Рівне планує взяти кредит у майже 1,5 млн євро для термомодернізації двох ліцеїв — №8 та №13. На комісії з питань економічного розвитку, що передувала сесії, це питання викликало дискусію, зокрема, щодо того, чому кредит братимуть в іноземній валюті.
Про це відомо із трансляції засідання комісії. Питання кредиту Рівнерада має розглянути на засідання 23 листопада.
На комісії з цього питання доповідала в.о. директорки департаменту економрозвитку Валентина Веремко. За її словами, у серпні 2023 року міськрада затвердила намір отримати позику, після цього профільний міський департамент подав заявку.
Позика, за її даними, становитиме майже 1,5 млн євро, період повертання — 20 років, із них п'ять перших років — з відтермінуванням.
“Уже є отримані експертні висновки на розробку проєктно-кошторисної документації, тобто вона затверджена”, — сказала Веремко.
Голова комісії Тамара Тимощук запитала посадовицю, чи прораховували у цьому процесі економіку питання:
“Умовно, ми утеплюємо школи, наразі на енерговитрати в них в яких сумах і що будемо мати, якщо ми утеплимося? За стільки років виплати кредиту чи ми покриваємо хоча б у відсотках?”
В.о. директорки департаменту економрозвитку відповіла:
“Звичайно, у нас іде щоденний моніторинг енергоспоживання. 13 і 8 школи, враховуючи тариф 4 226 грн за 1 Гкал, на суму 1,454 млн грн в рік буде економія. Але оскільки проєктною групою Європейського банку прораховується те, що ми, вклавши кошти в енергозбереження, зможемо економити на енергоспоживанні... Окупність — 20 років, а так ми не будемо 30 років зачіпати ті школи, враховуючи те, що ми зробимо”.
З її слів, крім Рівного, донори розглядають заявки від Ковеля та Новояворівська.
Членкиня комісії, депутатка міськради Олена Нездюр запитала, чому кредит беруть у євро:
“Ми живемо в Україні, люди добрі. В нас немає надходжень у валюті, чіткі надходження тільки в гривні. А якщо стрибне курс — що ми будемо робити? А не виключено, ми ж у стані війни. Ніхто ніколи не брав кредит у валюті? І що потім ті люди робили? Бігали, бастували з плакатами, а хтось і вішався, вибачте. Коли курс з 8 стрибнув на 12, потім на 20 і далі”.
Питання щодо валюти, відповіла Валентина Веремко — не до неї. Вона уточнила, що у гривнях кошторис на два заклади складає 56 млн грн, роботи мають виконати за рік.
У підсумку комісія рекомендувала це питання винести на розгляд сесії.
Що відомо про позику та роботи
Проєкт пройшов відбір та отримав погодження від Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України і Європейського інвестиційного банку.
Очікуваними результатами від реалізації субпроєкту, як йдеться у пояснювальній записці до проєкту рішення Рівнеради, є:
- покращення клімату в приміщеннях;
- створення комфортних умов роботи для вихователів;
- покращення матеріально-технічних, санітарних, естетичних умов для перебування дітей та іншого персоналу;
- зниження викидів СО2;
- зменшення видатків з міського бюджету на оплату споживання енергоносіїв;
- збільшення доступності та підвищення почуття безпеки.
Загальна вартість субпроєкту становить 1 491 629 євро. З неї сума позики складе 1 465 868 євро. Запозичення планують взяти на 20 років та повертати його із бюджету Рівненської громади. Пільговий період становить п'ять років після підписання угоди про передачу коштів позики. Потому відсотки будуть встановлюватись окремо, в залежності від періоду.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook