Новини та події Рівного та Рівненської області 23 січня 2024 року: фото, відео, коментарі, які вдалось зібрати Суспільному.
Травми хребта, колін та шиї: як лікують військових у центрі вертебрології та реабілітації у Рівному
У Рівненському центрі вертебрології та реабілітації лікують військових з травмами хребта, колін та шиї. З початку повномасштабного вторгнення у клініці військовослужбовці проходили реабілітацію безкоштовно, наразі для них діє знижка у 50%.
Створення нового університету на Рівненщині: звідки ідея та що кажуть у вишах
На Рівненщині хочуть створити багатогалузевий університет, який об'єднає гуманітарний, технічний та медичний напрямки. До нього можуть увійти Рівненський державний гуманітарний університет, Національний університет водного господарства та природокористування та Луганський державний медичний університет.
Про це в етері Українського радіо Рівне розповів директор департаменту освіти і науки ОДА Петро Коржевський.
19 січня у Рівному відбулася зустріч очільників закладів вищої освіти та заступника міністра освіти і науки Михайла Винницького. На ній освітяни обговорили ініціативу щодо утворення нового багатогалузевого університету.
Які університет можуть об'єднати
Петро Коржевський про ймовірне об'єднання сказав так:
"В нас не така вже велика кількість закладів вищої освіти. Окрему нішу займе Острозька академія як ціннісний університет, який має свою багатовікову історію та продемонстрував, що можна створити належні умови навчання. Ми розуміємо, що є приватний заклад вищої освіти — університет імені Степана Дем'янчука. Він має акредитовані спеціальності.
Але є у нас ще університети як то РДГУ, НУВГП, які деякі спеціальності дублюють. Нам хотілося б, щоб ми мали можливість надавати вищу освіту здобувачам дещо іншої якості. Мені б хотілося, щоб ми давали таку освіту — це про нульову толерантність до корупції, про абсолютну іншу філософію, про те, що вони мають працювати на економіку, що це мають бути дослідницькі центри, навчання прикладного характеру, що потім за цією спеціальністю треба буде працювати, можливо, у віддаленому регіоні нашої області.
Говорилося і про медичну складову. Але тут дещо складніший процес, тому що ми маємо релокований Луганський державний медичний університет і він належить до сфери управління Міністерства охорони здоров'я, а не до сфери управління Міністерства освіти. Тому цей колектив має вирішувати, як він бачить свою долю, чи хотів би він бути у складі класичного університету, що і було проговорено на зустрічі".
Очільник управління освіти зазначив, що тепер чекають відгуку від університетів:
"Ніхто нікого ще фізично не об'єднав і ні до кого ніхто приєднувати не планує. Планується утворити новий заклад вищої освіти, за умови, що колективи цих закладів будуть розуміти своє бачення розвитку вищої освіти в нашому регіоні й в Україні загалом. Тому ми в майбутньому зберемо робочі групи й почнемо напрацьовувати модель майбутнього університету".
Що про це думають в університетах Рівненщини
Суспільне звернулося до представників рівненських університетів з приводу можливого об'єднання установ.
Микола Пікула, речник РДГУ:
"У нас ця тема в процесі обговорення, тому інформації надати не можу".
Віталій Прокопець, речник НУВГП:
"Глобально ми дивимося на це позитивно і розглядаємо як нову можливість, нові майбутні вершини та можливості для створення тих речей, які ми й так планували створити.
Якщо заглянути у візію і місію нашого університету, то там написано про те, що в майбутньому наш університет має стати місцем для генерації інтелектуального гармонійного суспільства. Можливо, створення подібного науково-дослідного університету, про який іде мова, стане ще одним кроком для досягнення цієї цілі".
Свою позицію університет також опублікував на сайті установи.
Сергій Смірнов, ректор ЛДМУ:
"Незважаючи на пропозиції з боку окремих функціонерів, хочу запевнити, що наразі обʼєднання, реорганізація або ліквідація нашого університету не відбувається і відбуватися не буде. В нас є чіткий план розвитку та конкретні досягнення. За два роки на Рівненщині ми створили потужний центр медичної освіти. На навчання до нашого університету охоче вступають студенти, а лікарі приходять підвищувати свою кваліфікацію.
