Перейти до основного змісту

"Чорна п'ятниця 2023": експерти пояснили тонкощі всесвітнього дня розпродажів

. Джерело: pexels.com

"Чорна п'ятниця" — всесвітній день розпродажів, спрямований на те, аби покупці придбали товари за нижчою ціною. Традиційно цей день започаткували в Америці, однак щороку він набирає все більше популярності серед українців.

Маркетологиня Юлія Ковальчук розповіла в етері "Суспільне. Спротив", звідки виникло це явище та чи можна довіряти знижкам.

Як виникла "чорна п'ятниця"

Всесвітній день розпродажів припадає на п'ятницю після Дня подяки у США.

"День подяки — це національне свято у США. У цей день люди мали офіційний вихідний, а в п'ятницю вони йшли на роботу, і знову в суботу та неділю були вихідні. Багато американців брали вихідний або лікарняний на цю п'ятницю для того, щоб отримати чотири вихідних підряд. Коли вони поверталися на роботу, то створювали затори, тому цей день почали називати "чорною п'ятницею". Через якийсь час американці зрозуміли, що можна монетизувати вихідні й зробили свято "чорної п'ятниці", — розповіла маркетологиня Юлія Ковальчук.

Чи обманюють покупців у "чорну п'ятницю"

На думку маркетологині, власникам торгових мереж зараз уже невигідно продавати товар за завищеними цінами, видаючи їх за уцінені:

"Останні кілька років "чорна п'ятниця" перетворилася на досить позитивне явище. Виробники й роздрібні мережі розуміють, що краще робити чесні розпродажі. Таким чином вони не тільки збільшують продажі, але й завойовують довіру своїх покупців. Раніше, коли рекламувати свій товар можна було тільки через рекламу на телебаченні або поширення листівок — спекулювали на цьому. Зараз можна зробити покупку на інтернет-майданчиках. Відповідно, людина може вибрати для себе найкращий варіант. Конкурувати доводиться тільки по-чесному — пропонуючи кращу пропозицію за кращу ціну".

За оцінкою Юлії Ковальчук, для продавців "чорна п'ятниця" може бути вигідною з двох причин:

"Перша — можливість збільшити оборот продажів. Друга — позбутися товарів, які займають торгові площі, але не приносять прибутку. Звичайно, потрібно зважати на свої фінансові ресурси і потрібно також думати про те, щоб не перетворювати це загалом на свято споживацтва, а більше використовувати як нагоду, зробити якісь розумні і бажані покупки", — розповіла Юлія Ковальчук.

Також експертка додала, що день розпродажів в Україні не такий популярний як в Америці:

"Це пов'язано із тим, що менший ажіотаж, адже у нас немає цих трьох вихідних і немає цього відчуття, що всі люди все купують. В інших країнах швидко збагнули, що робити якісь глобальні розпродажі — це непогана стратегія щось продати".

Як знижки впливають на економіку країни

Як зазначив професор Київської школи економіки Михайло Колісник, збільшення продажу товарів в Україні сприяють збільшенню ВВП:

"Оскільки ВВП країни складається зі споживання інвестицій державних закупок і сальдоРізниця між надходженнями і витратами за певний проміжок часу зміни експорту і імпорту. Загальний вплив цього зростання споживання вважаю позитивним. Велика частина товарів вироблена в Україні. Біда не у тому, що купують, а біда у тому, яка політика щодо виробництва і загалом щодо економіки ведеться. Маємо ще й військові дії, які вносять свої непередбачувані приписи".

Поради для українців, як зберегти бюджет

На думку професора, бажання людини придбати товар за зниженою ціною мають як емоційне, так і раціональне пояснення:

"Я знаю багатьох людей, які навмисно відстежують ціни на техніку та чекають "чорної п'ятниці", щоби купити її дешевше, бо не можуть собі дозволити придбати за звичайною ціною. Цих людей важко надурити варіантом, що спочатку підняли ціну, а потім намалювали шалену знижку. Намагайтеся контролювати свої емоційні покупки, але завжди дозволяйте собі придбати товари в рамках бюджету. Витрачати кошти треба не тільки кожен день, а й відкладати на чорний день".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня
Вибір редакції