Журналістка видання NGL.media Катерина Родак звинуватила у домаганнях викладача факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка Йосипа Лося. Дописом про це жінка поділилася на своїй сторінці у Facebook. Випадок, про який розповіла Катерина, трапився під час її навчання на факультеті журналістики (2012-2018 рр.).
Про це Катерина Родак розповіла у коментарі Суспільному.
25 лютого Катерина Родак на своїй сторінці у Facebook опублікувала допис, де розповіла про домагання викладача факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка Йосипа Лося. Описані у дописі події трапилися, коли їй було 19 років.
"Й. Лось на факультеті журналістики закрився зі мною в своєму кабінеті. Я мала скласти залік. Ми були удвох, і я дуже довго слухала його лекцію про те, що я особлива, що мені потрібен особливий чоловік — арієць, українець, з хорошою генетикою. І що треба вагітніти" — пише Катерина.
Журналістка розповіла, що професор взяв її за руку і почав гладити, піднімаючи вверх рукав светра.
"Спитав, що я відчуваю? Я відповіла, що нічого. Але це була брехня — я відчувала огиду, але не змогла це сказати, бо на мене тиснув його професорський авторитет і відчуття, що це це буде перебільшенням, якщо я якось різко відреагую. Якимось чином це бридотне спілкування завершилось, і я більше не заходила в той кабінет наодинці", — додає Катерина.
У коментарі Суспільному журналістка розповіла, що п’ять років хотіла написати допис про цей випадок.
"Я дуже хвилювалася, що в мене не буде підтримки в цьому, що мені почнуть говорити, що я перебільшую, що доторк до руки — це щось таке дрібне, з ким не буває, або що я неправильно зрозуміла дії викладача. Я дуже хвилювалася власне за цю реакцію, я була не готова до такої якоїсь критики, відповідно я це дуже відкладала", — каже Катерина.
Катерина Родак розповідає, що багато років переповідала цю історію про Йосипа Лося колегам та друзям і часто люди ділилися схожими історіями. Але не виносила цього на загал.
"Це напевне така реакція в мозку, ти починаєш виправдовувати його дії, водночас применшувати свою цінність, свою реакцію в цей момент і воно реально приходить з роками. Мені дуже довго довелося з цим прожити, щоб зрозуміти, що ця ситуація була не ок. І хочеться, щоби всі це розуміли й надалі", — каже журналістка.
Катерина Родак додає: "Його (Йосипа Лося, — ред.) можна притягнути, що теж важливо, до репутаційних втрат і до відсторонення від комунікації з іншими студентками".
Студентки діляться своїми історіями у коментарях
У коментарях під дописом Катерини Родак жінки почали ділитися своїми історіями, пов’язані із викладачем.
"Лось теж ліз цілуватися до мене.. затискав до стіни.. правда, я пручалася… Гидоцько.. Здається, він тоді був завкафедрою..", — пише Оксана.
"Мені Лось казав на одинці в кабінеті, що я йому нагадую перше кохання і теж брав за руку і хотів поцілувати. Моя одногрупниця розповідала, що він вже кілька поколінь харасить жінок (він ще до її мами в свій час чіплявся)", — пише Аліса.
Що кажуть в університеті
Суспільне звернулося за коментарем щодо подій, які описані в дописі, до пресслужби Львівського національного університету імені Івана Франка. Відповідь нам пообіцяли надати згодом.
26 лютого в.о. декана факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка Мар'ян Лозинський повідомив Суспільному, що 87-річного Йосипа Лося відсторонили від роботи.
Йосип Лось у коментарі Суспільному телефоном заперечив звинувачення і сказав, що "не звертає уваги на людей у яких немає совісті" і після цього попрощався й завершив дзвінок.
26 лютого Йосип Лось розповів Суспільному, що все це є брехнею та наклепом.
"Це є провокація, це абсурд. Це ж нічого не було абсолютно, дайте мені спокій. Я категорично не хочу мати справи з людьми, які совісті не мають. Провокатори! Їм не подобається, що я виступаю за Україну. Це все брехня, це наклеп. Я не хочу мати справи з людьми, які не мають совісті", — зазначив Йосип Лось. Чоловік додав, що за 53 роки викладання в університеті він отримав схвальні оцінки на найвищому рівні.
Колишній викладач факультету журналістики Богдан Тихолоз опублікував на своїй сторінці у Facebook пост на підтримку Катерини Родак. Він пише, що допис Катерини — це "діагноз страшної, задавненої хвороби, яка насправді має багато прізвищ та імен".
"Я написав їй у коментарі, що прошу вибачення за те, що, працюючи свого часу на факультеті журналістики, не зробив того, що міг і мусив для того, щоб принаймні перевірити ті чутки, які й десять років тому долинали до моїх (і не тільки!), вух, чи тим паче докласти зусиль, щоб припинити це паскудство", — пише Богдан Тихолоз.
Реакція представника омбудсмана з прав людини
На допис щодо домагань професора Йосипа Лося відреагував представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний. Він закликав "всіх, хто постраждав, звертатися за допомогою".
"Під дописом Катерини сотні коментарів – там не лише слова підтримки, а й нові свідчення. Це означає, що проблема набагато глибша, ніж може здатися. Ми постараємося зробимо все можливе, щоб подібне не повторювалося, а винні були покарані", — пише Подвірний.
Тарас Подвірний нагадав, що звертатися можна на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації за номерами: 0 800 500 335 або 116 123, які є безкоштовними з усіх мобільних телефонів.
Або скористатися електронними каналами зв’язку: Skype — @lastrada-ukraine; Facebook —@lastradaukraine; Instagram — @lastradaukraine; Telegram – NHL116123 чи електронною поштою – hotline@la-strada.org.ua.
Що відомо про Йосипа Лося
87-річний Йосип Лось викладає на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Викладач є професором кафедри зарубіжної преси та інформації, доктором політичних наук.
У 1959 році Йосип Лось закінчив факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка. Працював у редакціях районних, міських, міськрайонних газет на посадах завідувача відділу, відповідального секретаря. З березня 1971 року – редактор університетської газети "За радянську науку". Відтоді ж – на викладацькій роботі.
Як зазначають на сайті факультету журналістики, Йосип Лось є автором понад 1250 науково-публіцистичних і аналітичних статей.