Ексгумувати та перепоховати рештки: на Полтавщині 72 об’єкти вилучили із реєстру культурної спадщини

Могилу червоноармійців, що у Петровському парку у центрі Полтави, вилучили з реєстрів культурної спадщини. Нині її мають перенести із публічного простору. Зокрема, ексгумувати та перепоховати рештки. Загалом, на Полтавщині із публічного простору мають вилучити понад 70 таких об’єктів.

Про це розповів Суспільному представник Інституту нацпам’яті в області Олег Пустовгар.

"Таким способом, не на кладовищах, а у публічному просторі, у парках окупанти в Радянському Союзі маркували публічний простір", — розповів представник Інституту національної пам’яті в області Олег Пустовгар.

Могильна плита у Петровському парку.

"Героїчно загинули в боротьбі з петлюрівськими бандами" — такий напис на могильній плиті, що у Петровському парку у центрі Полтави. Тут, за даними істориків, поховано близько трьох десятків комуністів. Зокрема, червоноармійці брати Литвинови. Загинули вони у Миргороді 1919-го року під час повстання.

"Перший із них Анатолій був представником так званої НВК – тобто надзвичайної комісії, яка була каральним, репресивним органом і здійснювала репресії щодо українського населення. Петро був керівником відділу забезпечення продовольством. В результаті цих подій, на жаль, ми маємо перший голод 1921-1922 років. І злочини, які пов’язані із злочинами на сексуальному підґрунті, тому, що йшлося про зґвалтування українських дівчат, жінок. І йшлося про ті нелюдські злочини, які були", — продовжила історикиня Тамара Жалій.

Історикиня Тамара Жалій.

Нині цю могилу Міністерство культури вилучило з реєстрів культурної спадщини. Це відповідно до Закону України «Про засудження і заборону пропаганди російсько-імперської політики і деколонізації топонімії». Рештки звідси мають перепоховати, каже Олег Пустовгар.

"Я звернувся до виконувачки обов’язків міського голови Катерини Ямщикової з тим, щоб у термін до 27 квітня вона видала відповідне розпорядження і доручила у прийнятний для комунальних служб термін перемістити цей незаконний об’єкт на комунальний цвинтар. Якщо ж цього не буде зроблено, то тоді з 27 квітня по 27 липня набуває повноважень обласна військова адміністрація, яка може це зробити своїм розпорядженням", - представник Інституту національної пам’яті в області Олег Пустовгар.

На цьому місці поховано близько трьох десятків комуністів. Суспільне Полтава

Статус пам’ятки цьому похованню надали у 80-х роках минулого століття.

"Думаю, що, мабуть, краще, щоб її перенесли. Я вважаю, що в парку не місце цьому. Все таки і діти тут гуляють. Це місце для відпочинку більше. Це якби була пам’ятка, а це все таки могила", — продовжив місцевий житель Богдан Шейко.

"Я вважаю, що не потрібно турбувати останки, хай спочивають там, де вони спочивають. Кому вони заважають", — продовжив місцевий житель Олексій Онуфрієнко.

"Цей пам’ятник тепер уже може бути прибраний з публічного простору, але тут також існує ціла процедура, оскільки, це є могила. І через це тут все повинно відбуватися згідно із законодавчою базою – це ексгумація та перепоховання останків осіб", — директорка департаменту культури, молоді та сім’ї Полтавської міськради Олена Ромас.

Рештки мають перепоховати.

Як розповів Олег Пустовгар, загалом на Полтавщині нині з переліків об’єктів культурної спадщини вилучили 72 таких об’єкти.

"У структурі цих 72 я відсоток не вираховував, більшість це такі могили, але там є й такі об’єкти, які так і називаються «Загинув від рук куркулів у 1932 році». Взагалі це абсолютний маразм, що й досі ці об’єкти на 32-му році незалежності, я вже не говорю про 10-й рік війни, перебували під охороною держави Україна", — продовжив представник Інституту нацпам’яті в області Олег Пустовгар.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok