Сьогодні, 13 травня, у Львові мало відбутися перше засідання у справі щодо поновлення на посаді Йосипа Лося. Професора звільнили з факультету журналістики Львівського національного університету через звинувачення студенток у домаганнях. Засідання перенесли на 3 червня через клопотання представника ЛНУ.
Як повідомила кореспондентка Суспільного, перед засіданням біля Галицького районного суду Львова зібралися студенти, представниці феміністичних організацій Львова та мешканці. Вони принесли плакати "Домагання — це злочин", "Домагання — не метод роботи", "Геть Лося" та інші.
"Моя спеціалізація — кафедра зарубіжної преси, це кафедра Лося. Ми чули від старшокурсниць розмови, що таке може бути. Коли Катерина Родак опублікувала допис, ми всі дізналися, що ці чутки — не чутки. Зараз добиваємося, щоби така людина не могла повернутися до навчального процесу. Є багато історій про домагання в українських вишах. Це не норма і ми маємо цьому протистояти, тому що це стане зеленим світлом для інших, що так можна. Це є про нашу безпеку", — каже студентка факультету журналістики Уляна Феняк.
Також присутні скандували "Завершімо справу до кінця. Ні домаганням Лося".
"Ми вимагаємо, щоб Лося не повертали на посаду, бо він подав клопотання про повернення, плюс відшкодування коштів за вимушені прогули. Ми проти цього. Наголошуємо, що домагання — це злочин, треба з цим боротися", — говорить учасниця акції Дара Когутяк.
Засідання розпочалось о 13:22. На нього Йосип Лось не прийшов. Інтереси професора представляв його адвокат. Також на засіданні був представник ЛНУ ім. Івана Франка і представник Уповноваженого з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний.
Професор Йосип Лось вимагає у Львівського національного університету ім. Івана Франка скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
За 20 хвилин після початку представник ЛНУ ім. Івана Франка попросив суд перенести засідання, щоб мати час, аби підготувати відзив на позов. Адвокат Лося не заперечував. Засідання перенесли на 3 червня.
"Університет отримав позовну заяву з додатками 9.05, тож ми скористались своїм правом на підготовку письмового відзову, оскільки ми маємо ознайомитися, чим обґрунтовує позивач свої позовні вимоги. Ми будемо відстоювати наказ про звільнення в судовому порядку", — прокоментував представник університету після засідання.
Представник Уповноваженого з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний наголосив, що і надалі відвідуватиме засідання у цій справі.
"Це для нас принципова і прецедентна справа, оскільки ми розуміємо, що вона може стати рушійною силою, щоб студенти довіряли системі, що є покарання, коли проти студентів вчиняють сексуальне чи фізичне насильство. Тому для нас принципово довести цю справу до кінця", — говорить Тарас Подвірний.
Адвокат професора відмовився спілкуватися з журналістами. Суспільне намагалося отримати коментар у Йосипа Лося, проте він не відповідає на дзвінки.
Що відомо про звинувачення на адресу Йосипа Лося
25 лютого журналістка видання NGL.media Катерина Родак на своїй сторінці у Facebook опублікувала допис, де розповіла про домагання викладача факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка Йосипа Лося. Описані у дописі події трапилися, коли їй було 19 років.
Катерині Родак висловив підтримку колишній викладач факультету журналістики Богдан Тихолоз. Він опублікував на своїй сторінці у Facebook пост на підтримку Катерини Родак.
Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний закликав "всіх, хто постраждав, звертатися за допомогою".
Йосип Лось відкинув звинувачення та заявив, що "це наклеп".
"Це є провокація, це абсурд. Це ж нічого не було абсолютно, дайте мені спокій. Я категорично не хочу мати справи з людьми, які совісті не мають. Провокатори! Їм не подобається, що я виступаю за Україну. Це все брехня, це наклеп. Я не хочу мати справи з людьми, які не мають совісті", — зазначив в коментарі Суспільному Йосип Лось.
На факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка відреагували на ситуацію та опублікували офіційне розпорядження щодо відсторонення Йосипа Лося на час службового розслідування.
6 березня 2025 року Йосипа Лося звільнили з Львівського національного університету імені Івана Франка.
Що відомо про Йосипа Лося
87-річний доктор політичних наук Йосип Лось до звільнення викладав на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, був професором кафедри зарубіжної преси та інформації.
У 1959 році Йосип Лось закінчив факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка. Працював у редакціях районних, міських, міськрайонних газет на посадах завідувача відділу, відповідального секретаря. З березня 1971 року – редактор університетської газети "За радянську науку". Відтоді ж – на викладацькій роботі.
Як зазначають на сайті факультету журналістики, Йосип Лось є автором понад 1250 науково-публіцистичних і аналітичних статей.