Для перевізників Полтавщини очікує спрощення умов бронювання своїх працівників. Для цього підприємство, щоб отримати статус критично важливого, має підпадати під два критерії з семи – мати відповідну ліценцію та не мати податкової заборгованості.
Також працівникам не потрібно чекати 180 днів з моменту найму, щоб їх забронювали. Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач.
Ігор Рогальський працює водієм однієї з міських маршруток у Полтаві. Чоловік говорить, що через мобілізацію навантаження на працівників, що лишилися, зросло вдвічі.
"У нас деякі машини стоять без водіїв. Для працівників потрібне бронювання, тому що в нас зараз дуже не вистачає водіїв. Ми працюємо зараз по одному водію на автомобіль, хоча нас має бути хоча би два", — повідомив водій Ігор Рогальський.
"У нас є загальний порядок щодо бронювання працівників, він передбачений постановою Кабінету Міністрів №76. Перший головний критерій - це те, що підприємство має подати пакет документів для підтвердження того, що воно відноситься до підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки. Що буде стосовно спрощення, це те що діє зараз для інших підприємств, - це необхідність відповідності тільки двом критеріям із семи для того, щоб визнати його критично важливим для функціонування економіки", — пояснила юристка Олена Воронкова.
"Іншими словами, відсутність заборгованості і середня заробітна плата в розмірі 13-14 тисяч (гривень – ред.) залежно від регіону, вже є підставою для бронювання. Такі зміни відбулися в постанові, в законодавстві 5 червня цього року, і суть їх зводилась до того, що добавили до перевізників ще підприємства і організації, які здійснюють міжнародні перевезення вантажів або перевезення на маршрутах загального користування, або водії електротранспорту міста", — розповів юрист Олег Мицик.
Як повідомив Сергій Деркач, згідно зі змінами до 303-го наказу міністерства, перевізники зможуть наймати нових працівників та бронювати, не очікуючи 180 (ста вісімдесяти) днів після працевлаштування.
"На сьогоднішній день рідко який працівник працює такий тривалий час, і працівники, які підпадають саме під цю категорію, є одиничними. Вони або вже були з якихось міркувань заброньовані і мали відстрочки. Цей критерій надзвичайно жорсткий унеможливлює комплектування підприємств і робочих місць перевізників, особливо на нерегулярних перевезеннях, особливо міського електротранспорту, унеможливлює прийняття інших людей і фактично легалізації робочих місць", — розповів юрист Олег Мицик.
"У нас більше 20 машин в місті стоять без водіїв. Просто стоять машини, вже нема кому просто сідати за кермо. Всі міські маршрути не дораховуються кожного дня по кілька машин на кожному маршруті. У нас уже немає кого бронювати, у нас вчора останні два водії, ті, що підпадали під мобілізацію, уже поїхали в Десну. Залишилися багатодітні батьки, батьки-одинаки, інваліди другої, третьої групи, пенсіонери", — розказав перевізник Іван Іванов.
За даними заступника міністра розвитку громад Сергія Деркача, всі зміни до 303-го наказу набудуть чинності після реєстрації акту Мінюстом. Тому подавати пакети документів до Міністерства з врахуванням цих змін перевізники зможуть лише після цього.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok