Перейти до основного змісту

Залишилося 20 дворів: історія села Загатинці на Рівненщині

Ексклюзивно

Село Загатинці розташоване у Підлозцівській громаді, за 300 метрів до Волинської області та 100 кілометрів до Рівного. Раніше у Загатинцях було орієнтовно 350 дворів, зараз — 20, також була школа, магазин, клуб та бібліотека. Тепер у приміщенні колишнього навчального закладу місцеві облаштували місце для проведення різних заходів, а подекуди й весіль.

Крім того, в селі діє храм. Після початку повномасштабного вторгнення РФ релігійна громада вирішила перейти з УПЦ МП до Православної церкви України без настоятеля. Служби проводить раз в тиждень священник, який працює у трьох інших селах.

Другий випуск другого сезону проєкту Суспільного під назвою "Село... де люди?" розповідає про історію села Загатинці Дубенського району.

"Нема, голубко, навіть ні де вийти, казати й поплакати, з ким де сісти. Самому. Куди ж ти підеш? Навіть немає з ким поговорити", — зазначила жителька села Загатинців Любов.
Любов. Суспільне Рівне

Місцева жителька Ніна Бондарук розповіла:

"Колись весело було, а тепер то ні. Колись такого не було. Було багато людей, на вечорниці якісь збиралися, співали. На роботі на машині їдеш десь на обід чи з обіду, чи як машина десь везе, кудись то й співають. А тепер що? А тепер які ті співи?"

Ніна Бондарук та журналістка Суспільного Катерина Сірук. Суспільне Рівне

Історикиня Ірина Жовнірук зауважила, що раніше у селі було приблизно 300-400 дворів.

"Село має давню історію. Воно згадується ще у ХІХ столітті в записах. Село в довоєнний час і в XIX столітті називалося Малі Рикані, а після війни, коли прийшла сюди радянська влада, воно стало називатися Загатинці", — додала вона.

Історикиня також розповіла:

"Також є церква. Вона тут була ще в XIX столітті, у довоєнний час. На жаль, прийшли більшовики, в 1960-х роках церква була зруйнована. Тому в радянський час вона не працювала, її не було, а відбудована вона була в незалежній Україні на початку 1990 років".

Історикиня Ірина Жовнірук та журналістка Суспільного Катерина Сірук. Суспільне Рівне

Жителька села Загатинці Лілія пояснила, що перехід від УПЦ МП до ПЦУ три роки тому, в травні.

"Були збори. Люди проголосували. Були дискусії, і був той батюшка, що Московського патріархату, і було СБУ, й поліція. Ми три рази збирались, але з Божою поміччю, з підтримкою місцевої влади перейшли. Батюшка той відмовився, але є батюшка зараз. Він один на чотири православні церкви України. Богу дякувати, якось помаленьку служимо, людей небагато, але ж хочуть молитися, хочуть духовної сили", — зазначила жінка.

Церква у селі Загатинці. Суспільне Рівне

Вона додала:

"Ще у нас в храмі є така книга — Євангеліє ще ХІХ століття. Це ще церква, яка була в нас перша, — в нас лишилося Євангеліє. Ми її давали на зберігання. Коли побудуввали церкву, то нам книгу повернули й ми ще нею користуємося, службу проводять у великі свята".
Лілія показує Євангелія у церкві села Загатинці. Суспільне Рівне

Більше про історію села Загатинці та його жителів, дивіться у випуску проєкту "Село... де люди?".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції