Які аграрні культури в Одеській області потерпають від аномальної спеки та як зберегти майбутні врожаї

Кукурудзяне поле. agronom.com.ua

Цьогоріч майже три тижні поспіль температурні позначки в Одеській області ледь не щодня били рекорди попередніх років. При повній відсутності опадів температура в регіоні трималася в межах +35...+40 °C.

Про особливості липневої спеки та як захистити від неї аграрні культури Суспільному в ефірі "Українського радіо Одеса" розповіли провідна синоптикиня Гідрометцентру Чорного та Азовського морів Олена Тарнавська та працівники Одеського державного аграрного університету Олександр Рудик та Юрій Сачук.

Аномальна спека у липні

Провідна синоптикиня Гідрометцентру Чорного та Азовського морів Олена Тарнавська розповіла, що аномалія цьогорічної спеки не стільки у високих температурних показниках, скільки в тому, що вона триває тижнями. Середньодобова температура повітря цього літа перевищує норму на 6-9 °C.

"Липень цього року видався дуже спекотним, не тільки для Одеської області, а майже для всієї країни. З 10 по 15 липня в Одесі щоденно перевищувались максимальні температурні показники для цих днів. Така погода зумовлена виносом спекотного повітря з Африки та додатково прогрівається завдяки малохмарній погоді", — зазначила Тарнавська.

Як впливає спека на аграрні культури

Культури, які дозріли до липневої спеки, зокрема, ранні ярові, бобові, не сильно постраждали від сонця, на відміну від кукурудзи та соняшника, які в цей час саме цвіть і формують майбутній плід, розповіла на брифінгу речниця департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Тетяна Беженар.

"Сьогодні є проблема з кукурудзою та соняшником, у яких відбувається цвітіння, кукурудза починає формувати качан і від того, які наразі кліматичні умови, буде залежати врожай у майбутньому. Поки важко спрогнозувати, наскільки ця спека матиме негативні наслідки, це ми зможемо проаналізувати через 2-3 тижні", — уточнила речниця.

Як вберегти врожай від літньої спеки

Прямо зараз захистити цьогорічний врожай від спеки неможливо, однак можна врахувати тенденції погодних змін і підготуватися до наступного сезону, зазначив професор, завідувач кафедри польових та овочевих культур Одеського державного аграрного університету Олександр Рудик. За його словами, можна висівати культури раніше, щоб до липня вони вже встигли відцвісти, або ж робити посіви однієї культури в різні періоди, щоб у разі посухи втрати врожаю були не такими суттєвими.

Експерт зазначив, що за високої температури пилок деяких рослин стає стерильним, а за таких умов не відбувається запилення. Також через посуху рослини перебувають у стані стресу, а отже різко знижуватимуть свою продуктивність.

"Ми можемо спостерігати погіршення якості овочів, погіршення якості фруктів, опадання плодів, яке може відбутися саме за таких температур. Тому, безумовно, оце явище, яке зараз відбулося — різке підвищення температури, вище +40 °C, є надзвичайно несприятливими умовами", — розповів експерт.

Недоліком нашого регіону, за словами доцента, завідувача кафедри садівництва та виноградарства Одеського державного аграрного університету Юрія Сачука, є брак вологи, зокрема через відсутність достатніх опадів узимку та вирубку лісосмуги. Також він додав, що дерева виконують захисну функцію та знижують температуру повітря.

"Захистити традиційні для нас груші та яблука, кукурудзу та соняшник може розвиток зрошувальних систем і висаджування лісосмуг", — наголосив Сачук.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області