Чадний газ та його небезпека. Як вберегтися від отруєння

. Фото: Суспільне Львів

Впродовж січня 2023 року до служби "Львівгаз" надійшло 15 викликів із підозрою на отруєння чадним газом. Про це Суспільному розповів начальник Львівського відділення АТ "Львівгаз" Павло Сербан.

Основними причинами отруєнь чадним газом є неправильне поводження з газовими приладами та невміння вчасно розпізнати симптоми, які легко можна сплутати із харчовим отруєнням – кажуть у "Львівгазі". Суспільне розповідає, що робити при ознаках отруєння та як вберегтися.

Як розпізнати чадний газ вдома

За повідомленням Львівського міського управління з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та територіальної оборони, від початку цього року у місті зафіксували 9 випадків отруєння чадним газом. Загалом, за даними АТ "Львівгаз", у січні до них надійшло 15 викликів із підозрою на отруєння чадним газом, де постраждали 24 людини. Деякі з цих викликів були не підтверджені, ще кілька стосувались харчових отруєнь.

Як зазначив у коментарі Суспільному начальник Львівського відділення АТ "Львівгаз" Павло Сербан, випадки отруєння чадним газом траплялися здебільшого у центральній частині Львова. А серед головних причин отруєння, називає легковажність самих мешканців, порушення правил безпеки користування газовими приладами, системами газопостачання, пічним опаленням, несанкціоноване втручання власників газового обладнання в роботу системи газопостачання та конструкцію газових приладів, несправність системи димовідведення та вентиляції.

"Більшість отруєнь чадним газом пов’язані з тим, що люди щільно закривають пластикові вікна і мало провітрюють приміщення, встановлюють вентилятори у вентиляційній шахті решітки, де природнім шляхом має виходити відпрацьоване повітря у приміщенні. Вмикаючи вентилятор він примусово витягує з приміщення повітря і тим самим створює зворотну тягу – починає тягнути чадний газ з комина, котла чи колонки, куди має виходити той самий чадний газ. Відтак, у приміщення потрапляє дим, тобто відпрацьовані продукти горіння разом з чадним газом, і виникає отруєння", – пояснює Павло Сербан.

Ще одна причина невчасного виявлення проблеми є те, що люди не встановлюють сигналізаторів загазованості, які могли б виявити наявність чадного газу. Встановлений і підключений прилад здатний подавати звуковий і світловий сигнал. За той час людина встигає відчинити вікно, відключити газові прилади, викликати аварійну службу і убезпечити себе від отруєння чадним газом.

Так, за словами начальника АТ "Львівгаз", такі сигналізатори відносно недорогі – у межах 600-1000 гривень, проте здатні врятувати життя. Його встановлюють на певній відстані від газового приладу. У разі витоку він подає сигнал. Також сигналізатор здатний розпізнати витік природного газу, тобто із кухонної газової плити.

"Зараз "Львівгаз" працює відповідно до правил безпеки системи газопостачання (які вийшли у 2015 році) виключно на договірній основі. Тобто, якщо людина заключила з нами договір на технічне обслуговування, ми проводимо відповідні роботи – перевіряємо газову мережу, слідкуємо, аби не було витоків. Якщо договору не має, тоді це на відповідальності самих людей, власників будинку", – каже співрозмовник.

Наразі таких договорів уклали близько 2% абонентів. Ціни залежать від умов та кількості робіт і стартують від 600 грн на рік.

Планову перевірку домових вентиляційних каналів перед початком опалювального сезону, а також після (якщо є прилади, що працюють цілий рік, як, от, двофункційні котли чи газові колонки), в обов’язковому порядку повинні пройти всі власники багатоквартирних будинків.

Не нехтуйте правилами

За словами керівника АТ "Львівгаз" Павла Сербана, щоб повністю убезпечитись від отруєння чадним газом, має бути комплекс заходів:

  • Перш ніж запалити котел, потрібно перевірити чи надходить у приміщення повітря. Тому, найкраще, аби була привідкрита кватирка, а з-під дверей був притік повітря.
  • Чистий вентиляційний канал, куди мають виходити відпрацьовані продукти горіння та достатня тяга. У жодному разі не можна встановлювати електричний вентилятор у вентиляційний канал, який здатний створити зворотну тягу.
  • Встановлений сигналізатор загазованості.

До речі, перевірити тягу можна самостійно – смужку паперу варто прикласти до вентиляційного каналу. Якщо вона втягується всередину, тоді тяга добра, якщо не рухається – тяги не має, а якщо папірець відхиляється у зворотній бік – тоді відбувається зворотна тяга. У другому і третьому випадках треба обов’язково звертатися до ОСББ, управляючої компанії, сажотрусів, викликати спеціалістів, які здійснять перевірку.

Чим небезпечний чадний газ

Чадний газ без кольору, запаху і смаку. Виявити його складно, а отруєння відбувається швидко – після того, як чадний газ потрапляє в організм, він з'єднується з гемоглобіном. Як наслідок, кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинами, через що людина гине, як від задухи.

Неодноразово виїжджати на випадки отруєння чадним газом доводилося старшому медичному брату підстанції №1 у Львові, анестезисту бригади аеромедичної евакуації Віктору Гончаруку.

Медик пригадує, востаннє він виїжджав на виклик до жінки з двома дітьми. У квартирі працювала газова колонка. Покупавши молодшу дитину, матір зайшла на кухню і побачила, що лежить, наче заснула, старша дитина. Не змігши її привести до тями, жінка впала у паніку та викликала швидку. На момент прибуття лікарів двоє дітей "заснули", що було неприродно, а збуджена мама бігала по хаті.

"Чадний газ – це вбивця без запаху та смаку, але можна помітити певні характеристики у поведінці та симптоматиці у людей, які потрапляють під отруєння чадним газом. У легкій стадії отруєння викликає почервоніння обличчя, збудження організму, тобто людина може не знаходити собі місця, поводитись неадекватно та бути агресивною. Далі відбувається зворотна реакція – коли концентрація сполук вуглекислого газу із гемоглобіном у крові досягає певного відсотку, в людини починається гіпоксія – людина стає в’ялою, слабкою, швидко заспокоюється і наче засинає. При тому, зовнішньо можна спостерігати ту ж гіперемію обличчя, розширені зіниці. Важча стадія, це коли людина впадає у кому, виникають судоми, зупинка дихання", – пояснює Віктор Гончарук.

Найперше, у домі мають насторожити реакції тварин (якщо вони звісно є). Чадний газ є важкий, а оскільки тварини знаходяться ближче до підлоги, страждають насамперед вони. Симптомами отруєння чадним газом також є головний біль, раптова недостача повітря, сонливість (патологічний сон), психомоторне збудження.

Як спеціалісти з "Львівгазу", так і медики швидкої рекомендують найперше, коли запідозрили витік газу – відкрити джерело для повітря, тобто вікно чи кватирку. Далі – якомога швидше евакуюватись з приміщення та викликати швидку.

Куди звертатись у разі проблеми

Газ вибухонебезпечний, тому найменше порушення правил може призвести до вибуху, пожежі, отруєння та руйнування. Під час усіх нещасних випадків, пов'язаних із використанням газу (вибух, пожежа, отруєння), варто зателефонувати в одну з служб: швидку допомогу – 103, пожежну – 101, газову службу – 104, поліцію – 102. Будь-яка з цих служб повідомить решту і вони прибудуть на місце події.

Що стосується несправності димових вентиляційних каналів, то варто звертатися до власника будинку, який повинен мати або укладений договір на обслуговування, або мати у штаті відповідного працівника.

Читайте також

У Львові троє дорослих та двоє дітей отруїлися чадним газом. Як почуваються люди

Отруєння чадним газом. Історія львів’янина та статистика