Евакуювали з Донеччини: львівські скульптори реставрують кам'яну бабу

Львівські скульптори на чолі із Олегом Капустяком реставрують кам’яну бабу — майже двотисячолітню історичну пам’ятку. Пошкоджену через російські обстріли "бабу" волонтерка та мистецтвознавиця із Польщі Ольга Соляж евакуювала із Донецької області.

Про те, як відбувається реставрація історичної пам’ятки, дізнавалося Суспільне.

Реставратор Олег Капустяк каже, що історично скульптуру відносять до періоду ХІ-ХІІІ століть. Розміщені більшість таких баб на півдні та південному-сході України.

Скульптура баби з Донецької області. Фото: Ірина Мочульська/Суспільне Львів

"Триває процес того "лего" — кожен шматок має лягти на своє місце, отакі уламочки, бачте — мають лягти. Крім того тут є елементи і з бетону, не знаю, чи це була реставрація чи таке зберігання", — каже скульптор-реставратор.

Елементи пошкодженої скульптури. Фото: Ірина Мочульська/Суспільне Львів

Цілісну скульптуру кам’яної баби із окремих елементів складають троє львівських скульпторів: Олег Капустяк, Сергій Якунін та Олекса Фурдіяк. Роботи проводять у приміщеннях Львівської кераміко-скульптурної фабрики. У такому стані скульптура через те, що у неї прицільно влучали, під час російського обстрілу, розповідає Олег Капустяк.

Скульптор Олег Капустяк реставрує бабу. Фото: Ірина Мочульська/Суспільне Львів

"Вона була як мішень: на кургані стоїть, на височині, і вони пристрілювалися. Це ж люди, яким не потрібна наша культура, вони ж знищують музеї, це ж їхня мета", — каже скульптор-реставратор Олег Капустяк.

Скульптура створена із пісковику, та ще потребує дослідження. А за формою, розповідає скульптор Олег Капустяк, можна визначити приблизний вік такої скульптури.

Елементи кам'яної "баби". Фото: Ірина Мочульська/Суспільне Львів

"Це ХІ-ХІІІ століття, приблизно так. Бо скіфські і сарматські — вони старші. А це з того регіону, половецька баба. По стилістиці, по пластиці", — каже Олег Капустяк.

До Львова скульптура приїхала в мішках у волонтерській автівці. За словами Олега Капустяка, до Львова уламки скульптури привезла волонтерка із Польщі Ольга Соляж. Разом із українськими військовими евакуювали її з-під обстрілів на Донеччині.

Загалом, аби перевезти бабу до Львова, подолали, за підрахунками Ольги Соляж, близько 1200 кілометрів. На місці у кургані ще залишилась нижня частина скульптури. Вона масивна, розповів Олег Капустяк, і поки не відомо, чи вдасться евакуювати і її.

Скульптори очікують, що роботи над відновленням баби триватимуть щонайменше два місяці. Опісля, планують експонували її у Львові, та повернути скульптуру на місце після перемоги.