Переправляли "іграшки": київські митники вилучили порцеляну, яка прямувала до Литви

Порцелянові скульптурки 50-70-х років минулого століття. Фото: Київська митниця/Facebook

Київські митники вилучили із міжнародного відправлення українські порцелянові скульптурки, які мають культурну та історичну цінність. Вони прямували до Литви.

Про це повідомляє у Facebook пресслужба Київської митниці.

Зазначається, що порцелянові статуетки мають культурну та історичну цінність, оскільки вони виготовлені в радянський час на українських порцелянових виробництвах, яких нині не існує.

"Судячи з супровідних документів, за кордон прямували "іграшки". Однак під час митного контролю міжнародного поштового відправлення митники звернули увагу, що 11 крихких виробів мають явні ознаки старовини, тому скерували їх до Національного музею історії України для визначення можливої належності виробів до культурних цінностей", — йдеться у повідомленні.

Порцелянова скульптурка "Вакула". Фото: Київська митниця/Facebook

Експерти встановили, що скульптурки виготовлені на Київському експериментальному кераміко-художньому, Коростенському, Баранівському та Городницькому порцеляновому заводах (всі три — Житомирщина) та Полонському заводі художньої кераміки (Хмельниччина). Одна скульптурка виготовлена в той же період на Московщині.

Скульптурка "Маленький Мук". Фото: Київська митниця/Facebook

Зокрема, серед виявленого — скульптурка "Маленький Мук", виготовлений Заслуженою діячкою мистецтв УРСР Валентиною Трегубовою у 60-х роках. Ще одна статуетка зі скульптурної групи "Вартові", виготовлена провідним українським скульптором-фарфористом Владиславом Щербиною у 70-х роках. Обидві роботи на антикварному ринку української порцеляни — рідкісне явище.

Скульптурки "Дівчина з м'ячиком і "Маленький Мук". Фото: Київська митниця/Facebook

Також експерти ідентифікували й інші порцелянові скульптурки, створені, переважно в 50-70-х роках минулого століття, провідними українськими майстрами: "Лижник" та "Дівчина з м'ячиком", декоративну люльку "Вакула", "Українці, що танцюють", "Олег Попов", "Дівчина з грибами" та дві скульптурки "Якутка".

Скульптурка "Українці, що танцюють". Фото: Київська митниця/Facebook

Митники зауважили, що згідно чинного законодавства України, на вивезення культурних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи. Таких документів надано не було. Порцелянові скульптурки вилучені.

Що відомо про спроби вивезення історичних на культурних цінностей з України

Столичні митники виявили у міжнародному поштовому відправленні старовинні знаряддя праці часів ХІІ-XІV століть. Їх намагалися доставити із Київської області до Сполучених штатів Америки.

Запобігли митники і незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.

З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу. Ще митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.

На митниці вилучили посилку, заповнену культурними та історичними цінностями. Там виявили українські скульптурки, колекцію документів і старовинні фото. Також камені віком 407 мільйонів років з відбитками давніх вимерлих риб знайшли у відправленні, яке прямувало до США.

У Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.

Упродовж 2023 року Київська митниця вилучила з міжнародних посилок 2600 предметів, що належать до культурних цінностей. Їх намагались незаконно вивезти з України, а тепер передадуть музеям.