Перейти до основного змісту

"Повернулося непокаране зло": Наталя Дзюбенко-Мейс про думки Заходу щодо Голодомору

Джеймс Мейс. Суспільне Одеса

Сьогодні до Одеси приїхала українська письменниця, дружина американського дослідника Голодомору-геноциду в Україні Джеймса Мейса, членкиня Ради всеукраїнської асоціації дослідників Голодомору-геноциду України, заслужена працівниця культури України Наталія Дзюбенко-Мейс.

Суспільне поспілкувалося з діячкою про книгу "Дайте, мамо, гами...", поцікавилося думками щодо коректності цифр жертв Голодомору, як ставляться за кордоном до геноциду українців та про її чоловіка.

Наталія Дзюбенко-Мейс на презентації книги "Дайте, мамо, гами...". Суспільне Одеса

Що спонукало Джеймса Мейса до досліджень теми Голодомору

У 18 років Джеймс Мейс вчився на історичному факультеті Мічиганського університету. Він цікавився історією, та під час лекції про Голокост він почув від викладача тезу: "На території Європи був ще один геноцид масштабний, лихо, співмірний з Голокостом, і загинули сотні тисяч людей, не йшлося навіть про мільйони, сотні тисяч людей, і світ про це знав, і світ про це промовчав".

Джеймс Мейс був людиною з демократією в крові, корінний американець. Він не повірив викладачу і почав сперечатися. Сказав: "Я вам доведу, що це неможливо", тому що в нього були дуже великі ілюзії про європейську демократію. Він взяв історію національної революції Христюка українською мовою та почав перекладати з української на англійську, не знаючи, не чуючи навіть, як звучить українська мова, не знаючи, де знаходиться Україна. Джеймс Мейс вивчив українську мову лише у письмовому вигляді.

Джеймс Мейс. Суспільне Одеса

Тема Голодомору зачепила Джеймса Мейса, бо, він був вихідцем із племені Черокі, і саме через призму трагедії корінних народів Америки, він підійшов до теми Голодомору в Україні.

Дослідження теми Голодомору та переїзд до України

Джеймс Мейс склав список запитань до очевидців Голодомору, тому що багато українських селян оселились в Аргентині, Америці, Австралії. І саме в цих регіонах збирали свідчення очевидців. Джеймс Мейс захистив докторську дисертацію з української історії і його запросили працювати з Робертом Конквестом над книгою "Жнива скорботи", тому що українцям не вірили.

Джеймс Мейс з його цитатою. Суспільне Одеса

Українців сприймали, як колаборантів, радянська пропаганда здійснювала тиск на заході: і в Сполучених Штатах, і в інших країнах. Саме тому запросили не українських учених, не українських емігрантів, а вирішили звернутися до учених, які не мають в собі жодної краплі української крові.

Дослідник очолив роботу Американської комісії з вивчення Голодомору. Коли Джеймс опублікував свої дослідницькі дані, де було сказано, що Голодомор був актом геноциду, це викликало дуже неоднозначний резонанс в наукових колах, і тому Джеймс сказав: "Я вам доведу". Він приїхав в Україну, де познайомився зі своєю майбутньою дружиною, і так почався його новий етап, тут в Україні.

Джеймс Мейс з Наталією Дзюбенко-Мейс. Суспільне Одеса

Думки на заході щодо Голодомору-геноциду сьогодні

На заході ставляться так, що повернулося непокаране зло. Ми маємо сьогодні війну, і ця війна це результат непокараного зла, того, що трапилося в Україні в 1932-му, де замовчування з одного боку на заході. І це усвідомлюють всі притомні люди на заході. Тому що є частина і велика частина провини, тому що не 36 країн мали б визнати Голодомор геноцидом, а 136. Тоді була б мова про політичну стіну, про політичний самозахист перед російською інвазією.

