Перейти до основного змісту

"Правили за Росію і Путіна": на Львівщині залишились три громади, підпорядковані Московському патріархату

Станом на початок листопада на Львівщині три релігійні громади залишаються офіційно пов'язаними з Московським патріархатом. Про це у відповідь на інформаційний запит повідомили Суспільному в обласному департаменті з питань культури, національностей та релігій. Ці громади офіційно зареєстровані у Львові, Радехові та Соснівці.

Суспільне дізнавалося, чи провадять вони і надалі свою діяльність.

Мешканець Радехова Анатолій Гарасевич живе у будинку, що межує із ділянкою, де розташована церква УПЦ. Чоловік розповідає, що служінь там не проводять приблизно пів року, і зараз теж усе зачинено. Анатолій зауважує, що символічно, що церква, де молились за Путіна, розташована на вулиці Миру.

"То чути, як вони правлять. Вони правили за Росію, за Путіна відкритим текстом. І люди тут ходили одні і ті самі. Так десь 20-30 чоловік. Один раз такий був випадок, що я хотів сюди прийти паску посвятити. Так отець мені сказав, що треба мене перехрестити в ту віру. А я сміявся, бо кажу, що як так можливо, я ж хрещений. Та люди добрі. Як перехрещуватись? Я вийшов звідти і з такою злістю", — пригадує Анатолій Гарасевич.

Церква УПЦ у Радехові. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

За його словами, до церкви приїжджав і проводив служби священнослужитель із сусідньої області.

"Він — молода людина. Ну років йому десь ще 40 нема, десь 30 з чимось, з Волині сюди приїжджав. А той господар (власник ділянки, — ред.) він в Росію поїхав. І живе в Росії, під Москвою", — говорить чоловік.

Місцевий житель Анатолій Гарасевич. Суспільне Львів

Іще одна така громада, згідно з інформацією обласного департаменту з питань культури, національностей та релігій, зареєстрована у Соснівці. Та за цією адресою розташований багатоквартирний будинок. І адреса громади — одна із квартир.

Церковна громада зареєстрована у квартирі. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

Двері кореспондентам Суспільному не відчинили. Також не вдалося зв'язатися із власниками. Сусіди, що живуть поруч, кажуть, що служінь там не проводять. Зараз там живе священник, а раніше — сім'я прихожан УПЦ МП.

"Колись в тій квартирі, в середньому під’їзді на третьому поверсі, жила жінка, то до них навіть з Мостів приїжджав священник тої православної, ну Московського патріархату. Вона померла і він її хоронив. І вона йому подарувала трикімнатну квартиру. То я точно знаю. Тепер той священник там живе. Кажуть, що він її поховав і там собі зробив собі ремонт і живе", — говорить місцева жителька Світлана.

Місцева жителька Світлана. Суспільне Львів

Іще одна громада досі зареєстрована у Львові на вулиці Антоновича. Зараз там усе опломбовано та зачинено. Ця церква була розташована у орендованих приміщеннях колишнього заводу.

Релігійна громада діяла на території колишнього заводу. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

За словами кандидата філософських наук у сфері релігієзнавства Михайла Кобрина, такі громади, що не діють і є лише на папері, можуть бути одним із способів маніпуляції.

"В межах нашої країни оця велика кількість парафій дає такий аргумент, яким користувалися Українська православна церква, яка має зв’язок з Московським патріархатом, про те, що вони мають найбільшу кількість парафій. І тут стоїть інше питання — наскільки вони живі. Потім це подається умовно в різні міжнародні організації, до різних працівників, що “ущемляють найбільшу церкву України”. І, відповідно, цим маніпулюють і роблять такий тиск на владу, щоб, наприклад, скасувати закон, який хоче заборонити їм зв’язок з Москвою", — говорить Михайло Кобрин.

За даними обласного департаменту з питань культури, національностей та релігій, від початку повномасштабного на Львівщині 26 громад перейшли з Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України.

Топ дня

Вибір редакції