Вулицю Дворянську, яка розташована в історичному центрі Одеси, у липні перейменували на вулицю Всеволода Змієнка — одесита, який стояв біля витоків УНР на початку 20 століття та вважається одним із творців української розвідки та контррозвідки.
Про життя та діяльність Всеволода Змієнка в ефірі "Українського радіо Одеса" Суспільному розповіли представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов та історик Володимир Полторак.
Всеволод Змієнко — одни із творців української розвідки
Всеволод Змієнко — одесит, котрий відіграв державотворчу роль у часи УНР. Генерал-хорунжий Армії УНР, керівник військової розвідки УНР в екзилі, начальник штабу Одеської гайдамацької дивізії військ Центральної Ради і брав участь в успішних бойових діях УНР в Одесі, а також у звільненні Києва від більшовиків. Хоча Змієнко був відомий і оцінений на загальнонаціональному рівні, в Одесі до тепер його ім’я було маловідоме. На його честь найменовано вулиці у Києві та Дніпрі, а в Одесі був лише маленький провулок на околиці міста.
"Змієнко є одним з творців і розвідки Української Народної республіки і контррозвідки УНР в екзилі. Одесити забули про земляка, який стояв біля витоків Української Народної республіки на початку 20 століття. І те, що сьогодні ім’я Змієнка увічнено в назвах вулиць і в місті Одесі, і в області, в громаді Роксолани — це, справді, важлива віха. І мова не лише про нього. В цілому це дуже правильний і потрібний для нашої громади процес", — зазначив речник головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
Про ефективну діяльність контррозвідки в екзилі під керівництвом Всеволода Змієнка красномовно свідчить історія з висвітленням Голодомору в Україні у західній пресі. Як зазначено на сайті Головного управління розвідки, Всеволод Змієнко знав, що в Україні штучно створений більшовиками голод. Разом з іноземною делегацією журналістів він відправив до Радянського Союзу двох своїх підготовлених агентів.
"Таких поїздок у 1932-33 роках вдалося здійснити небагато, але після появи в англійській газеті Manchester Guardian серії статей журналіста Малькольма Маггеріджа про голод в Україні 23 лютого 1933 року було підписано постанову ЦК ВКП(б), яка обмежувала поїздки іноземних журналістів до Радянського Союзу та доступ кореспондентів на певні території", — додав Андрій Юсов.
За словами Юсова, Всеволод Змієнко доклав всіх зусиль, щоби в уряді УНР в екзилі працювали власні ефективні спецслужби.
"І, справді, вони працювали та протидіяли дуже важкій та потужній машині більшовицької Росії, яка намагалась боротись з українським підпіллям, українською еміграцією, з будь-якими проявами боротьби українців за незалежність", — резюмував Андрій Юсов.
Поява імені Змієнка у центрі міста — нагадування про внесок одеситів у боротьбу за незалежність України
Складною, авантюрною та водночас пригодницькою називає біографію Всеволода Змієнка автор сценарію короткометражного фільму про генерала-хорунжия, історик Володимир Полторак.
"За радянської влади про таких діячів, як Змієнко, було майже неможливо почути, оскільки він був принциповим противником радянської системи. Двоє його синів загинули в боротьбі за українську незалежність, а сам він, опинившись в еміграції, ще 20 років продовжував активну боротьбу, виступаючи з антирадянських позицій", — пояснив Володимир Полторак.
Змієнка можна порівняти як із видатними військовими діячами, так і зі спецслужбістами, продовжив історик. У певному сенсі він був подібний до агента 007, адже частину своєї професійної діяльності присвятив створенню мережі агентів розвідки. Водночас він був героєм польових боїв і під час Першої світової війни декілька разів отримував поранення, в тому числі тяжкі, за що був нагороджений. Радянська влада намагалася завербувати його, намагаючись впливати на нього через дітей, але Змієнко залишився непохитним. Він продовжував боротьбу до самої смерті, не зважаючи на те, що двоє його дітей залишилися в Україні.
"Перейменування вулиці на його честь має символічне значення. Це не завжди пов'язано з конкретним місцем проживання чи діяльності. Важливим є вшанування його внеску у національно-визвольний рух і підкреслення ролі Одеси у загальноукраїнській боротьбі. Дворянська вулиця, як центральна частина міста, має більшу вагу, і її нова назва допомагає визнати історичну роль Змієнка та нагадує про внесок одеситів у боротьбу за незалежність України", — констатував Володимир Полторак.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області