Щодо суперечок про кількість жертв Голодомору-геноциду

Я знаю одне, що з моєї сім'ї загинуло 14 людей, і в тому числі бабуся, і в тому числі дід, і не було кому сказати — залишився один мій батько. І списку моєї рідні у "Книзі пам'яті"Єдиний список постраждалих від Голодомору 1932–33 в УСРР немає, і поки її немає, для мене ці цифри неперевірені. Ні 3,5 мільйони, ні 12, ні 4 — ні скільки. Я хочу, щоб кожна така "я" сказала, що тут нарешті все правильно, але гинули цілі села. Ми сьогодні знаємо, наприклад, село де залишилося 200 людей — 1,5 тисячі загинуло офіційно. Як ми можемо зараз довести?

Презентація книги "Дайте, мамо, гами...". Суспільне Одеса

Я вважаю, що це повинні працювати на місцях. Зараз ми орієнтуємося на Київ, на столичних науковців, які говорять про Голодомор. А потрібно, щоб працювали краєзнавці, щоб розуміти, і щоб історія повернулася, і тоді ми щось зможемо сказати.

Цифра 3,9 мільйона загиблих вона не є некоректною. Просто формулювання мало бути "від 4 мільйонів". Не потрібно думати, що хтось робить якісь підступи, зменшуючи чи збільшуючи цю цифру. Кожна людина, кожен учений, він дивиться на ті матеріали, якими він оперує. Але ми народ, ми також дивимося і ми кажемо: "Неправильно", тому що таких, як я — їх є дуже багато.

Книга "Дайте, мамо, гами... Словник Голодомору". Суспільне Одеса

Книга "Дайте, мамо, гами..."

Наталія Дзюбенко Мейс приїхала до Одеси на презентацію книги "Дайте, мамо, гами…", яка відбулась у музеї геноцидів "Територія пам'яті":

"Це книга одеського товариша, одеського дисидента, Олекси Різникова, який уклав "Словник Голодомору". Я брала там участь, там в мене велика моя добірка поезій присвячених в шануванню жертв Голодомору. І стаття мого чоловіка Джеймса Мейса, це така пам'ятна стаття про "Зачаровані кола ідола", про тоталітаризм і геноцид в історії підрадянської України".

Ярослава Різникова, начальниця управління культури, національностей та релігій ОВА на презентації книги "Дайте, мамо, гами...". Суспільне Одеса

Книгу видали у рамках проєкту "Книга для зміцнення національної єдності". Його оголосили ще у минулому році і його мета доповнити та перевидати "Словник Голодомору" Олекси Різникова, розповіла Суспільному Ярослава Різникова, начальниця управління культури, національностей та релігій ОВА:

"Єдиний словник такого типу, який був укладений Олексою Різниковим ще в кінці 90-х років, був виданий в 2000-му, перше видання його було, і ми хотіли доповнити цей матеріал статтями, які б розповідали причини, чому став можливий взагалі Голодомор".

Відвідувачі презентації книги "Дайте, мам, гами..." вшановують пам'ять жертв Голодомору. Суспільне Одеса

Кореспондентка Суспільного поспілкувалася з відвідувачами заходу, які поділилися своїми думками про значення цієї книги, її внесок у збереження історичної пам'яті та важливість подібних заходів у сучасному суспільстві :

"Раніше ми ніколи не чули про Джеймса Мейса. Сьогодні ми дізналися про його творчість і були дуже вражені тим, як навіть американці були вражені нашою історією і як відстоювали наші права. За це дуже велике дякую і вічна пам'ять", — поділився Микита, який відвідав подію зі своєю навчальною групою з університету.

Відвідувачі презентації книги "Дайте, мам, гами..." вшановують пам'ять жертв Голодомору. Суспільне Одеса

"Раніше не чула про Джеймса Мейса, сьогодні вперше почула про його працю, мені дуже сподобалось. Це дуже добре, що люди збираються, говорять про це і не забувають історію. Мені сподобалось, це і для мене також якась нова тема та інформація", — розповіла відвідувачка Юлія.

Співавторка: Вікторія Ільченко

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції