На Одещині змінили 432 назви вулиць, скверів та провулків. Серед них 85 — в самій Одесі. Відповідне розпорядження 26 липня підписав голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер. За його словами, усе в межах Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні й деколонізацію топонімії". Чому прийняли таке рішення та як відреагували містяни — дізнавались кореспонденти Суспільного.
Що думають одесити про перейменування
Ставлення одеситів до перейменувань різниться: одні підтримують, інші це вважають неправильним. На думку Юлії, все, що повʼязано з Росією має бути перейменовано:
"Я так вважаю, тому що зараз твориться українська історія і її треба також нашим дітям запамʼятовувати у назвах вулиць".
Інша жителька Валентина вважає, що від минулого нікуди не подінешся:
"Була Коккінакі раніше наша вулиця, а потім стала Толбухіна, а зараз навіть не знаю, як буде називатися. Я вважаю, що це неправильно".
Євген, житель Одеси, також підтримує перейменування. На його думку, треба прибрати назви, присвячені радянським письменникам, поетам, діячам культури та іншим:
"Нам важливо створювати своїх національних героїв, підвищувати їх та розказувати про них іншим".
З кореспонденткою своєю думкою також поділилась жителька Києва Наталія. Вона зазначила, що їй це не подобається:
"Чим Жванецький завинив, я не знаю, Ільф та Петров чим завинилися? Гагарін чим завинився? Це зараз, мені здається, не до часу".
Позиція міської влади та ОВА щодо перейменувань в Одесі
Мер міста Геннадій Труханов зробив заяву, де зазначив, що міськрада "вимушена вжити всіх передбачених законом заходів" для скасування рішення про перейменування топонімів в Одесі. Також у своєму телеграм-каналі він провів опитування щодо того, чи підтримують нові назви містяни. Згідно з результатами, проти — 95, 296 голосів, за — 93, 655.
"Чим завинив Паустовський, який жив в Одесі, працював в газеті моряк, написав низьку найкращих книжок про наше місто, як, наприклад "Час великих очікувань". Нарешті Ісак Бабель, автор легендарних "Одеських оповідань". Його було заарештовано за звинуваченням в антирадянський, змовницькій, терористичній діяльності та шпіонажі", — зазначив міський голова.
Також в ОВА рекомендували прибрати пам’ятник Пушкіну на Приморському бульвар. Мер Одеси, спираючись на статтю пʼяту закону про деколонізацію, зазначив, що цей об’єкт демонтувати не можна, адже він перебуває у зоні історичної спадщини ЮНЕСКО.
Своєю чергою голова ОВА Олег Кіпер заявив, що в українському місті "не має бути вулиць, названих на честь людей, які отримували з рук Путіна медалі, співпрацювали із КДБ або оспівували радянське та імперіалістичне минуле".
"Саме зараз південній перлині України випав історичний шанс відірватися від імперських наративів та бути сучасним культурно незалежним українським містом, а не жити минулим. Якщо комусь дуже кортить прогулюватися вулицями з імперськими або радянськими назвами — є Москва та Уфа, а не українська Одеса. В Одесі такого не буде", — підсумував голова ОВА.
Чим керувалися члени робочої групи при Одеській ОВА
Член робочої групи з перейменувань при Одеській ОВА Артем Карташов розповів, що ані міська рада, ані мер Одеси більшості знакових вулиць, що підпадають під дію закону про деколонізацію, нових назв не дали. Тож із кінця квітня повноваження перейшли до обласної адміністрації. Була створена робоча група, яка розглядала назви та виставляла їх на громадські обговорення.
"Ми керувалися виключно законом. Деякі вулиці в Одесі названі на честь російських діячів. Але прямого зв’язку з законом немає. Тому ми вибрали таких основних: це російські пропагандисти певних часів або ті, хто встановлював радянську владу на території України. Тому ми обрали таких постатей, найбільш знакових: як Бабель, Ільф і Петров, Висоцький, Пушкін", — зауважив Артем Карташов.
Начальник першого міжрегіонального відділу інституту нацпам'яті Сергій Гуцалюк додав, що пропозиції про перейменування вулиць надходили від громадських і ветеранських організацій, а перевагу віддавали героям сучасної російсько-української війни.
"Нові назви, які були запропоновані — пріоритет віддавався одеситам. У першу чергу тим, які є учасниками нашої сучасної війни за незалежність. І це герої. Там є низка Героїв України й люди, які мають посмертну нагороду — орден "За мужність". Які виросли в Одесі, родилися в Одесі, жили в Одесі й звідси пішли захищати Україну й Одесу. І пріоритет був відданий одеситам — героям різних епох, які відстоювали українську ідентичність в різні часи", — Сергій Гуцалюк.
Які топоніми перейменували в Одесі
Нові назви отримали три великих проспекти:
- замість Академіка Глушка — проспект Князя Ярослава Мудрого;
- замість Добровольського — проспект Князя Володимира Великого;
- замість Гагаріна — проспект Лесі Українки.
Також у міста з'явиться вулиця 28 бригади замість Паустовського, бульвар Військово-морських сил замість Жванецького, провулок Госпітальєрів замість провулка Лермонтовського 2-го.
Пушкінській повернуть назву Італійська, провулку Чайковського — Театральний, Гагарінському плато — Аркадійське. Площа Думська стане Біржовою, оскільки мерія розміщується в будівлі Старої одеської біржі.
Вулиця Жуковського матиме імʼя Святослава Караванського — одесита, письменника, знаного мовознавця та дисидента. Сусідня вулиця Буніна називатиметься на честь Ніни Строкатої — одеситки, мікробіологині, активістки та правозахисниці, дисидентки. Колишня вулиця Братів Поджіо тепер називатиметься на честь Василя Фащенка — українського літературознавця та критика.
Ще три вулиці у місті назвали на честь полеглих на фронті захисників, які воювали у складі 126 бригади тероборони. Провулок Короленка перейменували на честь Ігоря Балмагії. Вулицю Толбухіна назвали на честь Георгія Липського, а Академіка Воробйова — на честь Віталія Нестеренка.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області