Село Загатинці розташоване у Підлозцівській громаді, за 300 метрів до Волинської області та 100 кілометрів до Рівного. Раніше у Загатинцях було орієнтовно 350 дворів, зараз — 20, також була школа, магазин, клуб та бібліотека. Тепер у приміщенні колишнього навчального закладу місцеві облаштували місце для проведення різних заходів, а подекуди й весіль.
Крім того, в селі діє храм. Після початку повномасштабного вторгнення РФ релігійна громада вирішила перейти з УПЦ МП до Православної церкви України без настоятеля. Служби проводить раз в тиждень священник, який працює у трьох інших селах.
Другий випуск другого сезону проєкту Суспільного під назвою "Село... де люди?" розповідає про історію села Загатинці Дубенського району.
"Нема, голубко, навіть ні де вийти, казати й поплакати, з ким де сісти. Самому. Куди ж ти підеш? Навіть немає з ким поговорити", — зазначила жителька села Загатинців Любов.
Місцева жителька Ніна Бондарук розповіла:
"Колись весело було, а тепер то ні. Колись такого не було. Було багато людей, на вечорниці якісь збиралися, співали. На роботі на машині їдеш десь на обід чи з обіду, чи як машина десь везе, кудись то й співають. А тепер що? А тепер які ті співи?"
Історикиня Ірина Жовнірук зауважила, що раніше у селі було приблизно 300-400 дворів.
"Село має давню історію. Воно згадується ще у ХІХ столітті в записах. Село в довоєнний час і в XIX столітті називалося Малі Рикані, а після війни, коли прийшла сюди радянська влада, воно стало називатися Загатинці", — додала вона.
Історикиня також розповіла:
"Також є церква. Вона тут була ще в XIX столітті, у довоєнний час. На жаль, прийшли більшовики, в 1960-х роках церква була зруйнована. Тому в радянський час вона не працювала, її не було, а відбудована вона була в незалежній Україні на початку 1990 років".
Жителька села Загатинці Лілія пояснила, що перехід від УПЦ МП до ПЦУ три роки тому, в травні.
"Були збори. Люди проголосували. Були дискусії, і був той батюшка, що Московського патріархату, і було СБУ, й поліція. Ми три рази збирались, але з Божою поміччю, з підтримкою місцевої влади перейшли. Батюшка той відмовився, але є батюшка зараз. Він один на чотири православні церкви України. Богу дякувати, якось помаленьку служимо, людей небагато, але ж хочуть молитися, хочуть духовної сили", — зазначила жінка.
Вона додала:
"Ще у нас в храмі є така книга — Євангеліє ще ХІХ століття. Це ще церква, яка була в нас перша, — в нас лишилося Євангеліє. Ми її давали на зберігання. Коли побудуввали церкву, то нам книгу повернули й ми ще нею користуємося, службу проводять у великі свята".
Більше про історію села Загатинці та його жителів, дивіться у випуску проєкту "Село... де люди?".
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok