулого року збили К-52Бойовий вертоліт армії РФ. Не кожен збиває, а тут вони його збили. Хочеться, щоб вони надалі їх збивали і всі залишилися живі й цілі",— зазначив директор культурно-археологічного центру "Пересопниця" Іван Солодуха.

Олена Карпенко — мати військового Максима, який загинув у жовтні 2023 року на Херсонщині. Жінка розповіла, що її син служив у 36-й бригаді:

"Син був старшим бригади, їх було вісім чоловік і він був дев'ятий. Він казав: «До мене у бригаду йдуть тільки такі, які будуть вірні один одному й один за одним». Вони називали себе братами. Я прочитала, що сьогодні буде святкування і буде збір коштів й не змогла не приїхати, не підтримати хлопців".

Збір коштів під час відзначення 875-ї річниці села Пересопниця.

Зі слів директора культурно-археологічного центру, на заході зібрали вісім тисяч гривень з необхідних 150 тисяч гривень.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook