У костелі в Дубні на Рівненщині вперше за 65 років зазвучав орган

Перший на Рівненщині орган у діючій культовій споруді освятили 18 травня в костелі Святого Йоана Непомука в Дубні. Музичний інструмент супроводжував урочисту месу з нагоди храмового свята. І надалі він звучатиме під час служб у костелі. Також планують організовувати благодійні органні концерти.

На храмовому святі та освяченні органу побувало й Суспільне.

Освятив музичний інструмент, якому понад 50 років, єпископ луцької дієцезії Віталій Скомаровський. Він розповів, що багато людей долучилося до того, щоб орган з'явився у костелі в Дубні:

"Спочатку цей орган запропонували для всієї України. Але наша дієцезія, зокрема наш отець Гжегож, першими відгукнулися, щоб розмістити його в Дубні. Тому завдяки йому стало можливим, що цей орган сьогодні тут грає і дає концерт. Для дубенчан — це велика радість і подія, це духовне збагачення міста".

Єпископ луцької дієцезії Віталій Скомаровський.

Як розказав настоятель костелу святого Йоана Непомука в Дубні Гжегож Оважани, майже 65 років їхня парафія чекала, щоб у храмі знову зазвучав справжній орган.

"Коли костел закрили в 50-х роках, то орган знищили. Найстарші парафіяни казали, що його трубками діти гралися на подвір'ї. І сьогодні я хочу висловити велику подяку усім, хто долучився до того, що в нашому храмі знову зазвучав орган", — додав Гжегож Оважани.

Настоятель костелу святого Йоана Непомука в Дубні Гжегож Оважани.

Святкове богослужіння з нагоди престольного свята та освячення органа.

Зі слів настоятеля, освячення органу — це свято не тільки для парафії, але й для всього Дубна:

"Багато людей хоче почути цю гарну музику. Думаю, що будемо запрошувати до нас артистів, особливо влітку під час канікул. Зараз дуже складний час, тому в нашому храмі будемо організовувати благодійні концерти, щоб допомогти ЗСУ. Мусимо об'єднатися і допомагати тим, хто захищає нас і завдяки кому ми могли сьогодні святкувати".

Орган зсередини.

Орган зсередини.

Гроші на купівлю й доставку органу в Дубно зібрала релігійна громада Німеччини. Подарували його у червні минулого року.

Двері інструмента.

Змонтували інструмент майстри — Петро Сухоцький із Луцька та Шандор Шрайнер із Закарпаття. Вони подбали про музичне оформлення святкової меси та після богослужіння виконали декілька композицій. Петро Сухоцький грав на органі, а Шандор Шрайнер — на тараґотіТараґот — румунський, угорський i український народний духовий музичний інструмент..

Петро Сухоцький грає на органі, а Шандор Шрайнер — на тараґоті.

"Я дуже радий, що вийшло орган зібрати. Спочатку ми отримали просто конструктор. Потім побачили, що не вистачає труб, а їх досить важко дістати. Але органний майстер з Румунії Роберт Пожар нам допоміг, дякуємо йому. Він вилив нам деякі труби і вони дуже нам підійшли по звучанню", — поділився Шандор Шрайнер.

З його слів, процес встановлення та налаштування інструмента був нелегким:

"У 1900-1910 роках органи налаштовували на 432 герци. Це на вісім герц нижче, ніж сьогодні. І на тих органах уже важко грати. Їх важко поєднати з духовими інструментами. Але цей орган витримав наші налаштування. І ми його навіть поєднали з тараґотом".

Шандор Шрайнер грає на тараґоті.

Також Шандор Шрайнер розповів, що він єдиний в України музикант-тароґотист:

"Тараґот — це угорський народний інструмент. На ньому грати дуже важко, бо він ще не досконалий. Але я спробував вижати, що зміг. Як на мене, вийшло гарно в поєднанні з органом. Я радий, що цей орган так підходить до цієї церкви. І що дуже важливо, що в місті знайшлася людина, яка буде на ньому грати".

Загальне фото органа.

Зі слів музиканта, це 123-ій орган в Україні. Надалі органісткою в костелі буде дубенчанка Анжела Войцеховська, яка на парафії другий рік грає на іншому інструменті.

Гості святкового богослужіння.

Гості святкового богослужіння.

Хоровий колектив Дубна виконує композиції на святковому богослужінні. Керівник - Сергій Гавриленко.

Святкова хода центральними вулицями міста.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook