Місцеве самоврядування Миколаєва протягом дев'яти місяців повинно було здійснити перейменування об’єктів топонімії відповідно до закону про деколонізацію. Обласна військова адміністрація опрацювала перелік об'єктів, які підлягають перейменуванню, до нього увійшли 411 назв.
Про це 26 липня повідомила Миколаївська ОВА.
Під головуванням заступника начальника Миколаївської ОВА Юрія Гранатурова 25 липня відбулося засідання робочої групи з перейменування об’єктів топонімії. На засіданні розглядали перелік об'єктів, які підлягають перейменуванню, які має потім затвердити начальник Миколаївської ОВА.
"Перейменування належить до компетенції громад. У них було майже дев'ять місяців для цього. Майже всі місцеві ради прийняли рішення, окрім міста Миколаїв", — зазначив Гранатуров.
Миколаївська міська рада оголосила громадські обговорення 27 квітня, коли повноваження щодо перейменування вже мали перейти до Миколаївської ОВА.
Щоб уникнути паралельних обговорень, ми дочекалися їхніх пропозицій.
"Разом з тим до ОВА надходили пропозиції від громадських об'єднань і військових, які не були враховані містом", — додав Гранатуров.
За результатами опрацювання до зведеного переліку об'єктів, які підлягають перейменуванню, увійшли 411 назв. Миколаївська міська рада запропонувала перейменувати 184 вулиці, з яких 52 не підлягають перейменуванню через дублювання або інші причини.
Олена Іваненко, виконувачка обов'язків начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій громадськості Миколаївської ОВА, зазначила, що кожна запропонована нова назва була ретельно розглянута.
Найбільше пропозицій надійшло щодо перейменування вулиці Крилова на вулицю Євгенія Логінова — 188 голосів. Також було отримано 10 пропозицій щодо перейменування вулиці 8 Березня на честь Гліба Бабіча.
Ці пропозиції громадськості були враховані у підготовленому переліку об’єктів топонімії Миколаївської області, які перейменовуються.
Інші об'єкти топонімії не отримали пропозицій, тому залишили варіанти нових назв, які були винесені на електронні консультації, вони уособлюють збірні образи родів військ України, уникнувши пріоритетності того чи іншого бойового підрозділу.
Що відомо про перейменування топонімів у Миколаєві
- Станом на 13 червня 2023 року перелік кандидатів до топонімічної комісії сформований та готовий для розгляду депутатами міськради. З 30 людей, які подалися особисто, або запропоновані громадськими організаціями та науковими установами, виберуть 11 кандидатів.
- Депутати Миколаївської міської ради затвердили склад "Комісії з питань перейменування вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів та інших споруд, розташованих на території міста". До складу включили ім’я генерала Дмитра Марченка — з приміткою "за згоди".
- Три депутатські комісії Миколаївської міської ради погодили проєкт положення щодо "Перейменування вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів та інших споруд, розташованих на території міста". Головна відмінність нового документу від положення, що діяло з 2015 року — чітко прописаний механізм створення топонімічної комісії.
- 15 вересня 2023 року у Миколаєві презентували результати опитування у рамках проєкту "Деколонізація: переосмислення імперського минулого в публічному просторі Миколаєва". У ході дослідження на мапі міста виявили 154 вулиці, назви яких пов'язані з Росією. Окрім того, є вулиці, які мають однакові назви та ті, що потребують уточнення.