Всесвітня організація охорони здоровʼя (ВООЗ) оголосила самотність глобальною загрозою для здоровʼя людства. Її вплив еквівалентний викурюванню 15 сигарет на день, пише The Guardian. На фоні стресу та війни люди замикаються, аби не відчувати біль настільки сильним чи нестерпним.
Універсальних порад, аби позбутися відчуття самотності — немає, тому що все залежить від причин. Про це в етері "Суспільне. Спротив" розповіла психологиня благодійного фонду "Рокада" у Рівному Вікторія Наумович.
Чим небезпечне почуття самотності
"Однією із ключових потреб людини є спілкування. Людина — істота соціальна і самотність — це є нереалізована потреба в спілкуванні через небажання або через неможливість ведення певної комунікації. Це несе загрозу. Ми зараз живемо в певному постійному стресі. Ізоляція або самотність викликає підвищення рівня кортизолу і внаслідок цього виникають тривожні стани, пригнічення або негативне налаштування на майбутнє", — розповіла психологиня.
Як впоратися із фізичною та емоційною самотністю
Вікторія Наумович зазначила, що про фізичну самотність йдеться тоді, коли людина фізично знаходиться одна і це унеможливлює її контакти із соціумом. Буває так, що емоційна самотність виникає й під час перебування серед людей, навіть в оточенні близьких люди почуваються закритими, одинокими.
Аби позбутися фізичної самотності, фахівчиня порадила шукати різні варіанти взаємодії. Знайти соціум, в який можна включитися. Якщо це територіальне відокремлення, то допомогти можуть соціальні мережі. При емоційній самотності варто подумати про те, що заважає встановлювати контакти.
"Зараз на фоні стресу, війни ми замикаємося інколи для того, щоб не відчувати той біль настільки сильним чи нестерпним. Тому що це надмірне відчуття емоцій. Ми зараз всі відчуваємо страх за своїх близьких, які є в лавах ЗСУ, ми відчуваємо якесь хвилювання й інколи, коли ми говоримо про це, нам стає боляче.
Для того, щоб цей біль нібито трошки зменшити — ми замикаємося. Тут треба подумати про те, чи можу я відкриватися близьким і хто в моєму оточенні, кому я можу довіряти. Або ж це той момент, коли вже варто звернутися до психолога чи до психотерапевта", — зазначила фахівчиня.
Як зрозуміти, що слід звернутися до спеціаліста
Вікторія Наумович зауважила, що інколи побути наодинці з собою буває корисно. Але показником і критерієм, що слід звернутися до спеціаліста, є певний момент:
"Коли я вже відчуваю, що це заважає мені, я став відлюдькуватий, я не можу рухатися в кар'єрному рості, коли це непритаманно мені. Є люди, яким комфортно бути наодинці зі собою і своїми думками, але є люди, які змінили свою тактику і стратегію поведінки. Оце такий маячок, що я зараз роблю речі непритаманні мені. Я дуже любила комунікувати з близькими, а зараз мені це боляче і я намагаюся бути більше сама. Мій стан став більш пригніченим і я самостійно не можу дати цьому ради. Я не знаю, які кроки треба зробити для того, щоб знову почати довіряти людям або світу".
Куди звернутися людині, яка втратила близьку людину або ж змушена була переселитися в чуже місто
Фахівчиня порекомендувала людям в таких ситуаціях шукати людей з подібними проблемами та створювати невеликі ком'юнітіз англійської перекладається як спільнота, товариство, об'єднання, де можна підтримувати один одного, говорити про одну й ту ж проблему на рівні людяності. Шукати організації чи громадські об'єднання в своїй місцевості, а якщо таких немає — ставати лідером, який започаткує цей рух й зможе підтримати себе і тих, хто поруч.
"Такі об'єднання є дуже важливими і цілющими", — додала психологиня.
Вікторія Наумович також зазначила, що у БФ "Рокада" збільшився запит про відчуття самотності та замкнутість:
"Люди звертаються, ми працюємо над цим. Універсальних порад немає, тому що треба дивитися, що стало причиною самотності й що саме тій людині може бути відправною точкою для зміни цього стану".
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook