Перейти до основного змісту

За 2024 рік на Львівщині виготовили понад 3300 протезів: як в області протезують військових

Юрій Олійник та Данило Трофимчук — військовослужбовці з ампутаціями ніг. Данило отримав протез після трьох місяців лікування, а Юрій чекав на протезування близько року.

Більше про це військові розповіли Суспільному.

Юрій Олійник долучився до ЗСУ в 51 рік. Він служив на Харківському, Луганському та Донецькому напрямках й отримав поранення 28 грудня 2023 року. Військовий розповідає, що це сталося під час того як він їхав забирати побратимів із позицій:

"Нам по рації доповіли, що хлопці вже підходять. Я доповів, що через 20 хвилин вже будемо. Ми під'їжджали до них і підірвалися на протитанковій міні. Водій загинув, а мені відірвало ноги".

Після поранення Юрія евакуювали до Дніпра, а згодом — до Києва. Протези планували встановлювати у Львові, але, за словами Юрія, більшість центрів відмовляли черех висоту ампутації.

Юрій Олійник. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва

"Спершу така депресія була, що вже капець, що я не стану. Я дуже морально готувався, я дуже хочу ходити, тому в брусках, тільки одягнули — і я одразу пішов, тримаючись. Поки дійшло, як воно тими ногами керувати, на другий день, я вийшов з брусів", — каже Юрій.

На тренувальні протези військовий чекав майже рік., а незабаром йому мають встановити колінні вузли.

Власник протезно-ортопедичного підприємства Олександр Герасименко розповідає, що такі ампутації, як у Юрія — не рідкість:

"Ми дуже часто стикаємось з політравмою, що дуже рідко буває в цивільному житті, коли в нас є декілька ампутацій, або травмовані ще кінцівки додатково. Перед нами постають складні завдання, але завдяки партнерам, які нам допомагають, в нас є можливість використання асортименту, з чого можна виготовити максимально функціональний виріб".

19-річний Данило Трофимчук отримав поранення пів року тому. Військовий розповідає, що в нього потрапила міна. Данило отримав протез за три місяці й пройшов реабілітацію. Надалі він планує повернутися до війська.

Данило Трофимчук. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва

Керівник центру протезування та ортезування Владислав Сіховський каже, що оптимальний час для початку протезування — як мінімум два місяці від останньої операції.

"Якщо ми візьмемо ампутацію на рівні гомілки, то виготовлення в нашому центрі займає орієнтовно два-три дні. Якщо говоримо про direct-socketТехнологія створення протеза, в якій куксоприймач виготовляють безпосередньо на кінцівці пацієнта. виготовлення, то цей процес набагато коротший — декілька годин", — розповідає Владислав Сіховський.

За його словами, послугами протезування може скористатися як військовий, так і цивільний пацієнт. Для отримання протеза коштом держави потрібно зібрати пакет документів.

Виготовлення протезів у Львові. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва

За два роки на Львівщині кількість виготовлення протезів зросла у 1,5 раза. За 2024 рік в області виготовили понад 3300 протезів, розповідає керівниця обласного відділу Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Галина Мисаковець:

"Зросло фінансування, бо зросли граничні ціни на забезпечення, це один момент. Інший момент — ми бачимо, що особи з інвалідністю, які мають парну ампутацію, чи ампутацію більш ніж однієї кінцівки, мають право на забезпечення протезно-ортопедичними виробами раз на 12 місяців".

За її словами, пацієнти, які отримують протези коштом благодійників, до цієї статистики не входять.

Топ дня
Вибір редакції