На сьогодні ми є успішним і економічно стабільним закладом вищої медичної освіти зі своєю стратегією розвитку. Після деокупації тимчасово окупованих територій маємо намір не тільки працювати на благо Рівненщини, а й розвивати медичну сферу Луганщини".
На сайті університету також опублікували інформацію про зустріч освітян.
В обласній лікарні вперше на Рівненщині зробили операцію Джанетта
На Рівненщині вперше зробили операцію Джанетта. Пацієнткою була жінка зі скаргами на біль у лівій частині обличчя, схожий на електричний розряд. Його спричиняв навіть незначний подув вітру. Оперували нейрохірурги обласної клінічної лікарні імені Юрія Семенюка.
Про це інформують 23 січня на сайті медзакладу.
До лікарні звернулася пацієнтка зі скаргами на біль у лівій частині обличчя, який вона порівняла з електричним розрядом. І додала, що виникає він від найменшого вітру. Консервативне лікування, зі слів жінки, було безрезультатним, біль лише посилювався.
Завідувач нейрохірургічного відділення обласної клінічної лікарні Сергій Кузнецов виявив у пацієнтки нейроваскулярний конфлікт – стискання трійчастого нерва розташованою поряд із ним судиною, що й викликало сильний біль:
"Нейрохірурги прийняли рішення провести мікроваскулярну декомпресію трійчастого нерва (операція Джанетта). Через невеликий розріз за вухом відділяється стовбур трійчастого нерва та судини мозку, які здавлюють нерв. Після цього на нерв укладається спеціальна тефлонова прокладка, яка усуває нейроваскулярний конфлікт".
Операцію Джанетта на Рівненщині виконали вперше. На відміну від інших методик лікування, вона має найменший відсоток відновлення болю в довготривалій перспективі, а результат — відчутний одразу.
У Рівному правоохоронці вилучили понад п'ять тисяч безакцизних пачок цигарок
У Рівному 23 січня, під час профілактичних рейдів, правоохоронці на одному із ринків виявили 38-річного рівнянина, який продавав цигарки різних торгових марок без марок акцизного податку.
Про це повідомили у поліції в області.
У чоловіка вилучили одинадцять ящиків цигарок, орієнтовна вартість яких становить понад 150 тисяч гривень.
Санкція статті передбачає штраф від 850 до 3 400 гривень з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу.
Що найбільше експортують з Рівненщини та імпортують в область. Дані статистики
На Рівненщині у 2023 році знизився експорт товарів за кордон, водночас зріс імпорт. Найбільше експортують продукти рослинного походження, а ввозять — засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби.
Про це йдеться у інформації, яку оприлюднили на офіційному сайті головного управління статистики в області.
Там наводять дані за січень – листопад 2023 року, порівнюючи з аналогічним періодом 2022-го. Торік експорт товарів становив 550,9 мільйона доларів, або 79,6% у порівнянні з січнем – листопадом 2022-го. Водночас імпорт зріс – 672 мільйони доларів, або 140,1%.
Негативне сальдо склало 121,1 мільйона доларів, тоді як у 2022 році було позитивне – 212,7 мільйона доларів.
Зовнішньоторговельні операції товарами проводили з партнерами зі 119 країн світу.
Загальна структура експорту:
- 28,4% — продукти рослинного походження;
- 26,8% – деревина і вироби з деревини;
- 9,7% – жири та олії тваринного або рослинного походження;
- 9,4% – вироби з каменю, гіпсу, цементу.
Серед імпортованих товарів найбільшу частку мали
- 23,9% — засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби, машини, обладнання та механізми;
- 18,2% – електротехнічне обладнання;
- по 11,5% – полімерні матеріали, пластмаси і вироби з них та мінеральні продукти.
Двічі доброволець: у Рівному попрощалися з Михайлом Токарцем
У Рівному 23 січня на майдані Незалежності попрощалися із 55-річним старшим сержантом Михайлом Токарцем. У 2014 році чоловік пішов добровольцем та брав участь в АТО, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну — знову вступив до лав ЗСУ. Чоловік загинув 15 січня на Харківщині.
У Сарнах паравоохоронці склали протоколи на неповнолітнього водія з 0,88 проміле
Сарненські патрульні склали адмінматеріали на 17-річного водія BMW. Освідування показало 0,88 проміле алкоголю у крові.
Подія відбулася у Сарнах ввечері 22 січня, повідомили у патрульній поліції в області.
"Близько 21-ї години патрульні на вулиці Технічній помітили автомобіль BMW із неосвітленим номерним знаком. Інспектори зупинили автівку, щоб поспілкуватися із водієм", — йдеться у повідомленні.
Правоохоронці встановили, що юнак не отримував посвідчення водія.
Патрульні склали адмінпротоколи за керування у стані сп’яніння, керування транспортним засобом особою, яка не має права керування та неосвітлений номерний знак. Найбільший штраф. передбачений санкцією статті, передбачає 17 000 гривень.
Збитки екосистемі Рівненщини за період повномасштабного вторгнення перевищили 750 млн грн — екоінспекція
Сума збитків, завданих екосистемі Рівненщини за майже два роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну, становить 760 мільйонів гривень. Повідомили про факти екологічних порушень жителі області можуть через додаток "ЕкоЗагроза".
Про це під час наради в ОДА розповів заступник начальника Державної екоінспекції Поліського округу Петро Колодич.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів у 2022 році запустило мобільний додаток "ЕкоЗагроза", де можна повідомити про факти порушення природоохоронного законодавства. Від жителів Рівненщини надійшло 11 таких звернень.
"На підставі електронних звернень, отриманих через "ЕкоЗагрозу", спеціалісти Інспекції здійснюють фіксацію фактів екологічних порушень, займаються обстеженням місць подій, складають акти огляду територій та проводять розрахунки збитків. Отримані матеріали в подальшому можуть слугувати доказами для визначення ступеня забруднення довкілля, кваліфікації вчиненого злочину, обчисленню шкоди екологічних злочинів, встановлення та притягнення до відповідальності винних осіб", — зазначив Петро Колодич.
За даними екоінспекції, на Рівненщині є один об'єктів важкої промисловості, який пошкоджений та забруднює довкілля. В Україні таких — 305.
Загалом в Україні сума збитків, завданих екосистемі за час повномасштабної війни, сягає майже 60 мільярдів доларів. Для порівняння – ВВП Латвії у 2022 році склав 41,2 млрд.
Від 24 лютого 2022 року російські війська завдавали ракетних ударів, зокрема, по кількох нафтобазах в області, а також електропідстанціях.
Загинули військові Олег Назарчук, Сергій Єремейчук, Олег Китун та Михайло Герман з Рівненщини
На війні проти РФ загинули Олег Назарчук із Здовбицької громади, Сергій Єремейчук з Рокитнівської, Олег Китун з Антонівської та Михайло Герман з Сарн, що на Рівненщині.
Про це повідомили у Facebook громад.
Олег Назарчук
Олег Назарчук народився у 1979 році. Проживав у селі Івачків Здовбицької громади.
Чоловік помер внаслідок гіпертрофічної кардіоміопатії.
Поховання відбудеться у середу, 24 січня 2024 року:
- 08:30 – виїзд від моргу Здолбунова (через вулиці Паркова — Шкільна — Коперника);
- 09:15 — громадянська панахида біля будинку культури села Івачків;
- 10:00 — відспівування у храмі Різдва Богородиці;
- 11:00 — поховання на кладовищі в Івачкові.
Сергій Єремейчук
Сергій Єремейчук народився у 1991 році. Проживав у селі Борове Рокитнівської громади. Загинув 19 січня 2024 року у Харківській області.
Про час та дату прощання з військовим повідомлять додатково.
Олег Китун
32-річний Олег Китун проживав у селі Великі Цепцевичі Антонівської громади.
До повномасштабної війни працював вчителем фізкультури у Більськовільському ліцеї, був тренером з боксу у володимирецькому клубі MGim.
На військовій службі Олег Владиславович перебував з 2021 року, з моменту формування територіальної оборони. До особового складу 14 окремої механізованої бригади зарахували 7 травня 2022 року. Відтоді офіцер, старший лейтенант, постійно знаходився на бойових позиціях, командував взводом розвідників.
Чоловік загинув у бою під Куп'янськом на Харківщині.
Чин відспівування відбудеться у Свято-Покровському монастирі села Великі Цепцевичі. Про час прибуття кортежу повідомлять додатково.
Михайло Герман
51-річний старший солдат Михайло Герман проживав у Сарнах, проходив службу в 24-й окремій механізованій бригаді імені короля Данила на Миколаївщині.
З 30 серпня 2022 року військовослужбовець вважався зниклим безвісти. Особу загиблого солдата встановила ДНК-експертиза.
Прощання відбудеться у середу, 24 січня:
- 10:30 — прощання біля батьківської хати вул. Саксаганського, 32;
- 11:00 — прощання біля будинку сестри вул. Привокзальна, 19;
- 12:30 — чин похорону у храмі вул. Ковельська;
- 13:30 — прощання на площі;
- 14:30 — поховання на Алеї Героїв.
У Бабині відкрили укриття в ліцеї вартістю 18 млн грн
У Бабинському ліцеї новозбудовану захисну споруду ввели в експлуатацію. 460 квадратних метрів розраховані прийняти 280 людей, повідомив у своєму Telegram голова Рівнеоблради Андрій Карауш.
Як зазначив посадовець, загалом об’єкт обійшовся у приблизно 18 млн грн:
- ️6 млн — з обласного бюджету розвитку
- ️4,4 млн — з бюджету Бабинської громади
- ️7,5 млн — субвенція з державного бюджету
Укриття інклюзивне, є окремий вхід та санвузол, його проєктували так, аби не було перешкод.
"У 2023 році в області почали будувати або капітально ремонтувати 11 укриттів у ліцеях, аби можна було повертати дітей на очне навчання. У Бабині з проєктом успішно впорались. 2024-й — робота продовжується, бо ще понад 70 закладів середньої освіти не мають сховищ. Особлива увага — 40-кілометровій зоні від кордону з білоруссю", — зазначив Карауш.
Збереження мозаїчних фігур у рівненському гідропарку. У мерії відповіли на петицію
Рівненська міська рада розглянула електронну петицію про збереження мозаїчних фігур у гідропарку. У відповіді виконувача міського голови Віктора Шакирзяна йдеться, що управлінню культури і туризму міськвиконкому дали доручення актуалізувати роботу робочої групи з напрацювання Програми створення парку "Гідропарк".
Про це йдеться на платформі електронної демократії "E-DEM".
Про що петиція
Авторкою електронної петиції "Про збереження мозаїчного ансамблю рівненського Гідропарку" є Аліна Хорольська. У ній мовиться про мозаїчні фігури часів модернізму, які були створені у 1982 році й наразі перебувають "у жахливому стані".
"Мозаїчні скульптури біля води є туристичним маркером та особливою приміткою міста Рівне. Від нас залежить чи буде збережена ця спадщина та, чи буде вона працювати на користь міста", — зазначено у петиції.
Авторка петиції просила міську раду:
- взяти скульптурний ансамбль на міський бюджет та включити його об’єкти до переліку культурної спадщини;
- вжити заходи для захисту та збереження мистецької пам’ятки;
- створити туристичну інфраструктуру: інформаційні таблички з описом та історією створення робіт, доріжки та маршрут навколо скульптурних об’єктів.
Звернення набрало 251 необхідний для розгляду підпис. Відповідно, міська рада розглянула електронне звернення та надала відповідь.
Реакція влади на петицію
У додатку до рішення від 17.01.2024, опублікованого на платформі E-DEM, зазначено, що виконавчий комітет Рівнеради підтримує електронну петицію "Про збереження мозаїчного ансамблю рівненського гідропарку". Відповідно, управлінню культури і туризму доручили актуалізувати роботу робочої групи з напрацювання Програми створення парку "Гідропарк", яку очолює депутат міської ради Роман Денисюк.
Також переглянути склад робочої групи, залучивши громадських активістів, урбаністів, екологів, мистецтвознавців та керівників відповідних структурних підрозділів міськвиконкому.
Доручили організувати проведення засідання Робочої групи щодо напрацювання концепції ревіталізації та збереження мозаїчних фігур.
Прогноз погоди на середу
24 січня на Рівненщині прогнозують хмарну погоду з проясненнями. У обласному центрі з гідрометеорології повідомили, що вночі очікують невеликий сніг та мокрий сніг, вдень помірний мокрий сніг та дощ. Вночі та вранці слабкі туман та ожеледь, на дорогах ожеледиця. Вітер південно-західний, можливі пориви 15-20 м/с.
Температура по області: вночі від 3º морозу до 2º тепла, вдень 0-5º тепла. По місту Рівне: вночі близько 0º, вдень близько 1-3º тепла.