Підприємець із Слов’янська Іван Дегтяр із липня 2022-го року розвиває власний бізнес у Решетилівці на Полтавщині. За цей час масштабував бізнес та отримав чотири гранти для купівлі обладнання. Нині підприємець виготовляє сік, кетчупи, аджику, мило. В асортименті 21 найменування товарів. У 2023 році дохід від бізнесу склав близького мільйона гривень.
Про це Суспільному розповів підприємець Іван Дегтяр.
Чоловік майже два роки розвиває власну справу в Решетилівці. Із рідного Слов’янська чоловік вивіз основне обладнання, а 45 гектарів яблуневого саду довелося покинути. Перші 6 тонн соку зробили у грудні 2022-го, а за 2023-й – вдалося виготовити 100 тисяч літрів продукції.
"Після того, 2023-го року зробили альтанку літню для переробки томатів, тому що Каховське водосховище було зруйноване, греблю. Частина Херсонської області окупована. Тому "томатний бізнес" трішки північніше пішов у Полтавську область. І ми тут, щоб переробляти томати, побудували переробний цех", — поділився підприємець.
За словами Івана Дегтяра, релокувати та поступово масштабувати бізнес зміг завдяки отриманим чотирьом грантам.
"Перший грант ми отримали від "USAID" на релокацію бізнесу. Дуже допоміг нам цей грант. На початку дало можливість перевезти обладнання. Тоді дали ще трішки грошей, щоб ми сертифікували своє виробництво. Потім почали виробляти питну воду в Решетилівці, і нам ще грошей дали на сертифікацію води. Потім ще грант отримали великий і вчасний від "Астарти". Перші ми отримали 12 тисяч євро, за які я купив обладнання для переробки томатів", — розповів підприємець із Слов'янська.
За словами підприємця, цьогоріч вони отримали ще 20 тисяч євро. І це дало змогу масштабувати виробництво.
"Отримали по грантовій програмі від "Астарти"апарат, що робить джеми, варення. Робимо також кетчуп, аджику "Полтавську", а зимою в міжсезоння виготовляємо із лляної олії мило для миття фруктів. Там ціла серія: і дігтярне, і хвойний аромат, дитяче. У нас основний продукт і яблучний оцет, який вважається одним із найкращих в Україні", — уточнив Іван Дегтяр.
Підприємець Іван Дегтяр виготовляє сік методом парової екстракції. Напої не містять цукру та консервантів.
"Тут в Решетилівці вже суттєво масштабувалися, якщо 2022-го у нас виручка була приблизно 70 000 гривень, то минулого року вже під мільйон. Тобто є масштабування істотне. У Слов’янську миловарний завод, із переробки біодизелю. А тут, як переїхали на Полтавщину, тут сади. А де сади, там має бути переробне підприємство", — додав Іван Дегтяр.
На підприємстві постійно працюють п’ятеро людей, а в сезон – до 12. Окрім виробництва, тут проводять безплатні екскурсії для дітей, розповів підприємець.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok