На Миколаївщині триває обстеження житлових будинків для виплати компенсацій

У Галицинівській громаді, що на Миколаївщині, триває комісійне обстеження житлових будинків для нарахування компенсацій на ремонт або придбання нового житла. Нині з 576 поданих заявок вже оброблено 542.

Кореспонденти Суспільного 26 липня побували у громаді, щоб дізнатися подробиці.

22 лютого 2024 року внаслідок обстрілу в одне з домоволодінь потрапив російський снаряд. Місцева жителька Наталя показала інспектору комісії тріщини та інші пошкодження, спричинені атакою.

"Я думала, що взагалі мене вб’є. Я готувалася вже до іншого життя. Я спочатку встала, не зрозуміла, думала, що в нас тільки двері та вікна. А в нас виявилось все розбите", — розповіла Наталя.

Будинок Наталі. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Дах житлового будинку Наталі відремонтували волонтери та благодійники. Вони також допомогли їй подати електронну заявку через програму Дія на отримання компенсації через програму "єВідновлення".

Володимир, чоловік Наталі, розповів про подальші плани ремонту будинку.

"Зараз цей водопровід зробити. Там же на горі бак. Все потроху самі якось зробили. Залишилось закінчити, підвести воду, щоб нормально було. Ну мазати, штукатурити і пічку зробити", — каже Володимир.

Володимир та Наталя. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Секретарка комісії по "єВідновленню" Ольга Колесніченко пояснила як зареєструвати пошкоджене майно.

Люди у своїх телефонах через програму Дія реєструють своє пошкоджене майно, подають заявку на компенсацію за пошкоджене або зруйноване майно.

"В нас є людина, яка працює в цій програмі по "єВідновленню". Ми бачимо, хто зареєструвався. І таким чином, поступово кого підтягує програма, ми всіх обстежуємо", — зазначає секретарка комісії.

Секретарка комісії по "єВідновленню" Ольга Колесніченко. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Колесніченко також додала, що компенсація за пошкоджене майно може досягати до 500 тисяч гривень.

"Поки комісія тільки зафіксувала пошкодження. Потім ми їх по чек-листу обраховуємо і тільки тоді буде відома сума", — додала вона.

Фіксація пошкодженнь. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Ольга Колесніченко уточнила, що держава виплачує суму компенсації у два транші: 70 відсотків спочатку і 30 відсотків після верифікації витрат.

"На сьогодні Держава ділить суму на два транші 70 відсотків і 30 відсотків. Сьогодні в нас є ще в плані заїхати до людини, яка витратила 70 відсотків. Ми складаємо акт верифікації, його теж вводимо в Дію. І вони отримують залишок коштів", — каже Колесніченко.

Староста сіл Лимани та Лупареве Наталія Панашій повідомила що у їхньому селі понад 200 заяв було подано жителями, які отримали вже компенсацію.

На декого була розділена велика сума, і зараз вони очікують другий транш.

Староста сіл Лимани та Лупареве Наталія Панашій. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

"Неможливо обдурити. Тому що багато людей користується ще й тим, що під час війни ми можемо державні кошти витратити на щось інше, але не в цьому випадку", — розповіла староста сіл.

Наступним етапом буде обробка заявок у селі Прибузьке, яке комісія розпочне 29 липня.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.