У Києві створили комісію з погодження ескізів та розміщення муралів

Мурал "Захисники світла". Telegram/ДТЕК

Київська міська рада підтримала проєкт рішення про створення комісії з питань погодження ескізів та локацій розміщення стінописів у столиці. Комісія працюватиме за відкритою процедурою та враховуватиме численні фактори у процесі погодження нових муралів.

Про це йдеться на сайті Київської міської ради.

До складу комісії увійдуть фахівці в галузях мистецтвознавства, урбаністики, краєзнавства, архітектури, культурології та охорони пам'яток, а також представники профільних столичних департаментів. Вони дбатимуть про збереження естетики міста.

"Важливо забезпечити професійний підхід до погодження ескізу та локації кожного муралу, враховуючи, що останнім часом кількість ініціатив щодо створення монументальних розписів значно зросла", — зазначила голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха.

За її словами, у Києві почастішали випадки гострих публічних дискусій, протестів та скарг на стінописи. Тож, завдання комісії — вивчати доцільність розміщення тих чи інших муралів, аби не допустити хаотичного замальовування будівель.

"Новостворена комісія буде враховувати численні фактори у процесі погодження нових стінописів: мета та концепція, художня та культурна цінність, актуальність та соціальний вплив, гармонійне інтегрування муралу в урбаністичний простір тощо. Ці та інші положення дозволять унеможливити хаотичне замальовування міських об'єктів, подекуди зовсім недоречними стінописами сумнівної культурної та художньої цінності", — сказала посадовиця.

Комісія буде відхиляти ініціативи створення муралів, які містять рекламу, заборонену законодавством України інформацію, а також не буде погоджувати нанесення стінописів на фасади будівель, які є об'єктами культурної спадщини.

У листопаді 2023 року у Києві ввели тимчасову заборону на створення нових стінописів. Тоді у Київській міській раді сказали, що планують затвердити процедуру погодження ескізів та локацій розміщення монументальних розписів у Києві.

Події, що передували забороні муралів у Києві

Через кілька гучних історій з київськими муралами містяни створили петицію про розроблення прозорої процедури погодження стінописів. Комісія з питань збереження та захисту культурної спадщини 30 жовтня підтримала петицію.

Каталізатором невдоволення хаотичними муралами в Києві стала робота Євгенії Фуллен, яку вона почала малювати на будинку з охоронним статусом на Січових Стрільців, 31, що в Шевченківському районі. За словами авторки, концепція цього муралу — це вдячність Франції за їхню військову підтримку України. На стінописі зображена закохана пара на фоні Парижа, чоловік тримає жінку над урвищем, поруч із ними — пелікан з дитинчам.

Новий мурал назвали "несмаком" обурені місцеві жителі. Його також розкритикувала депутатка Київської міської ради Євгенія Кулеба і написала, що створення муралу не погоджувала місцева влада.