Перейти до основного змісту

КМДА прокоментувала повернення до роботи керівника Молодого театру Білоуса

Акція на підтримку молодих акторів у Києві, 10 лютого 2025 р. Cуспільне/Влада Колодій

Для відсторонення директора та художнього керівника Молодого театру Андрія Білоуса, якого звинувачують у домаганнях, необхідна ухвала слідчого судді.

Про це повідомляє Департамент культури КМДА.

Зазначається, що департамент має діяти в межах повноважень та згідно із Конституцією та законами України.

Кодекс законів про працю не передбачає автоматичного відсторонення працівника через відкриття кримінального провадження, наголосили в КМДА.

"Департамент як орган управління не може самостійно відсторонити керівника від виконання обов'язків на підставі лише факту відкриття кримінального провадження. Для цього необхідна ухвала слідчого судді, яка може бути винесена за клопотанням слідчого або прокурора", — йдеться в повідомленні.

Раніше спеціальна комісія КМДА рекомендувала розірвати контракт з Андрієм Білоусом. Департамент культури ініціював спільну зустріч із комісією 20 березня, щоб обговорити можливе розірвання трудових відносин на підставі втрати довіри зі сторони органу управління.

У Департаменті зауважують, якщо отримають правові документи, котрі підтверджують порушення Білоусом норм законів України, тоді із ним припинять трудові відносини або відсторонять на підставі ухвали слідчого судді.

У чому звинувачують Білоуса

Першою режисера звинуватила колишня студентка Карпенка-Карого Софія Сапожнік. За її словами, Білоус просив інтимні фотографії та закликав "поділитися своїми сексуальними фантазіями". Пізніше своїми історіями анонімно поділилися в мережі й інші колишні студентки режисера.

31 січня стало відомо, що актори та працівники Молодого театру подали колективну заяву до КМДА з проханням усунути Андрія Білоуса з посади директора — художнього керівника закладу на час розслідування. Режисера звинувачують у сексуальних домаганнях та непристойних повідомленнях до студенток університету Карпенка-Карого.

Заяву підтримало 46 працівників, а 94 виступило за те, щоб залишити Білоуса на посаді.

Однак спочатку у КМДА заявили, що не знайшли підстав звільнити керівника Молодого театру — зробити це можна буде тільки за ухвалою суду.

Це рішення викликало бурхливу реакцію в театральної спільноти. Тому 10 лютого активісти та небайдужі зібралися під Молодим театром, висловлюючи солідарність із 46 працівниками, які підтримали відсторонення Білоуса.

У мережі також розгортається флешмоб #немовчи, який виник на тлі звинувачень про сексуальні домагання у театральній сфері. Під цим хештегом колишні студенти та студентки, актори та акторки розповідають про те, як стикалися з харасментом, булінгом та насильством у творчих університетах та театрах.

Результатом акції стало рішення КМДА відсторонити режисера, а поліція Києва повідомила, що розпочала кримінальне провадження за ст. 153 Кримінального кодексу України — сексуальне насильство за фактом можливих неправомірних дій викладача столичного університету.

Раніше університет Карпенка-Карого відсторонив Білоуса від викладацької діяльності на час службової перевірки.

Позиція Білоуса

Суспільне Культура зверталося по коментар до Білоуса, однак не отримало відповіді.

Після повернення до театру 14 березня він, у коментарі для Hromadske, зазначив, що у Департаменту культури нині немає ніяких правових підстав, щоб відсторонити або навіть звільнити його з посади.

Крім того, він зазначив, що сам попросив відсторонити його на місяць, щоб "уникнути різноманітних спекуляцій".

Топ дня
Вибір редакції