Перейти до основного змісту

"Зійшло ні на що, старі позоставалися й молодих трошки": історія села Адамівка на Рівненщині

Ексклюзивно

Село Адамівка Радивилівського району розташоване на межі Рівненської та Тернопільської областей. Нині там проживає приблизно 40 людей. Громадський транспорт курсує двічі на тиждень.

Як живуть люди у населеному пункті під назвою Адамівка, розповідаємо у черговому випуску проєкту "Село... де люди?".

"42 зареєстровано, а ті, що проживають – 36-37 людей. Є різне покоління — є двоє діток, які ще дошкільного віку, є двоє, які їздять навчатися у Підзамчівський ліцей. Сюди надала шкільний автобус Радивилівська громада", — розповіла староста Підзамчівського округу Лариса Білевич.
Лариса Білевич. Суспільне Рівне

Першу згадку про село зафіксували у 1698 році. В Адамівці розташована церква Казанської ікони Пресвятої Богородиці, яку збудували в середині XX століття. Її звели на місці попередньої, імовірно знищеної під час Другої світової війни. За словами Лариси Білевич, на кам’яному фундаменті спочатку звели дерев’яну каплицю з дзвіницею, а в 1990 роках поруч побудували нову муровану церкву.

Церква у селі Адамівка. Суспільне Рівне

"Тут було багато людей. Зійшло ні на що, старі позоставалися й молодих трошки, та й все", — зазначив 84-річний житель села Олександр Білецький.

Олександр Білецький. Суспільне Рівне

У 2024 році в селі Адамівка відкрився магазин. Там закуповуються не лише місцеві, а й жителі сусідньої Тернопільщини.

"Раніше був тут магазин, але закрився, тому що власник помер. Це його внук відкрив, продовжив дідову справу. За нами одразу Тернопільщина – Крижі. Там таке село і біля них хуторків, може 20 чи 16, вони самі точно не знають. Бо є такі хуторки, де по одній-дві хати, то вони приїжджали. Там є сусіднє село, в ту сторону наша Рівненська область, Засів — теж приїжджають", — розповіла продавчиня магазину в Адамівці Іванка Благовірна.

Іванка Благовірна. Суспільне Рівне

65-річний Василь Хижевський живе в Адамівці 35 років. Чоловік родом із Тернопільщини. З його слів, відсутність роботи — одна з основних проблем села:

"Я раніше в Крижах працював механіком-інженером. Якби не корова, то на пенсії не вижив би. Пенсія — 3300 гривень, дуже мала. Про село ніхто не дбає, взагалі ніхто. Отак і живемо".

У селі є газ та вуличне освітлення.

"Газ ми провели з Тернопільщини. Було дорого, але маємо все: газ, воду, світло. Можна жити. Тільки дітей немає", — додав чоловік.

Василь Хижевський. Суспільне Рівне

Сусідка Василя Хижевського Людмила їздить на роботу до Польщі. Вона — вдова, виховує двох дітей. Жінка зауважила, що окрім безробіття, у селі проблеми з дорогою та медичною допомогою.

"Переїдьте від Копанів до Засова — душа в рай. Я вчора їхала, то колесо пробила. Тут добре тим, що тихо — немає шуму й гаму. У нас був медпункт, його закрили. У нас дуже багато пенсіонерів, які не можуть просто до міста доїхати. Вони мають винаймати машину. Людині треба заплатити, щоб заїхати до міста, не кожен хоче їхати. Автобус двічі в тиждень ходить, вранці та в обід, — і все", — зазначила Людмила.
Людмила. Суспільне Рівне

У селі планують збудувати станцію електроенергії з відновлюваних джерел:

"У Радивилівській громаді зареєстрована фірма, яка в майбутньому будуватиме вітряки. Зараз тривають підготовчі роботи", — додала Лариса Білевич.

Село Адамівка. Суспільне Рівне

Більше про село Адамівка дивіться у випуску проєкту "Село... де люди?".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції