Олександра Новосел: У боротьбі з інфоатаками треба йти за своїм читачем

Олександра Новосел. Медіацентр Суспільного

На фоні активних проявів російських інформаційних атак у прифронтових регіонах особливо важливо тримати контакт зі своєю аудиторією та підтримувати тісний зв’язок з колегами. На цьому наголосила продюсерка з виробництва східного хабу Суспільного та Суспільне Харків Олександра Новосел під час розмови про досвід харківських медіа у протидії дезінформації на конференції «Фактчек у регіонах: виклики, труднощі та перспективи».

«Коли росіяни почали писати (у перші дні повномасштабного вторгнення — ред.) в усіх своїх пабліках, що Харків ось-ось буде захоплений, вони вже на головній площі Харкова, на Майдані Свободи. І що мер, голова обласної адміністрації та голова облради покинули місто, мої колеги зателефонували Ігорю Терехову, слухавку взяла голова обласної ради і сказала, що всі на місці. Ми попросили в неї фото. Вони зробили селфі, де всі троє у кабінеті Олега Синєгубова. Ми опублікували цю інформацію: ось дивіться, всі на місці. Це підхопили інші ЗМІ та пабліки. Насправді найпростіший спосіб спростування — це просто зателефонувати й запитати», — каже Олександра Новосел.
Читайте також: Читайте перевірені новини від Суспільного відтепер у WhatsApp

Медійниця поділилася досвідом роботи команди у перші місяці повномасштабного вторгнення, коли мультиплатформність Суспільного дозволяла інформувати людей у той спосіб, який був їм доступний.

«Із початком повномасштабки, коли кілька днів у нас в місті не працювали сирени, які були виведені з ладу диверсантами, ми навіть записували звуком повідомлення з Українського Радіо про небезпеку і викладали на своєму телеграм-каналі. Люди, які не мали доступу до радіо чи телебачення, могли орієнтуватися в ситуації й пройти в укриття, бо інтернет у Харкові — був», — згадує Олександра Новосел.

В цілому регіональні частоти Українського Радіо було чутно на окупованих територіях задовго до повномасштабного вторгнення.

«У цьому інформаційному вакуумі, в окупації, Українське Радіо для багатьох стало єдиною ниточкою до інформації, якщо не було технічної можливості до онлайну. За весь цей час агресору нічого не вдалося із цим зробити, на щастя. І ми маємо кейси, коли на звільнених територіях ми приїздили, казали звідки ми, а нам у відповідь: “Це ж Українське Радіо, а ми ж вас слухали”. Ці кейси я маю з 2016 року, коли люди з окупованого Луганська, розповідали, що у найтихішому куточку, щоб не почули сусіди, вони намагались слухати Українське Радіо, аби знати українські новини», — каже продюсерка.

Щодо інформування через телеграм Олександра переконана, що цей інструмент має дві сторони медалі — залежно, в чиїх руках він опиниться:

«З людьми треба говорити доступною мовою. У боротьбі з інформаційними атаками треба йти за своїм читачем, знати місцевих адмінів (пабліків — ред.). З одного боку, за інформацію у пабліках немає кримінальної відповідальності, примусу до спростування, видалення чи інших впливів, якщо вони поширюють шкідливі і недостовірні відомості, а з другого боку — це найшвидший шлях до поширення корисної і здорової інформації до аудиторії й корисного впливу на людей».

Нагадаємо, конференція «Фактчек у регіонах: виклики, труднощі та перспективи» відбулася в Києві 27 вересня. Організатори — VoxCheck спільно з Google News Initiative. На дискусійних панелях йшлося й про фактчекінг у прифронтових регіонах, роботу з аудиторією, комунікацію з державними органами та як говорити про Україну на

Суспільне Мовлення

— незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Перевірені новини про Харків та область — на офіційних цифрових платформах Суспільного:

Українське Радіо Харків мовить на FM-частотах:

  • Харків — 106,1 FM
  • Златопіль (до 2024 р. Первомайський) — 102,6 FM
  • Зачепилівка — 103,7 FM
  • Ізюм — 102,5 FM
  • Кегичівка — 104,3 FM
  • Краснокутськ — 91,5 FM
  • Берестин (до 2024 р. Красноград) — 107,6 FM
  • Зміїв — 103,3 FM
  • Лозова — 106,7 FM

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному.