Арку свободи українського народу в Києві поки не планують демонтувати — ЗМІ

Арка Свободи українського народу (колишня назва — Арка дружби народів) у Києві. УНІАН

Київська міська державна адміністрація не планує демонтувати Арку свободи українського народу в Києві. Скульптура є пам'яткою історії місцевого значення, тому закон забороняє її зносити чи переносити.

Про це КМДА повідомила у відповідь на запит BBC News Україна.

В адміністрації зазначили, що переносити Арку наразі немає куди, бо музею тоталітаризму чи музею "радянської історії" поки що не існує. У столиці лише розглядають ідеї щодо його створення.

У січні 2024 року робоча група КМДА ухвалила рішення про збереження Арки та запропонувала Міністерству культури зарахувати її до об'єктів монументального мистецтва.

Київська міська рада також не ухвалювала рішень про демонтаж. Однак обіцяє знести скульптурну композицію з козаками, яка розташована під нею.

Депутатка Київради Ксенія Семенова зазначила, що рішення про демонтаж композиції вже є. Проте одним з ускладнень є те, що вона водночас є підпірною стінкою.

Що відомо про деколонізацію і дерусифікацію в Києві

26 квітня 2022 року в Києві демонтували радянський монумент під Аркою тоді ще "дружби народів". Гранітну стелу з багатофігурною групою, присвячену Переяславській Раді, планували розібрати згодом.

Саму Арку перейменували рішенням Київради 14 травня 2022 року. Тепер вона офіційно називається Арка Свободи українського народу. Тоді ж столичні депутати затвердили перелік понад 40 пам'ятників і пам'ятних знаків, які мали прибрати з вулиць і будівель столиці і передати до музею тоталітаризму.

Наприкінці квітня 2022 року Київська міська рада почала приймати пропозиції щодо перейменування міських об'єктів, які мають назви, пов'язані з Росією та Білоруссю. У запропонованому списку було 279 пунктів, зокрема вулиці, провулки, алеї, шосе, проспекти та станції метрополітену.

1 серпня 2023 року в Києві з монумента "Батьківщина-Мати" зняли герб колишнього СРСР. Демонтаж та встановлення тризуба завершили до Дня Незалежності України.

Загалом у Києві демонтували понад 60 пам'ятних об'єктів, які пов'язані з історією та культурою РФ або СРСР.