Депутати Одеської міськради щороку отримують мільйони гривень з міського бюджету на депутатські фонди. Як розподіляють кошти, чи відповідає це потребам громади та хто контролює їхнє використання? Про це в ефірі "Українського радіо Одеса" Суспільне поспілкувалося з координаторкою кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" Альоною Єгоровою та депутатами міської ради.
Що таке депутатський фонд
Депутатський фонд — це частина коштів бюджету міста, яку депутати можуть використати для оперативного вирішення проблем на своєму окрузі або інші цілі. Він формується у складі бюджету розвитку та може становити не більше 10% його обсягу витрат.
Протягом останніх років розмір депутатського фонду в Одесі значно зріс. Якщо у 2017 році кожен депутат мав у розпорядженні 500 тисяч гривень, то у 2025 році ця сума збільшилася до пʼяти мільйонів гривень на депутата. Загальний обсяг фонду зріс з 32 мільйонів гривень у 2017 році до 280 мільйонів гривень у 2025 році.
Депутатський фонд 2024 року був використаний на придбання обладнання для лікарень, капітальний ремонт укриттів в школах і садочках, усунення аварій в будинках та капітальний ремонт ліфтів.
Що відомо про тенденції використання депутатських фондів
Як пояснює координаторка кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" Альона Єгорова, депутатські фонди існують не в усіх містах України, а в деяких вони є, але не фінансуються. Одеса займає друге місце за розміром депутатського фонду після Києва. При цьому сам депутат не отримує ці кошти безпосередньо на свій рахунок – вони залишаються у розпорядженні казначейських органів.
"Депутат в Одесі у межах депутатського фонду виступає таким собі посередником. Кошти можуть використовуватися виключно на капітальні видатки: ремонти за зверненнями громадян, благоустрій, ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій", — пояснює Єгорова.
За словами Альони Єгорової, депутати зазвичай спрямовують витрати відповідно до актуальних викликів. Наприклад, у 2020 році, під час пандемії коронавірусу, більшість коштів було направлено на медичні заклади та їхні потреби, зокрема на кисневі балони та заходи, пов'язані з боротьбою проти COVID-19. У 2022 році депутатський фонд був розподілений та затверджений, але не використаний через неможливість реалізації таких видатків.
"У 23 і 24 році цей інструмент почав працювати повноцінно. У 2023 році депутати переорієнтували витрати — замість традиційних ремонтів садочків та благоустрою прибудинкових територій вони почали фінансувати укриття та їхні ремонти, а також ремонти шкіл. У 24 році фокус змістився на ліквідацію наслідків воєнних дій, ремонт пошкоджених будинків, шкіл та територій адміністративних споруд. Рішення стало результатом комплексного підходу, коли міська влада, депутати та люди спільно обрали пріоритетні напрями фінансування", — зазначила Єгорова.
Що про використання коштів кажуть депутати
За словами депутатки від фракції "Європейська солідарність" Жанни Мандриченко, вони з колегами вирішили спрямувати кошти депутатського фонду на потреби Збройних сил України.
"Особисто я більшу частину коштів свого депутатського фонду направила на допомогу морським піхотинцям… А частина коштів, яка залишилась, приблизно один мільйон, була направлена на закупівлю спеціалізованих ліжок для кардіологічного відділення 11-ї лікарні", — розповіла Мандриченко.
Депутат від "Довіряй ділам" Дмитро Танцюра спрямував кошти із свого фонду на фінансування на побудову захисних споруд в навчальних закладах. За його словами, питання безпеки дітей та створення умов для стабільного освітнього процесу є критично важливим для багатьох одеситів
"Мій пріоритет – безпека дітей. Два роки поспіль я скеровував кошти на школи, зокрема на створення укриттів. Завдяки цьому нам вдалося облаштувати три укриття, кожне з яких розраховане на 700 осіб, що дозволило відновити очне навчання", — зазначав Танцюра.
Підхід депутатки від "Слуги народу" Ольги Квасницької заснований на відкритій взаємодії з громадянами, хоча вона визнає, що жителі Одеси не завжди долучаються до обговорення розподілу бюджетних коштів, що значно ускладнює ухвалення рішень.
"Я завжди проводжу публічні дискусії з людьми, тому що це гроші громади. Я не можу самостійно вирішувати, куди їх спрямовувати. Тому перший етап моєї роботи — запрошення людей до комунікації та співпраці", — пояснює Квасницька. Вона розглядає можливість спрямування коштів на медичні установи та підтримку постраждалих від обстрілів.
Співавторка: Ярослава Альбертович
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області